Fáze růstu lilku

Význam znalosti různých fází pěstování lilku pro vaše zahrady, skleníky a farmy přinese po celý rok tu nejlepší produkci. Každá rostlina má své růstové stádia a zahrnuje výsadbu semen, klíčení, klíčení, seeling, výsadbu, kvetení, výsadbu plodů, výsadbu semen atd.

Co jsou fáze růstu lilku

Lilek je na zahradě velmi příjemný. Tyto druhy rostlin pocházejí z rodiny známé jako Solanaceae pěstované po celém světě, protože mají jedlé plody. Běžný fialový typ se používá v kuchyni pro různé kuchyně. Typicky jsou lilky ingredience na vaření a jsou kategorizovány jako botanické.

Níže najdete fáze, kterými procházejí lilky při výsadbě, pěstování a sklizni.

<

Poté, co byla semena zaseta na teplou půdu, trvá asi jeden až dva týdny, než tato semena lilku vyraší. Jakmile semenáčky vyklíčí, rostou až 10 týdnů před přípravou na fázi přesazování.

Můžete se domnívat, že tyto sazenice jsou dostatečně silné, aby mohly být přesazeny, když se vyvinou ze čtyř na šest listů. Pamatujte však, že nižší teploty jsou pro semenáče smrtelné, takže musí být kolem 65 stupňů Fahrenheita nebo 18 stupňů Celsia, než budou tyto transplantovány do polytunnelfarm.

Pro dospělé lilky

120 dnů. Jedná se o počet dní, než lilky dosáhnou dospělosti, v závislosti na jejich variantě nebo typu. Když dospějí, rostou hlavní stonky s různými dalšími stonky, které se rozvětvují. Tyto stonky se rozšiřují, aby rostly, charakterizované oválnými listy, které mají kožovitou strukturu.

Je zajímavé, že existují listy, z nichž mnohé mají dokonce trny nebo vlasy. Tyto plodiny mohou dorůst až čtyři metry, přičemž dospělé plodiny je třeba vsadit, aby je plody nepřitahovaly k půdě.

Květiny a ovoce

Fáze dospělosti těchto lilků přináší květiny s fialovými a hvězdnými tvary. Samoopylující květiny z mužských i ženských orgánů z květinek. Plody pak kvetou z ženské části květu lilku.

A pak máte ovoce. V závislosti na tom, o jakém druhu lilku se diskutuje, může být toto ovoce buď pruhované, fialové nebo bílé. Mnoho z těchto lilků produkuje fialové ovoce, které dorůstá až 10 palců, když dospějí. Různé lilky se mohou kultivovat a přinést ovoce až 80 dní.

Fáze sklizně

Existuje poslední fáze pěstování lilku, a to je fáze sklizně. Co se tu stalo? Jakmile se ovoce začne rozvíjet, můžete je sklízet, když jsou mladí, několik dní od dospělosti, abyste získali jejich nejlepší chuť.

Jak zjistit, zda jsou plody lilku již zralé? Jsou možné, pokud mají lesklou pokožku a pevnou strukturu. Pokud se díváte na sklizeň semen pro výsadbu, můžete počkat, až budou tyto plody dostatečně velké s matnou slupkou a až budou na dotek měkčí.

Jak dlouho trvá pěstování lilku?

O časových intervalech jste se dozvěděli z předchozích odstavců, pokud jde o tyto fáze růstu lilku. Více o nich však budete vědět v této části blogu, kde budeme diskutovat o tom, jak dlouho trvá pěstování těchto lilků.

Typicky řečeno, lilky budou vyžadovat maximálně 120 dní, aby se dospělo ze semene, ale výběr varianty s rychlejším zráním pro nejlepší podmínky pěstování vám dá čerstvé a zralé lilky v žádném okamžiku. Lilek z farmy na stůl máte na dosah ruky.

Když rostete ze semen, tyto plodiny vyžadují delší období zrání a nebude se jim dařit v chladnějším prostředí. Pokud se díváte na to, jak je pěstovat ze semen, musí se pěstovat uvnitř. Trvá přibližně 10 týdnů před průměrným posledním datem polevy z vaší oblasti.

Pokud je chcete pěstovat z transplantací, může je zahradník nejprve vzít ze svého zahradního centra, ale nezapomeňte je koupit, dokud neskončí konečné datum polevy. Vyberte rostliny s kompaktnějším a hustším růstem. Ujistěte se, že se vyhnete urychlení procesu nákupem rostlin s květy. Ty mohou zpomalit růst, protože byly přesazeny, což vede ke snížení počtu lilků během sklizně.

Pokud se nyní díváte na jejich pěstování v chladnějších klimatech, budete se muset přizpůsobit. Půdu kolem těchto rostlin můžete pokrýt černě zbarveným mulčovacím materiálem vyrobeným z plastu, který pomůže zvýšit teplotu půdy a podpořit rychlejší růst.

Pokud by udeřil pozdní mráz, ujistěte se, že jsou lilky pokryty kryty řádků a horkými čepičkami, aby nedošlo k poškození. Jedná se o jednotlivé krytiny z rostliny z plastu nebo papíru, které zachycují sluneční záření a urychlují proces pěstování.

Kolik lilku získáte na rostlinu?

Standardní lilky mohou produkovat své fialově-černě zbarvené plody ve tvaru vejce na čtyřech až šesti velkých kulatých plodech z každé rostliny.

Zde je postup, jak můžete tyto lilky zasadit správně:

  • Začněte se semeny v interiéru devět týdnů před závěrečnými fázemi polevy jarní sezóny. Tato semena mají tendenci klíčit rychleji při teplotách 90 stupňů Fahrenheita. Než začnete s kroky, můžete si však koupit školky ve věku šesti až osmi týdnů.
  • Vyberte místo výsadby. Nejlépe doporučeným místem je slunečné místo, které vám poskytne nejlepší výsledky. Lilek dobře roste v oblastech s úrovní půdy 5,8 až 6,5 pH pro ideální růst.
  • U půdních hnojiv vyžadují pouze mírné množství. Můžete se rozhodnout, že budete mít asi jeden centimetr těchto sloučenin do výsadby asi týden před výsadbou.
  • Chcete-li začít s výsadbou, okamžitě tyto rostliny zastrčte asi dva palce od rostliny, abyste jim poskytli podporu při růstu. Pro ty, kteří žijí v chladnějších teplotách, můžete zvážit krytí řádků, aby byly tyto lilky teplejší a chráněné. Nechte oblasti pro tyto včely opylovat. Můžete také přidat mulčovací vrstvy, abyste zadrželi vlhkost a potlačili plevel.

Pěstujte lilky pomocí Krostrade

Krostrade.com je web, který nabízí stany, skleníky, stojany na kola a další pro vaše potřeby. Doporučuje se pěstovat plodiny, jako jsou lilky, ve sklenících, protože dosáhnete ideální teploty. Další informace najdete na www.krostrade.com.