Jak dlouho vydrží bromélie a tipy pro nejlepší péči

Nalezení odpovědi na to, jak dlouho bromélie vydrží, může být složité, vzhledem k tomu, že se jedná o velkou rodinu rostlin. Můžete však očekávat, že budou kvést až šest měsíců a žít pět let. To je atraktivní předpoklad, ale musíte také zvážit odrůdu a poskytnout ideální podmínky pro tuto krásnou rostlinu.

Dobrou zprávou je, že péče o bromélie je snadná. Někteří zahradníci je dokonce pěstují v tunelu, protože je pohodlnější kontrolovat teplotu, vlhkost a světlo uvnitř. Níže je uvedeno několik informací o tom, co lze od této rostliny očekávat a jak ji vydrží.

Jak dlouho vydrží Bromeliads a jak je nechat vydržet

Jak dlouho kvetou bromélie?

Jak již bylo zmíněno dříve, můžete očekávat, že vaše bromélie budou kvést až šest měsíců. Je však také běžné, že u některých odrůd vydrží pouze tři měsíce. Více si pamatujte, že bromélie má kvetnout pouze jednou po celou dobu její životnosti.

Můžete také prodloužit dobu květu na vaší rostlině umístěním někde stabilní. Prostředí by mělo být teplé a jasné, aniž by byla bromélie vystavena drsným teplotám. Stejně jako u jiných rostlin musíte udržovat své bromélie dobře napojené, ale ne nad vodou.

A konečně, některé postupy údržby podpoří kvetení vašich bromélií. Odstraňte odumřelé květiny, abyste povzbudili rostlinu k dalšímu rozkvětu. Někteří zahradníci také odstraňují všechna štěňata z rostliny poté, co skončila kvetení, takže po odumření mateřské rostliny máte nové rostliny.

Jak dlouho žijí bromélie?

Skutečnost, že bromélie žijí až pět let, zajímá mnoho zahradníků. Stále to však závisí na odrůdě, kterou získáte, jejich rostoucím prostředí a postupech po celou dobu životnosti rostliny. Očekávejte, že bromélie mohou žít mezi dvěma až pěti lety, ale vždy můžete získat odnože po odkvětu a vytvořit nové rostliny.

Jak se starat o bromélie, aby vydržely?

Umístění

Co je na bromeliadách vynikající, je to, že se těmto rostlinám daří dobře, dokonce i v nádobách. Nemají rozsáhlý kořenový systém, takže i když dospějí, nemusíte je přesazovat na nové místo. Ideální půda pro bromélie by byla lehká, ale měla by dobrou drenáž a provzdušňování a samotné místo by mělo být někde teplé, ale mimo přímé sluneční světlo.

Napájení a krmení

Při pěstování jakékoli rostliny je zásadní udržovat vlhkost půdy. Častou chybou, které se musíte vyhnout, je však nadměrné zalévání rostliny, které vede k hnilobě kořenů. Pamatujte, že bromélie jsou tropické rostliny, proto vodu zalévejte pouze tehdy, když je půda suchá.

Bezpečným způsobem, jak zalévat bromélie, je namočení nádoby a její vypuštění. Kromě toho se nezapomeňte odpovídajícím způsobem přizpůsobit svému prostředí. Pokud jsou podmínky suchší než obvykle, měli byste zalévat často.

Jak krmit bromeliady? Během vegetačního období můžete hnojit bromeliad zředěnými produkty. Jinak tyto rostliny nejsou těžkými krmítky.

Správa problémů

Při správném řízení a stabilním prostředí byste neměli při pěstování bromélií čelit mnoha problémům. Nejlepší je však vědět, k jakým škůdcům jsou náchylní, což jsou červy a šupiny. Pokud si tyto chyby všimnete, nepanikařte, protože je můžete brzy rychle odstranit.

K odstranění těchto škůdců můžete použít hadr s mýdlem na mytí nádobí a infikované rostliny přemístit, abyste zabránili jejich šíření. Pokud potřebujete použít pesticid, měli byste vždy zkontrolovat štítek, zda je to pro rostlinu bezpečné.

Co se stane, když Bromeliad zemře?

Zatímco bromélie kvetou nějakou dobu, měli byste vědět, že je to také konec životního cyklu rostliny, jakmile to skončí. To také představuje příležitost shromáždit štěňata, která tento článek zmínil dříve. Odnože bromélie se nazývají štěňata a můžete je odlomit a použít k rychlému šíření.

Jak pěstovat bromélie od štěňat

Jakmile je mateřská rostlina mrtvá a samotné odnože jsou přibližně poloviční velikosti původní rostliny, můžete je začít sklízet. Ořízněte je ostrým a sterilním nožem a umístěte je do nádoby, která je dvakrát větší než základna štěněte. Ideálním médiem pro množení bromeliad z odnoží je rašelinová směs, ale ujistěte se, že je vlhká.

V tomto okamžiku nemusíte dělat jiné postupy kromě zalévání, jakmile médium vyschne. Nádobu můžete také umístit do polytunnel, abyste ji chránili před hmyzem a drsnými podmínkami. Je také pravděpodobné, že začnou štěňaty bez kořenů, a pokud je to tak, jednoduše je přivázat k větvi, dokud se u nich nevyvinou kořeny.

Závěr

Každý chce dlouho kvetoucí a živou rostlinu a bromélie jsou vynikajícím faktorem. Pokud jste zvědaví, jak dlouho bromélie vydrží, mohou tyto rostliny kvést šest měsíců a žít pět let. Je však třeba poznamenat, že konec kvetení je také koncem životnosti bromélií.

To pro vás představuje příležitost k šíření bromélií od mláďat, která mateřská rostlina vypěstovala. Celkově jsou bromélie bezpochyby hodným zvážením pro každou zahradu. Měli byste zažít jeho prodloužené období kvetení a dlouhou životnost, za předpokladu, že ho budete správně udržovat ve stabilním prostředí, jako je skleník.