Jak dlouho orchideje žijí a co očekávat

Pokud vás zajímá, jak dlouho orchideje žijí, možná vás překvapí, že můžete očekávat, že vydrží déle než deset let. Možná je to jeden z důvodů, proč je zahradníci milují a snaží se naučit různé metody šíření. Je však třeba poznamenat, že stejně jako většina rostlin, i orchideje budou žít tak dlouho, pouze pokud budou ve svém ideálním prostředí.

Pokud se ve vaší oblasti vyskytnou nepředvídatelné podmínky, bude výhodnější použít skleník. Můžete se uklidnit prohlášením University of Florida, že pěstování orchidejí není obtížné. Kromě toho existuje mnoho druhů, ze kterých si můžete vybrat, takže skutečně najdete ten vhodný pro vaše prostředí.

Jak dlouho žijí orchideje v různých podmínkách

Nezapomeňte, že různé orchideje se budou lišit v očekávané délce života. Druh péče, kterou dostávají, výrazně ovlivňuje délku jejich života. Obecně však mohou orchideje žít déle než deset let, s různými obdobími květu podle druhů.

Orchideje kvetou, procházejí obdobím odpočinku a všimnete si, že květiny začnou padat. V tomto okamžiku můžete předpokládat, že životní cyklus skončil, ale krása orchidejí spočívá v tom, že to naznačuje pouze přípravu na další období květu. Květy slábnou, aby si rostlina mohla uložit více energie pro příští sezónu.

Zatímco některé orchideje mohou žít déle než deset let, mít je po dobu až dvaceti let může být úsek. Staré orchideje budou mít potíže s vytvářením květů a snáze budou náchylné k chorobám. Stejně jako všechny živé věci i imunitní systém orchidejí s přibývajícími roky ubývá, takže by mohlo být nejlepší netlačit je za posledních 15 let.

Jak dlouho žijí orchideje ve váze?

Jak dlouho byste měli očekávat, že budou řezané orchideje žít? Realisticky by se jim mělo dařit po dobu jednoho až šesti týdnů, pokud se o ně budete starat správně. To znamená měnit vodu každé dva dny a pokaždé odříznout ⅛ palce od konce stonku.

Chcete také zabránit vystavení přímému slunečnímu záření, které může spálit květy a listy. Přesto si pamatujte, že ne všechny orchideje jsou nejlepší jako řezané květiny. Některé odrůdy mohou žít tak krátce jako sedm dní nebo vyblednout a vytvořit skvrny snadněji než jiné.

Užitečným tipem je, že pokud je orchidej na dotek vosková, měla by přežít dobře nakrájená ve váze. Existují další hackery, které prodlužují životnost orchidejí ve váze? Hned po zakoupení je ideální odříznout půl palce od základny, než je umístíte do vázy.

Můžete také použít apolytunneland k udržování chladné teploty bez rizika poškození průvanu.

Životní cyklus orchidejí

Klíčení semen orchidejí může trvat až dva roky, a proto se někteří zahradníci rozhodnou pro jiné metody šíření. Rostlina pak může začít produkovat květiny po třech měsících a zakořenit až po prvním rozkvětu. Samotný květ může trvat měsíce, takže životní cyklus orchideje může být kdekoli od 9 do 14 měsíců a kvete každých 8 až 10 měsíců.

Prodloužení životnosti orchidejí

Zasazené orchideje na květináčích mohly vydržet půl roku a nepřetržitě produkovat květiny. Je však důležité, abyste rozuměli také jejich životnímu cyklu, abyste věděli, co můžete očekávat. Například běžnou praxí při pěstování orchidejí je jejich přesazování, aby se zabránilo chorobám a podpořila výkonnost květu.

Poznamenejte si do svého kalendáře a každé dva až tři roky repotujte své orchideje, abyste se vyhnuli nevýhodám. Nyní, když znáte tento primární postup údržby, existují další techniky, jak udržet orchideje šťastné a využít jejich dlouhé životnosti?

Pěstování orchidejí v interiéru vám dává výhodu, protože můžete zkontrolovat specifické požadavky druhů, které máte, a podle toho se přizpůsobit. Kromě ideálního prostředí mohou postupy správy také vytvořit nebo rozbít vaše orchideje. Například prostý čin zalití způsobí hnilobu kořenů, která může vaše rostliny potenciálně zabít.

Abyste zabránili přetečení vody, nejprve zkontrolujte médium a použijte dobře vypouštěcí nádobu, abyste zabránili stojaté vodě. Orchideje jsou také těžkými krmítky, takže vytvořte vyvážený plán hnojení, který poskytne všechny živiny, které vaše orchideje potřebují. Nakonec dávejte pozor na běžné škůdce, jako je vodní kámen, a udržujte čistotu bez selhání.

Péče o broušené orchideje

U řezaných orchidejí můžete také provést některé postupy, abyste zajistili jejich dlouhodobé přežití. Nejprve omlaďte květy orchidejí tím, že je po příjezdu zamlžíte vodou. Odřízněte konec stonku, jak je uvedeno výše, a do vázy použijte vodu o teplotě 100 ° F.

Kromě této počáteční péče udržujte pouze chladné prostředí mimo průvan nebo přímé sluneční světlo. Také by bylo nejlepší prozkoumat, jaký typ vázy je pro vaši orchidej nejlepší. Například orchideje Cymbidium jsou lepší pro štíhlé, ale vysoké vázy, aby byla zajištěna podpora a absorpce vody.

Závěr

Orchideje jsou jednou z nejlepších květin, které můžete mít nejen kvůli své kráse, ale také kvůli svému potenciálu žít dlouho. Víte však, jak dlouho žijí orchideje obecně? Orchideje mohou žít po celá desetiletí a možná i více v závislosti na druhu a péči, kterou dostanou.

Můžete si vytvořit ideální a podpůrné prostředí v polytunnel a zároveň dodržovat přísné postupy správy. Stejná očekávání platí pro řezané orchideje, protože mohou žít od jednoho do šesti týdnů. Stejně jako vysazené orchideje budou tyto délky života také záviset na druhu a každodenní péči, kterou dostanou.