Jak dlouho vydrží rašelinové hrnce

Pokud vás zajímá, jak dlouho vydrží rašelinové hrnce, můžete očekávat, že mohou sloužit od měsíců do celého roku. Tato doba není tak dlouhá, jaká může poskytnout látkové květináče, ale mnoho zahradníků zvažuje použití rašelinových květináčích pro zahradničení kontejnerů kvůli různým výhodám. Všichni víme, že rašelinový mech je užitečný pro zadržování vlhkosti a zlepšení provzdušňování média, takže jako hrnec se snadno přidávají do půdy v průběhu času.

Rašelinové květináče si můžete představit jako biologicky odbouratelné květináče, a proto mají krátkou životnost. Ti, kteří chtějí minimalizovat použití plastů, mohou uvažovat o rašelinových nádobách, protože se jednoduše rozpadají a stávají se součástí půdy. Vaše rostliny budou také v bezpečí před transplantačním šokem, protože nenarušujete jejich kořeny kvůli rozloženému rašeliníku.

Jak dlouho vydrží rašelinové hrnce a tipy, jak z nich vytěžit maximum

Očekávaná životnost rašelinových nádob

Jak již bylo zmíněno dříve, rašelinové květináče mohou trvat měsíce až rok. A čím rychleji se rozloží, tím více můžete věřit, že hrnec je vyroben z biologicky odbouratelných materiálů. Některé rašelinové květináče se proto mohou rozpadnout, než skončí vegetační období.

Přesto jsou rašelinové hrnce vynikajícím faktorem pro zahradničení kontejnerů. I když jsou biologicky odbouratelné, jsou stále dostatečně velké a silné, aby podporovaly růst rostlin. Jejich životnost je také činí vynikajícími kontejnery pro přesazování a přesazování půdy, aby se zabránilo šoku, protože květináče se stanou součástí půdy.

Kdy použít rašelinové hrnce?

Nejběžnějším způsobem, jakým zahradníci používají rašelinové květináče, je přesazování sazenic. Pokud počasí venku stále nepodporuje rostliny, můžete použít rašelinové květináče a apolytunnelto vám poskytne více času, dokud počasí nezmizí. Můžete také pokračovat v pěstování rostlin uvnitř a nechat rašelinové květináče promíchat do zahradního záhonu.

Dalším způsobem, jak používat rašelinové květináče, je zahájení rostlin, dokud nedosáhnou správné velikosti pro pozemní výsadbu. Rostliny můžete pěstovat v rašelinových květináčích měsíc nebo dva, než je pro toto použití přesadíte na zem. Některé běžné rostliny, které těží z rašelinových nádob, jsou okurky, tykve a melouny, protože jsou náchylné k transplantačnímu šoku.

Jak používat rašelinové hrnce?

Používání rašelinových nádob je poměrně jednoduché, ale nezapomeňte je udržovat trvale vlhké. Pamatujte, že materiál, který používají, je více savý, takže chcete zajistit, aby rostlina stále přijímala dostatek vody svými kořeny. Můžete několikrát zamlžit a použít vlhkou zalévací směs, abyste vyrovnali absorpční vlastnosti hrnců.

Můžete také snadno zasadit rašelinové květináče do země, zvláště pokud používáte rostliny, které nemají rádi narušení jejich kořenů. Tyto nádoby by se měly rozložit a kořeny zůstanou nerušené. Mějte však na paměti některé plodiny, které se mohou svázat s kořeny, pokud se květináče úplně nerozloží.

Chcete je zasadit hlouběji do půdy a pohřbít celý hrnec nebo odtrhnout okraj hrnce. To je nezbytné nejen proto, aby se zabránilo zachycení kořenů, ale také aby se zajistilo, že rostlina dostane vodu a hrnec ji neodvádí. Poté můžete přidat zbytky květináče, pokud nějaké ještě zbývají, na záhon nebo kompost.

Jak pěstovat v rašelinových květináčích

Chcete-li začít sázet v rašelinových květináčích, chcete je naplnit zeminou a umístit do podnosu. Protože jsou savé, měli byste na podnos nalít vodu a nechat je nasát. Vyjměte rašelinové hrnce z vody a zasaďte semena nebo sazenice, jako byste to udělali s jakoukoli nádobou.

Můžete použít apolytunnel pro rašelinové květináče a umístit je někde světlé a teplé. Chcete-li zachovat vlhkost, můžete je zamlžit, ale také můžete hrnce postavit do zásobníku s teplou vodou, když si všimnete, že vysychají. V závislosti na vašich rostlinách můžete být připraveni transplantovat sazenice po měsíci nebo dvou.

Vykopejte díru, abyste přijali celý hrnec, a pokud je to nutné, odtrhněte jeho okraj, takže žádná část neodvádí vlhkost rostlin. Pamatujte, že pokud se část květináče úplně nerozpadne a neobjeví se, rašelina může vyschnout a zabránit kořenům, aby nasály vodu. V tomto okamžiku můžete počkat, až se rašelinové květináče rozloží a udržují vaše rostliny podle jejich růstových potřeb.

Závěr

Pokud uvažujete o kontejnerovém zahradnictví, jedním z materiálů, které by byly vynikající, jsou rašelinové květináče. Ale jak dlouho vydrží rašelinové hrnce? Rašelinové květináče jsou užitečné měsíce až rok, protože jsou biologicky odbouratelné.

Díky tomu jsou vynikající pro rostliny náchylné k šoku z transplantace nebo v kombinaci se skleníkem pro udržení rostlin, dokud se klima venku nestabilizuje. Uvědomte si však, že tyto květináče jsou savé, takže chcete rostlinám udržet půdní vlhkost. Některé se nerozpadají úplně, takže je můžete pohřbít do půdy nebo odtrhnout okraje, pokud vaše rostliny neradi narušují své kořeny.