Jak dlouho žijí lilie

Pokud jste zvědaví, jak dlouho lilie žijí, jejich životnost může být až dva roky. Díky tomu jsou jednou z nejlepších květin, které rostou v zahradě, a jejich dlouhou dobu kvetení a životnost po řezání. Tato čísla jsou však dosažitelná pouze při správné péči a údržbě.

Lilie nejsou v pěstování požadavků a postupů údržby neuvěřitelně pečlivé, ale je nejlepší je pěstovat někde pod kontrolou a stabilně. Apolytunnel je dokonalým příkladem, jak zajistit, aby lilie zůstala chráněna před extrémním podnebím, které by je mohlo poškodit. Níže uvádíme několik tipů, jak zajistit, aby vaše lilie žila naplno.

Jaká je životnost lilií?

Můžete očekávat, že vaše lilie bude mít životnost dva roky. Pamatujte, že lilie jsou trvalky a lze očekávat, že vydrží dlouho, a to i ve volné přírodě. Dosažení této životnosti je však možné pouze tehdy, pokud se o své rostliny staráte správně.

Můžete pěstovat své lilie v polytunnel, abyste zajistili stálý stav prostředí. Oblast, která je jasná s úrodnou a dobře odvodňující vlhkou půdou, by měla lilie potěšit. Při údržbě nezapomeňte udržovat vlhkost půdy a zajistit teplo, když v zimě spí.

Můžete také oplodnit své lilie od výsadby po kvetení, abyste podpořili své rostliny. Možná budete muset své lilie rozdělit, abyste zajistili, že nebudou přeplněné. Divize je vynikající metoda šíření k produkci rostlin a také k udržování přeplněných lilií.

Jak dlouho kvetou lilie?

Květy vašich lilií budou záviset na prostředí a samotné odrůdě. Například lilie může kvést od začátku léta do podzimu. Zahradníci mohou očekávat, že květiny vydrží pět až sedm dní od pučení do rozkvětu a samotné květy mohou prospívat dva týdny.

Hnojení na jaře a na podzim může být pro některé lilie také prospěšné, zejména s obdobím kvetení. Jejich udržování hydratované by mělo pomoci vytvořit zdravější květiny. Drsné sluneční světlo a extrémní teploty však nepochybně budou mít na vaše květy nepříznivý dopad.

Vaše rostliny budou také těžit z mrtvého bodu, který jim pomůže omladit se namísto produkce semen. Odstraněním vybledlých květů budou vaše rostliny vypadat úhledněji. Na druhou stranu nechte listy až do pádu a po vyschnutí je odstraňte.

Jak dlouho vydrží lilie ve váze?

Řezané lilie jsou také jednou z nejoblíbenějších květin, protože ve váze vydrží až čtrnáct dní. Správná příprava je však zásadní, aby se zabránilo jejich předčasnému vadnutí. Začněte zastřižením stonků na palec v úhlopříčném směru a poté odstraňte listy, které se dotknou vody vázy.

Tímto způsobem se rostlina může pohodlněji hydratovat a ve vodě dojde k pomalejšímu hromadění bakterií. Z estetických důvodů můžete tyčinky odstranit, protože pyl může skvrnit. Poté můžete vázu naplnit květinovým krmivem a vodou při pokojové teplotě.

Pravidelně kontrolujte hladinu vody a čistotu, abyste zajistili zdravé řezané lilie. Možná budete také muset občas stonky oříznout. Ale kromě použití rozkvetlých lilií byste měli zvážit nutnost řezaných lilií, aby se také otevřely pro mnohem delší dobu kvetení.

Jak zasadit lilie

Abyste zajistili, že vaše lilie bude žít dlouho, musíte vědět, jak je správně zasadit. Ideální doba pro pěstování lilií bude záviset na vašem regionu, ale obecně je nejlepší tak učinit před zimou, aby byly stanoveny, jakmile dojde k mrazu. Můžete také vysazovat na podzim, takže do jara budete mít zdravé kořeny.

Světlá oblast, na kterou se dostává osm hodin slunečního světla, pomáhá vytvářet zdravé květy. Samotná půda by měla být také dobře odvodňující, úrodná a kyselá až neutrální, aby podporovala lilie. Hluboko zasaďte kořeny a upravte půdu také organickou hmotou, abyste zlepšili její kvalitu.

Chcete zasadit cibuli do hloubky, která je třikrát větší než její výška, špičatou stranou nahoru. Mezi rostliny a vodu důkladně přidělte dostatečný prostor, abyste pomohli se založením. Lilie bude také těžit ze zavlažování, když se aktivně ochladí.

Jak se starat o lilie

Můžete oplodnit své lilie až šest týdnů po rozkvětu a poté je na jaře kompostovat a mulčovat jako údržbu. A zatímco se rostliny v sezóně nerozkvétají, můžete stále odstranit vybledlé květiny, aby vaše lilie byla zdravá. Do konce podzimu můžete také odříznout mrtvé části rostliny.

Pokud váš region zažívá extrémní mrazivé podnebí, je lepší nechat lilie ve skleníku. Tímto způsobem neriskujete poškození rostlin mrazem. Jinak své rostliny mulčujte, abyste chránili jejich kořeny.

Závěr

Lilie jsou jednou z nejlepších dlouhotrvajících kvetoucích rostlin, které můžete pěstovat nebo udržovat ve váze. Pokud jste zvědaví, jak dlouho lilie žijí, mohou vydržet dva roky. Lilie mohou také kvést dva týdny a těm ve váze se bude dařit stejně dlouho.

Je však nutné zdůraznit, že tato čísla jsou dosažitelná pouze tehdy, pokud své lilie řádně udržujete. Prostředí by mělo být stabilní, protože extrémní teploty a silné sluneční světlo mohou lilie poškodit. Také je chcete udržet dobře hydratované a v případě potřeby hnojit.