Fáze pěstování chřestu. Učte se krok za krokem

Fáze pěstování chřestu se skládají z výsadby, údržby a péče a sklizně. Pěstování chřestu je přímé, ale stejně jako všechny plodiny má i tato vytrvalá zelenina pro každou fázi řadu požadavků. Pokud tak neučiníte, bude to mít vliv na výnos a kvalitu plodin, ale pěstováním chřestu byste se neměli nechat odradit.

Chřest můžete pěstovat uvnitř apolytunnel, pokud máte omezení v ideálních podmínkách a požadavcích. Navštivte Krostrade.com a dozvíte se více o tom, jak skleníky maximalizují plný potenciál vaší oblasti pro pěstování plodin, jako je chřest. Protože chřest může mít produkční čas delší než desetiletí, použití apolytunnel vám pomůže zvládnout každodenní podmínky bez selhání.

Různá stadia pěstování chřestu

Na rozdíl od jiných plodin vyžaduje pěstování chřestu jen tři kroky. Musíte se naučit správný způsob, jak své rostliny vysazovat, udržovat a starat se o ně. Na konci tohoto článku byste měli být připraveni chovat chřest.

1. Výsadba

Semena chřestu nebo korunky můžete vysadit brzy na jaře s teplotou půdy kolem 50 ° F. Pokud si vyberete korunky, jednoduše začínáte s kořenovým systémem roční chřestové rostliny. To je výhodné při přeskakování pracného plevelování, jako byste to udělali u semen chřestu.

Je chřest těžký na pěstování?

Chřest není těžké pěstovat, pokud zajistíte podmínky od kvality korun nebo semen po požadavky na půdu a teplotu. Rostliny můžete pěstovat sami pomocí skleníku, abyste nezažili nesrovnalosti v počasí a zásobách.

Když vysazujete semena i vrány, vyberte oblast, na kterou se dostává plné slunce. Můžete si vybrat postel v tunelu, kde si můžete být jisti, že budete vystaveni slunečnímu záření alespoň 8 hodin denně. Tímto způsobem oštěpy porostou a budou zdravé.

Pokud jde o půdu, měla by být písčitá a mít pH kolem 6,5 až 7,5. Je ideální pro výsadbu na vyvýšených záhonech, ale pěstování chřestu v květináčích je udržitelná volba, pokud máte málo zdrojů. Uvědomte si však, že kontejnery by měly být dostatečně velké, aby se zabránilo hnilobě a přeplnění.

Výsadba semen chřestu

Semena chřestu můžete zasadit do interiéru a poté, co jsou vysoká 12 palců, je můžete vzít na týden venku. Po posledním jarním mrazu je nejlepší rostliny chřestu přesadit na dočasný zahradní záhon. Transplantace dozrávají na podzim a vy si můžete vybrat vysoce výnosné samčí rostliny, které se přenesou do vašeho trvalého lůžka.

Výsadba chřestových korun

U chřestových korun vyžadují příkop, který je 18 palců široký a 8 palců hluboký. Mezi tyto příkopy přidělte prostor 3 stopy a na každém příkopu 2palcový hřeben půdy. Zde umístíte koruny 18 palců od sebe a zakryjete jejich kořeny.

Jak dlouho trvá pěstování chřestu?

Vypěstování chřestu vám bude trvat tři roky. Může být lákavé zahájit sklizeň, protože během prvních dvou let najdete oštěpy. Chřest je však jednou z plodin, které vyžadují dlouhou dobu, než se usadí.

Během prvního roku můžete odřezat odumřelé listy a poté plodiny postříkat kompostem. To umožní chřestovým rostlinám v následujících letech prospívat a produkovat hojné plodiny. Čekání před sklizní chřestu vytvoří silnější kořeny, z nichž budete mít prospěch v příštích letech.

2. Údržba a péče

S rostoucím chřestem lze očekávat růst plevele. První dva roky se obvykle věnují péči o plevel, dokud rostliny tuto plochu nevyplní. Chcete-li snížit a potlačit plevel, kompostujte kolem rostlin kompost hned od začátku.

Pokud jde o krmení a napájení, rostliny chřestu vyžadují v prvních dvou letech 2 palce vody. Ve skleníku to snadno zvládnete kapkovou závlahou. Na jaře a na podzim můžete své rostliny nakrmit tekutým hnojivem.

Rozmnožuje se chřest?

Ačkoli vám bude sklízet chřestové oštěpy trvat tři roky, tyto rostliny se rychle množí. To je také stejný důvod, proč je před vysazením nezbytné měřit záhon a květináče. Rostliny chřestu jsou náchylné k přeplnění, a abyste to vyřešili, musíte některé rostliny odříznout a přesunout.

Také byste měli první dva roky odřezávat odumřelé listy 2 palce nad zemí. Odstranění starých listů udrží škůdce a nemoci lépe zvládnutelné. Odborníci doporučují snížit chřest na podzim nebo do doby, než zeleň zhnědne nebo zežloutne.

Šíří se chřest sám?

Chřest se rozšíří sám, až se rostliny usadí po dvou letech. Nejlepší by bylo, kdybyste se domnívali, že každá rostlina bude potřebovat 5 stop prostoru, aby se mohla připravit na vyplnění. Dalším způsobem, jak posílit rostliny chřestu pro další výrobu kopí, je nechat je kapradím, dokud nezemřou.

3. Sklizeň

Jak vypadá chřest, když je připraven?

Chřestové oštěpy jsou připraveny ke sklizni, když jsou vysoké asi 8 až 10 palců. Mladší oštěpy jsou však něžnější, což je u chřestu také běžná preference. Teplota půdy 50 ° F je také dobrým ukazatelem toho, že oštěpy jsou připraveny na sklizeň.

Ořezávejte oštěpy na úrovni země po dobu 6 až 8 týdnů. Dbejte však na sílu svých plodin a v případě potřeby okamžitě přestaňte. Pokud bude průměr oštěpů malý jako tužka, je čas přestat sklízet.

Pokud se vaše intervaly sklizně prodlouží, riskujete, že dostanete tvrdý chřest. Zároveň zbytky chřestového oštěpu povzbudí brouky ve kapradinách. Po dokončení sklizně aplikujte hnojiva a odstraňte plevel.

Roste chřest po řezání?

Chřest se po řezu znovu rozrostl, protože je to vytrvalá rostlina. Oštěpy se budou každý rok vracet, takže produkce chřestu může trvat až 30 let. Proto byste měli nechat 1 až 2 oštěpy, které doplní výstup pro příští sezónu.

V tomto okamžiku přihnojujte a mulčujte záhon v rámci přípravy na růst na jaře. Mrtvé kapradiny můžete také na podzim pokosit. Nakonec dávejte pozor, abyste neobdělávali postele, protože by to mohlo poškodit koruny.

Závěr

Chřest je plodina, která vám může poskytnout až 30 let produkce. Vzdělávání ve fázích pěstování chřestu od výsadby, údržby a péče až po sklizeň vám zajistí udržitelnou produkci plodin. Musíte však pochopit, že při pěstování chřestových rostlin je nezbytná trpělivost a důslednost.

Člověk musí počkat tři roky, než zahájí sklizeň chřestových kopí. Rovněž je nezbytné naplánovat rozestupy a podmínky oblasti, kterou budou plodiny využívat. Pěstování chřestu v tunelu vám umožní udržovat správné rozestupy a podmínky.