Jak množit cyklámenové rostliny dvěma jednoduchými způsoby

Zajímá vás, jak propagovat cyklámen? Cyclamen rostliny, které rostou pestrobarevné květy. Mnoho zahradníků miluje pěstování cyklámenů, protože jejich obrácené okvětní lístky vypadají jako motýli vznášející se nad listy vaší rostliny.

Čtěte dále a dozvíte se více o rozmnožování cyklámenových rostlin.

2 způsoby šíření cyklámenových rostlin

Věděli jste, že existuje více než 20 druhů cyklámenových rostlin? Všechny varianty pocházejí ze středomořské oblasti, což znamená, že cyklámenovým rostlinám se nejlépe daří v oblastech s mírnými teplotami. Při rozmnožování cyklámenů mějte na paměti, že jedna metoda šíření nemusí fungovat u všech cyklámenů.

Existují dva nejoblíbenější druhy, jsou vytrvalý cyklámen a květinářství cyklámen. Ty vytrvalé se nejsnadněji množí semenem divizních hlíz. Květinářství cyklameny se šíří těžší. K úspěšnému šíření budete potřebovat více trpělivosti a odborných znalostí.

Metoda 1: Šíření semen

Chcete-li cyklámen šířit pomocí této metody, musíte semena namočit a zasadit ve správný čas. Před výsadbou do půdy je asi na 24 hodin namočte do vody. Pokud je vysazujete přímo do půdy, nezapomeňte to udělat během jarní sezóny, kdy je teplota půdy mezi 45 ° F a 55 ° F. Můžete očekávat, že vaše semena budou kvést příští jaro.

Na druhou stranu je také můžete v zimním období začít vysazovat do nádob. Pokud vše půjde dobře, květy s největší pravděpodobností kvetou během prvního roku.

Metoda 2: Šíření divize

Na rozdíl od jiných rostlin byste se neměli snažit získávat odřezky z listů nebo stonků cyklámenu. Místo toho je lepší použít jejich hlízy, zduřené kořeny, které najdete v podzemí. Tato metoda šíření se nejlépe provádí během podzimu, kdy jsou připraveny k opětovné výsadbě.

Chcete-li zasadit své hlízy, připravte si zalévací směs, vykopejte dva palce hluboký otvor a vložte do něj hlízy. Pokryjte je půdou a očekávejte, že se kořeny vytvoří před příchodem zimního období. Můžete ji doplnit další dvoupalcovou vrstvou mulče, abyste udrželi teplo a udrželi své rostliny v bezpečí před chladem. Nové výhonky se objeví během příští jarní sezóny.

Propagace květinářství Cyclamen

Jak již bylo zmíněno, může být obtížné šířit květinářství cyklameny. Můžete je spustit ze semene, ale proces klíčení a výsledky jsou obvykle nepředvídatelné. Můžete také zkusit vegetativní rozmnožování, ale jakmile hlízy rozříznete, mají tendenci rychle hnít. Nejlepší je nechat šíření květinářských cyklámenů v rukou odborníků, kteří mají nástroje a odborné znalosti potřebné k zajištění úspěšného šíření.

Péče o cyklámenové rostliny

Pokud pěstujete své cyklámenové rostliny venku, umístěte je na chladném a chráněném místě, které může během teplejších měsíců poskytovat stín a v ostatních měsících mírné sluneční světlo. Tyto rostliny rostou nejlépe, když jsou zasazeny do dobře odvodněné půdy a vrstvy nebo dvou nebo organických látek, jako jsou mrtvé rostliny, listy a hnůj. Tyto rostliny milují vlhkost, ale půda by nikdy neměla být mokrá / mokrá. Kromě toho se zdrží zalévání corm.

Pokud plánujete pěstovat cyklámen v příspěvcích, měli byste zvážit několik věcí. Musí být zasazeny do vysoce kvalitní zalévací směsi a umístěny do částečně zastíněné oblasti, kde by mohly získat několik hodin ranního slunce. Je důležité zajistit, abyste své rostliny cyklámen nepřeplňovali. Nalijte vodu do zavlažovací misky a nechte půdu nasáknout veškerou vlhkostí.

Pokud plánujete pěstovat rostliny v interiérech, je nejlepší je umístit každou noc venku. Chladný vzduch během noci udrží vaše rostliny šťastnější a zdravější.

Jakmile vaše cyklámenové rostliny projeví první známky vycházející ze zimního klidu, aplikujte tekuté krmivo a hnojivo s řízeným uvolňováním. Pokračujte v aplikaci tekutého krmiva, dokud vaše rostlina nedokončí kvetení. Když listy nažloutnou, nepolévejte je tak často. Cyclamen také nemusí být v klidu pravidelně zaléván.

Proč byste měli pěstovat cyklámen uvnitř mini skleníku?

Je lepší pěstovat cyklámen v mini sklenících, ale pokud jste stále na plotu, zde je několik věcí, které byste měli zvážit:

Mini skleníky mohou chránit vaše rostliny před škůdci a chorobami

Cyklámenové rostliny jsou náchylné k hnilobě kořenů a houbovým problémům, které jsou obvykle způsobeny zaléváním. Můžete také spatřit mealybugy v květináčích. Jsou také náchylní k určitým chorobám, jako je bakteriální měkká hniloba, vadnutí fusaria, plíseň botrytis, skvrny od listů a další viry. Umístění vašich cyklámenových rostlin do minipolytunnelů snižuje rizika napadení škůdci a chorob.

Mini skleníky vám umožní pěstovat rostliny kdykoli

Můžete začít s výsadbou květin bez ohledu na počasí venku. Jejich udržování v uzavřeném prostoru vám umožňuje ovládat vnitřní klima na základě konkrétních potřeb vašich rostlin. Jakmile se počasí ohřeje, můžete si své rostliny bramboříku přesadit do své zahrady.

Mini skleníky chrání vaše rostliny před špatným počasím

Mráz, led, silný déšť a silný vítr mohou vaše plodiny zničit v jediném okamžiku. Mini skleníky je mohou chránit před nepředvídatelnými povětrnostními podmínkami. Vaše rostliny zůstanou v uzavřeném prostoru teplé a bezpečné.

Závěrečné úvahy o tom, jak propagovat cyklámen

Cyclamens jsou krásným doplňkem do každého prostoru. Znalost šíření cyklámenů a jejich správná péče jsou klíčem k pěstování zdravých květů. Pokud jste připraveni trávit čas výsadbou a pěstováním cyklámenů, nezapomeňte na tipy, které jsme sdíleli, a můžete vyrazit.