Jak chovat rajčata. 5 užitečných tipů, které musíte dodržet

Ačkoli se učení, jak chovat rajčata, vyžaduje čas, každý dvorek nebo zahradník na tunel vám řekne, že to za to stojí. Umění pěstování rajčat zahrnuje proces kombinování různých druhů rajčat za účelem výroby kultivarů, které jsou nové a vylepšené.

Ti, kdo se tomuto umění věnují, se buď snaží přijít s lépe chutnajícím ovocem (ano, rajče je ovoce), nebo hledají nové odrůdy rajčat, které jsou schopny odolat drsným povětrnostním podmínkám.

Jaké jsou výhody šlechtění rajčat?

Pokud vás zajímá, chov rajčat vám může nabídnout spoustu skvělých výhod. Například proces šlechtění rajčat může způsobit, že vytvoříte rostliny rajčete, které jsou odolnější vůči chorobám, které zahrnují bakteriální rakovinu a bakteriální skvrnu. Můžete také pěstovat rajčata a vytvořit novou odrůdu, která má vylepšenou barvu, hladkost, kvalitu ovoce, odolnost proti praskání a lepší chuť.

Při šlechtění rajčat můžete dokonce vyrábět odrůdy rajčat vyzrálé z révy, které obsahují více antioxidantů než jakákoli jiná rajčata. Je také možné vytvořit větší a produktivnější kultivary rajčat s jedinečnějšími chutěmi a delší trvanlivostí.

Jak chovat rajčata

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se zelení nadšenci věnují šlechtění rajčat, je vytvoření kultivaru rajčat, který zajistí správnou rovnováhu mezi sladkostí, kyselostí a nepopsatelnou chutí, která zasáhne jazyk. Jiní, kteří mají cíle šlechtění rajčat, které přesahují chuť, však pravděpodobně hledají odrůdu rajčat, která vykazuje silnou odolnost proti napadení škůdci a chorobám. Bez ohledu na to, jaký může být váš cíl, je třeba si pamatovat, když se pokoušíte chovat rajčata:

Tip č. 1: Vyberte rostliny, které mají požadované vlastnosti

Chcete-li dosáhnout požadovaných výsledků, musíte pečlivě vybrat rostliny rajčete, které budete používat pro šlechtění. Musí mít vlastnosti, které byste chtěli zkombinovat do kultivaru rajčat, který plánujete vytvořit.

Tip č. 2: Vytvořte markery DNA

Ti, kteří provádějí profesionální výzkum, se ujistí, že identifikují geny, které nesou charakteristiky, které chtějí. Jakmile to udělají, používají markery DNA, které jim umožní identifikovat a produkovat kultivary rajčat, které tyto vlastnosti vykazují.

Tip č. 3: Používejte různé typy technik

Šlechtění rajčat lze provádět pomocí různých technik. Tyto metody však závisí na zkušenostech a dovednostech šlechtitele.

Ostatní zahradničtí nadšenci se rozhodli stáhnout kužel prašníku, aby zmírnili rajče. Pitevní jehla se používá ke sběru pylu a jeho přenosu na exponované stigma. Jasným ukazatelem úspěchu vybrané metody je zvětšení vaječníku rostliny.

Tip č. 4: Označte oblast, kde došlo k opylování

K označení místa, kde došlo k opylování, můžete použít barevné kroucené vazby.

Tip č. 5: Zabraňte křížovému opylování

Ujistěte se, že zabráníte jakémukoli křížovému opylování, které by mohlo potenciálně ovlivnit proces chovu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je uvázat papírový sáček na květinu rostliny.

Co je třeba vzít v úvahu

Protože šlechtění rajčat zahrnuje použití metod pokusu a omylu, nenechte se odradit, pokud neskončíte s kultivarem rajčat, který má lepší kvalitu. Je důležité si uvědomit, že výzkum procesu šlechtění rajčat stále pokračuje. Stále více profesionálních vědců se snaží vytvářet a vyvíjet rostliny, které jsou schopné odolat neustále se měnícím povětrnostním podmínkám.

Můžete pěstovat rajčata v hobby skleníku?

Ano můžeš! Pěstování rostlin uvnitř hobbypolytunnel prokazuje, že je výhodnější než pěstování venku. Zde jsou některé z nejlepších důvodů, proč by vám vaše rostliny měly poděkovat, pokud si vyzkoušíte svou práci v Polytunnel Gardening:

Můžete zasadit cokoli chcete

Nezáleží na tom, zda se snažíte pěstovat kaktusy nebo bonsaje – v hobbypolytunnel můžete pěstovat jakýkoli druh rostliny, protože je nebudete vysazovat přímo do země. To také znamená, že je můžete přesunout kamkoli chcete! Pěstování celé řady zeleniny, ovoce, květin a bylin nebude vůbec problém.

Můžete prodloužit vegetační období svých rostlin

Pokud máte vlastní hobby skleník, budete moci prodloužit vegetační období, protože uzavřený prostor vám umožňuje ovládat klima. To znamená, že stále můžete pěstovat své oblíbené tropické rostliny, i když žijete v chladnější oblasti. Naopak se můžete rozhodnout, že u svých rostlinných dětí, kterým se daří v chladnějších teplotách, udržuje vnitřní teplota vašeho hobby skleníku nízkou.

Vaše rostliny budou dobře chráněny

Jelikož váš hobbypolytunnel poskytuje vašim rostlinám vrstvu ochrany proti vnějšímu prostředí, můžete si být jisti, že budou chráněny před živly. To vylučuje nutnost nouzových příprav k zajištění ochrany rostlin před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako je silný vítr, silné deště, sníh, plískanice, krupobití a vánice. A co víc, váš hobbypolytunnel bude také sloužit jako bariéra mezi vašimi rostlinami a neustálou hrozbou škůdců a škůdců.

Stánek s jídlem

Nyní, když víte, jak chovat rajčata, zvažte pěstování kultivarů v hobbypolytunnelso, aby vaše rostliny mohly využívat výhod uvedených výše!