Jak klonovat rostlinu Coleus ve 3 krocích

Můžete se naučit, jak klonovat rostlinu coleus množením z řízků. Proces můžete dokonce mnohem jednodušší, pokud se rozhodnete pro klonovací stroj, který zaručí 100% úspěšnost vašich řízků. Ale bez ohledu na to, zda používáte zařízení nebo ne, můžete také zjistit, že používání apolytunnelis je výhodné, protože přeskakujete kolísavé vnější podmínky, které mohou ovlivnit růst řízků.

Utěšujte se vědomím toho, že Kalifornská univerzita označila coleus za snadno rostoucí. Nejlepší způsob šíření těchto rostlin je spíše odřezky. Zahradníci, kteří chtějí zaručit klony svých rostlin coleus, si mohou být jisti svými schopnostmi šířit řízky, i když jsou nováčci.

Jak snadno klonovat rostlinu Coleus

Šíření rostlin coleus z řízků

Všichni víme, že ve srovnání s pěstováním rostlin ze semen je nejlepší způsob, jak zaručit kopie mateřské rostliny, z řízků. Ze semen a řízků můžete pěstovat coleus, takže nejlepším způsobem, jak získat klony, je jejich použití. Bude to trvat jen tři kroky a vše, co potřebujete, je sterilizovaný a ostrý řezný nástroj, voda, nádoba a kořenový hormon.

Sbírání odřezků stonků

Můžete si vzít mnoho odřezků stonků z jedné rostliny coleus, což z něj činí cenově dostupný a rychlý způsob, jak získat klony. Pěstování rodičovských rostlin pro množení v tunelech vám vždy dá náskok, protože můžete zaručit, že jsou zdravé a bez chorob. Užitečným tipem pro výběr rodičovských rostlin je kontrola rostlin s mnoha stonky větvícími se z hlavních.

Tímto způsobem víte, že budou dostatečně energičtí, aby přežití přežili, a proces by byl také pohodlnější. Jakmile vyberete svou mateřskou rostlinu, odřízněte kdekoli od dvou do šesti palců stonku pod uzlem, kde byl pupen nebo stonek. Ujistěte se však, že větve, které stříháte, jsou apikální, což znamená, že mají na konci pupen.

Význam apikálních stonků spočívá v tom, že skončíte s huňatou rostlinou coleus. Řezání pod uzlem navíc pomůže s úspěchem šíření při zakořenění. Délka stonku také prospěje rostlině ve stabilitě, když ji později postavíte vzpřímeně.

Příprava řízků

Dalším krokem je příprava řízků pro výsadbu. Chcete je oříznout a odstranit listy ve spodní části. Listy, které odstraníte, zahrnují řapíky a stipules, takže nejvyšší listy jsou jediné, které zůstanou.

Někteří zahradníci také štípají listy prsty, místo aby je odřezávali. Chcete odstranit všechny listy kromě těch nejvyšších, aby se žádný z nich později nepotopil. Po odstranění listů můžete na jejich konce použít prášek kořenového hormonu.

Úžasné na řízcích coleus je, že mohou snadno zakořenit i bez pomoci kořenového hormonu. Většina zahradníků uvedla, že po umístění do médií, jako je vlhká půda na zalévání nebo vermikulit, řízky okamžitě vytvoří kořeny. Pokud používáte skleník, můžete také udržovat vysokou vlhkost, abyste podpořili rychlejší zakořenění.

Pokud se rozhodnete použít kořenový hormon, nezapomeňte nosit rukavice a masku a být hygienický při používání nádoby na namáčení. Řezání musíte běžně namočit do vody, než jej vložíte do prášku. Odstraňte přebytek a měli byste být připraveni na výsadbu.

Výsadba

Posledním krokem je pěstování odřezků pro vývoj kořenů před jejich přesazením. Nejjednodušší způsob, jak je zakořenit, je umístit stonky coleus do nádob naplněných vodou a umístit je do nepřímého světla. Můžete mít jedno řezání na kontejner nebo více v jednom.

Jediným úlovkem je, že chcete ponořit uzly a ne horní listy. Někteří zahradníci nečekají na zakořenění ve vodě a okamžitě zasadí řízky do nádoby s lehkou a vlhkou zalévací směsí. Ať tak či onak, udržování vlhkosti je nezbytné pro růst řízků.

Může trvat týden, než kořeny dorostou, a pokud jste spokojeni s jejich počtem a tloušťkou, měli byste být připraveni na přesazení. Můžete tak učinit v polytunnelor venku, pokud použijete úrodnou zeminu, která je sypká. Ti, kteří se chtějí vyhnout nebezpečí mrazu, ale chtějí si udržet produktivitu, budou mít větší užitek z transplantace ve skleníku.

Závěr

Propagace je snadný způsob, jak vytvářet kopie rostlin. Pro odřezky můžete použít klonovací stroj, ale tradiční metoda bez stroje bude také dobře fungovat, pokud chcete vědět, jak klonovat rostlinu coleus. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny se obecně snadno pěstují, můžete očekávat, že jejich množení z řízků je bezproblémové.

Vyberte si zdravou rodičovskou rostlinu a pod uzlem odřízněte 6palcovou stonku. Coleus může zakořenit bez pomoci zakořenění prášku, ale pro bezpečnost můžete stále použít některé. Další je přenést řízky do nádoby s vodou, přičemž zajistíte, že uzly ponoříte, ale ne horní listy.

Můžete také použít transplantaci apolytunnelto nebo pěstovat samotné mateřské rostliny, abyste se vyhnuli nebezpečí v kolísavém podnebí. Celkově lze říci, že množení z řízků je způsob klonování rostliny Coleus vhodný pro začátečníky.