Jak dlouho kvetou orientální lilie

Snad jednou z nejčastějších otázek, které si milovníci orientálních lilií kladou, je: „Jak dlouho kvetou orientální lilie?“ Každý, kdo chce rozjasnit svou zahradní krajinu, by nebyl zklamán, kdyby k ní přidal orientální lilie. Tyto fascinující květy, které přicházejí v různých barvách, tvarech a velikostech, mohou okamžitě oživit vaše venkovní obytné prostory.

Pokud nevíte, lilie byly obecně spatřeny na pastvinách, v lesích, bažinách i na horách. Dnes je však najdete v obytných a komerčních zahradách po celém světě. Pokud jsou pěstovány v odpovídajících podmínkách prostředí, mohou lilie vzkvétat opravdu dobře.

Fakta o liliích, které potřebujete vědět

Věděli jste, že na celém světě existuje asi 80 až 100 druhů lilií? Mnoho z nich najdete ve Spojených státech, Kanadě, Japonsku, Indii a také v Evropě. Většina Evropanů miluje lilie natolik, že tyto rostliny okamžitě získají místo ve svých zahradách a domovech.

Kdo nemiluje lilie? Jsou oblíbenou volbou pro středové kytice a vrcholy! Tato rostlina je navíc spojena s různými symboly po celém světě. Představují plodnost, krásu, svěží život a znovuzrození.

V Číně se věří, že lilie přináší štěstí a pevné a trvalé manželství. Na druhou stranu asyrská civilizace věří, že květy lilie jsou svaté. Lilie navíc podle Řeků představuje také mateřství.

Navzdory své nevinné kráse a zářivým barvám jsou lilie pro kočky vysoce toxické. Ujistěte se, že vaše kočky nepřesahují tuto rostlinu!

Věděli jste, že Callas, lekníny a denní lilie ve skutečnosti nejsou lilie? Daylilies vypadají podobně jako skutečné lilie, ale nejsou za ně považovány. Rozdíl mezi oběma spočívá v počtu okvětních lístků, prašníků a v tom, jak kvetou.

Různé druhy lilií

Existují různé odrůdy lilií, které se populárně pěstují po celém světě. Patří mezi ně asijské, velikonoční lilie, orientální lilie a lilie na trubku. Dva z nejoblíbenějších typů jsou asijské lilie a orientální lilie.

Asijské lilie

Asijské lilie se dodávají v široké škále barev, včetně různých odstínů růžové, oranžové, živé žluté a červené. Ačkoli nemají vůni, jsou mezi květinářstvími velmi oblíbené. Kromě toho asijské lilie rostou jen asi dva až tři stopy vysoké, což z nich činí nejkratší ze všech lilií.

Velikonoční lilie

Velikonoční lilie, jak název napovídá, je během Velikonoc nucena kvést. Ačkoli se tato sváteční rostlina obvykle pěstuje v interiérech, mnoho zelených nadšenců, kteří žijí v teplejších oblastech Severní Ameriky, je po období kvetení také pěstuje venku.

Lilie na trubku

Tyto květy lilie se z dobrého důvodu nazývají trumpetové lilie. Ve srovnání s ostatními odrůdami produkují menší květy, které mají tvar trubky.

Orientální lilie

Ze všech druhů lilií je nejvíce vonná orientální lilie. Pokud nevíte, jejich vůně je nejsilnější, když je noc. Původem z Japonska rostou vyšší než asijské lilie a mohou dosáhnout výšky asi 2 až 8 stop!

Jak pěstovat orientální lilie

Různé odrůdy lilie mají různé doby květu. Všechny však začnou růst, až se půda zahřeje. Orientální lilie začínají předvádět své nádherné květy růžové, bílé a žluté, právě když asijské lilie brzy vyblednou.

Vzhledem k tomu, že orientální lilie kvetou od pozdního léta do začátku podzimu, je o nich známo, že jsou poslední odrůdou lilií. Kromě toho produkují květy až dva nebo tři měsíce. Zatímco většina lilií preferuje letní vedro, orientálním liliím se daří dobře v mnohem chladnějších oblastech.

Je důležité si uvědomit, že se jim v bažinaté půdě nedaří. Dávají přednost bohaté a dobře odvodňující půdě. Pro zvýšení odtoku a živin můžete do jílovitých půd přidat organické materiály.

Orientální lilie také musí mít denně alespoň 6 hodin plného slunce. Nejlépe rostou, když jsou zasazeny do skupin s minimálně třemi až pěti cibulkami rozmístěnými od sebe ve vzdálenosti 8 až 12 palců.

Proč vyzkoušet zahradu Polypolytunnel?

Ať už plánujete založit vlastní zahradu nebo vylepšit svoji stávající, zvažte možnost vyzkoušet si zahradu Polytunnel Garden – zejména pokud pěstujete lilie. Ačkoli se období růstu a kvetení pro každou odrůdu lilií liší, skleníky vám umožní vychutnat si jejich živé a barevné květy bez ohledu na počasí venku!

V případě, že vás zajímá, uzavřený prostor skleníku chrání vaše rostliny před nepříznivým počasím a umožňuje vám manipulovat a přizpůsobit rostoucí prostředí podle potřeb vašich rostlin. Kromě toho, že je nebudete muset chránit před rozmary Matky přírody, můžete také prodloužit jejich vegetační období!

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete postavit hobby skleník, mini skleník nebo polopropolytunnel – struktura je více než schopna poskytnout vašim rostlinám ochrannou bariéru proti ničivému hmyzu a škůdcům!

Závěrečné úvahy o tom, jak dlouho kvetou orientální lilie?

Pokud uvažujete o pěstování těchto jasných a krásných květin, aby vaše zahrada vypadala mimořádně výjimečně i v nejchladnějším období roku, zvažte pěstování ve skleníku. Až se vás příště někdo zeptá: „Jak dlouho kvetou orientální lilie?“, Můžete jim sdělit, jak apolytunnel může prodloužit období kvetení.