Jak dlouho vydrží žárovky neosazené?

Máte-li žárovky, které byly nějakou dobu uloženy, mohlo by vás zajímat: Jak dlouho vydrží žárovky neosazené? I když semena mohou žít neomezeně dlouho, totéž nelze říci o žárovkách.

Většina žárovek může přežít až rok, pokud je správně uskladníte. Jak dlouho vaše žárovky vydrží neinstalované, záleží na tom, jak byly sklady. Správné skladování při správné teplotě je nezbytné, aby žárovky vydržely dlouhou dobu. Záleží také na typu žárovek; některé možná bude nutné zasadit hned, zatímco jiné lze skladovat měsíce.

Cibuloviny jsou obecně jemnější, proto je nejlepší je zasadit co nejdříve. Ale tulipány, narcisy, krokusy a další jarní kvetoucí cibulky jsou jednou z nejtvrdších cibulovin a mohou bez výsadky přežít až rok.

Jak zjistit, zda se vaše žárovky pokazily

Před zasazením uložených cibulí možná budete chtít zkontrolovat, zda jsou vhodné k výsadbě. Pamatujte, že cibule jsou stále rostliny, takže šance, že se zkazí, jsou ve srovnání se semeny výrazně vyšší.

Naštěstí není těžké zjistit, zda se žárovka pokazila nebo ne. Ať už jste zapomněli, že máte cibule, nebo jste je museli před výsadbou uskladnit, můžete zjistit, zda jsou dobré, nebo ne:

Zkontrolujte jeho pevnost

Jsou vaše žárovky kašovité nebo pevné? Stiskněte žárovky a zkontrolujte jejich pevnost. Pokud se cítí kašovitě, je pravděpodobné, že už jsou shnilé. Zmenšené nebo sušené cibule také naznačují, že se pokazily.

Zdravá žárovka by měla být plná a pevná a neměla by být příliš suchá ani mokrá. Vaše cibule jsou pravděpodobně připraveny k výsadbě, pokud jsou na dotek pevné.

Zkontrolujte vztlak

Dalším způsobem, jak zjistit, zda jsou vaše cibule vhodné k výsadbě, je zkontrolovat její vztlak. Pokud se vaše žárovky vznášejí na vodě, mohlo by to znamenat, že vaše žárovky jsou uvnitř shnilé. Vnitřní hniloba může způsobit ztrátu hmotnosti žárovek; proto mohou snadno plavat na vodě. Naopak žárovky, které klesají, jsou s největší pravděpodobností zdravé a připravené k výsadbě.

Zkontrolujte vývoj plísní

Neosazené žárovky jsou náchylnější k formování a jakmile se plísně vyvinou, je lepší je vyhodit.

Zkontrolujte vůni

Nakonec musíte zkontrolovat, jak voní vaše žárovky. Cibule obvykle začínají uvnitř hnít, než se fyzicky projeví. Pokud vaše žárovky páchnou neobvykle, žárovky pravděpodobně začínají vnitřně hnít a brzy se pokazí.

Jak správně ukládat žárovky

Klíčem ke zvýšení životnosti žárovek je jejich správné uložení. Jedním z nejlepších způsobů ochrany žárovek je jejich skladování na chladném a suchém místě s teplotou nejméně 50 stupňů F. Pokud je teplé počasí, můžete žárovky uchovávat v lednici. Když je jim příliš zima, můžete je nechat v nevytápěné garáži nebo suterénu.

Žárovky uchovávejte v izolované nádobě, nebo pokud žádnou nemáte, postačí vám lepenková krabice. Nezapomeňte je však vyložit papírem, aby byla nádoba suchá a teplota zůstala stejná.

Dalším způsobem skladování žárovek je smíchání rašeliníku a házení žárovek dovnitř a jejich umístění na chladném a suchém místě. Tato metoda je nejlepší pro letní žárovky, protože tyto typy žárovek vyžadují při skladování vyšší teplotu.

Můžete se také rozhodnout umístit žárovky do květináče a nechat je uvnitř. Ujistěte se však, že je přenesete do půdy, jakmile se opravdu ochladí, protože nádoba může být pro vaše žárovky příliš studená.

Nezapomeňte žárovky jednou za několik týdnů zkontrolovat, abyste měli jistotu, že jsou stále v pořádku, a ujistěte se, že teplota v místnosti je stejná. Pokud shledáte zkaženou žárovku, okamžitě ji vyhoďte a zajistěte mezi každou žárovkou dostatečnou izolaci.

Výhody pěstování cibulí ve mini skleníku

Jakmile se rozhodnete, že jsou vaše cibule připraveny k výsadbě, měli byste zvážit jejich pěstování v mini skleníku. Zde je několik důvodů, proč:

Chraňte své rostliny před škůdci

Mšice, červy, zelní červi a další škodlivý hmyz by se rádi hlodali na vašich květinách a listech. Pokud tento problém brzy nevyřešíte, napadení škůdci může vaše rostliny významně poškodit. Jejich umístění uvnitř minipolytunnelů významně snižuje riziko napadení rostlin rostlinami.

Začněte s pěstováním rostlin brzy

Mini skleníky vám umožní začít růst rostlin brzy – ještě předtím, než ve vaší oblasti začne období výsadby. Jakmile se počasí oteplí, budete moci své rostliny vysadit venku.

Skvělé pro ochranu rostlin před špatným počasím

A konečně, mini skleníky jsou užitečné při ochraně jemných a choulostivých rostlin před nepřízní počasí. Apolytunnelcan je chrání během zimního období před mrazem, ledem a sněhem. A také je mohou chránit před silnými dešti, silným větrem a nadměrným teplem. Až se počasí zlepší, můžete se rozhodnout přesadit své rostliny venku.

Sečteno a podtrženo: Jak dlouho vydrží žárovky neosazené?

Jak dlouho vydrží žárovky neosazené? Při správném skladování při správné teplotě mohou vaše cibulky vydržet až rok, aniž by byly vysazeny. Ale tato dlouhá trvanlivost neznamená, že byste měli čekat rok, než zasadíte cibule. Čím dříve je můžete vysadit, tím větší je šance, že vytvoří zdravé květy.