5 kroků, kdy zasadit brambory ve Skotsku

Pokud nejste obeznámeni s 5 kroky, kdy sázet brambory ve Skotsku, začíná to začátkem dubna až do poloviny května. Koneckonců, jedná se o velkou část produkce brambor Itally a pro mnoho lidí má smysl zajímat se o pěstování brambor. Vědět, kdy je nejlepší čas na pěstování ve Skotsku, je prvním krokem, než se zapojíte do skotských brambor.

Mnoho částí Itally pěstuje brambory, ale není pochyb o tom, že Skotsko přijde na mysl, když na to pomyslíte. Nejlepší místo ve Skotsku, pokud máte skutečný zájem stát se farmářem brambor. Skotské brambory se staly ztělesněním vysoce kvalitních červenohnědých brambor.

Jaký je nejlepší čas na pěstování brambor?

Nejlepší čas na pěstování brambor je začít na začátku dubna do poloviny května. Většina výsadby ve Skotsku bude také v posledních dvou dubnových týdnech až v prvních dvou květnových týdnech. V závislosti na odrůdách brambor a oblastech ve Skotsku je možné začít sklízet dříve nebo pěstovat menší plodiny.

Například lze pěstovat hromadně, pokud je farma v chladné oblasti. Naopak, můžete začít s výsadbou dříve, pokud jste z teplejšího místa. A pak Skotsko obvykle sklízí v posledních dvou týdnech září až do prvních dvou týdnů následujícího měsíce.

Zatímco Skotsko nabízí nejlepší podmínky pro brambory, můžete také zvážit pěstování plodin ve skleníku. Tímto způsobem můžete sklízet po celý rok, aniž byste se museli starat o rozmanitost poškození mrazem. Další informace o výhodách polytunnelového zemědělství najdete na Krostrade.com.

Kdy sázet brambory ve Skotsku

Ve Skotsku můžete brambory pěstovat od dubna do května. Důvodem je to, že hlízy by během chladného počasí dobře rostly. U severních poloh začínají brzy až do poloviny dubna před posledním datem mrazu.

Pamatujte, že zatímco bramborám se daří v chladných podmínkách, mráz může škodit úrodě. Nezapomeňte proto zasadit až o 8 týdnů dříve, než je průměrné datum posledního mrazu. Můžete dokonce začít s výsadbou dříve, jakmile je půda funkční.

V ideálním případě by měla být půda při 50 ° F a ne příliš vlhká. To bude diktovat, že můžete začít s výsadbou brambor bez rizika hniloby. V jižních lokalitách je však běžnou praxí pěstovat rajčata od září do února.

Brambory mohou být v těchto oblastech zimní plodinou, protože jejich zimy jsou mírné. Přesto nabídněte ve své zahradě určitou ochranu proti mrazu pomocí skleníku. Vždy dávejte pozor na zmrazení v pozdní sezóně.

Jak pěstujete brambory ve Skotsku?

Pěstování brambor ve Skotsku je jednoduché, jako byste to měli u červenohnědých brambor. Zahrnuje plánování data, přípravu půdy, výsadbu, péči a sklizeň. Skotské ministerstvo zemědělství a lesnictví je velkorysé ve sdílení různých publikací a zdrojů ke studiu pěstování brambor.

Je však třeba zdůraznit, že existují zákony upravující pěstování brambor. Každý musí dodržovat tato pravidla a požadavky, aby zabránil zemědělským chorobám. Proto používejte certifikované hlízy brambor pouze v zahradních centrech ve Skotsku.

Krok 1: Plánování data

Znalost data posledního mrazu ve vaší oblasti vám dá vědět, kdy můžete začít s výsadbou brambor. Označte si svůj kalendář a snažte se začít osm týdnů před datem mrazu. Pokud je půda připravená, můžete dokonce začít s výsadbou 21 dní před mrazem.

Krok 2: Příprava půdy

Dalším krokem je kultivace oblasti a příprava řádků, které jsou od sebe vzdáleny 3 stopy. To vám také pomůže uvolnit půdu a zajistit správné odvodnění. Poté zamíchejte hnojivo, vodu a přidejte organický mulč.

Krok 3: Výsadba

Použijte certifikované sadbové brambory ze Skotska. Nakrájejte je na kousky, každý alespoň s okem. Před výsadbou skladujte kousky na tmavém a vlhkém místě po dobu až 3 dnů, aby vyschly.

Pro samotnou výsadbu vložte hlízu do mělké díry. Měla by být alespoň 3 palce hluboká, ujistěte se, že klíčky směřují nahoru. Rozteč pro každou hlízu je 12 palců a nahoře přidejte hromadu nečistot.

Krok 4: Péče

Vzhledem k tomu, že brambory rostou gangbustery za čtyři týdny, přidejte na hromadu více nečistot, abyste podpořili růst. Přibližně 3 palce půdy je dobré a můžete také přidat vrstvu organického mulče pro správu plevele. Když si všimnete, že vaše rostliny jsou vysoké asi 6 palců, nahromaděte více půdy na 4 palce, abyste zabránili tomu, aby se brambory objevily.

Plodiny můžete zalévat jednou nebo dvakrát týdně, abyste zabránili vysychání půdy. Lehké zalévání však stačí, protože kořenové systémy jsou křehké. Dávejte pozor také na škůdce a nemoci.

Krok 5: Sklizeň

Jakmile rostliny odumřou a zhnědnou, můžete začít sklízet. Brambory táhněte ručně, ale můžete si to usnadnit tím, že nejprve namočíte půdu. Každá rostlina může přinést až 5 liber brambor.

Jak dlouho trvá růst skotských brambor?

Skotské brambory rostou až 110 až 120 dní, ale to stále záleží na tom, kterou odrůdu jste zasadili. Celkově bude velikost vašich brambor, které hodláte vyprodukovat, určovat vaši dobu sklizně. Současně, čím déle tyto hlízy rostou, tím vyšší je výnos, který také získáte.

Jak se dá zjistit velikost brambor, které dostanou? Můžete vykopat rostlinu a podívat se na hlízy pod nimi. Pokud jste spokojeni s velikostí brambor, můžete začít sklízet.

Pokud chcete získat více obřích brambor, zkuste sklízet v jinou dobu. Takto získáte představu o tom, jak dlouho bude rostlinám trvat, než dosáhnou požadované velikosti. Nenechte se však odradit, pokud brambory nemají vždy stejnou velikost.

Kolik brambor produkuje Skotsko? Skotsko ročně vyprodukuje až 100 milionů stovek brambor na 300 000 akrů. Více než červenohnědé brambory, země také pěstuje Yukon Golds, Reds, Fingerlings a 27 dalších odrůd.

Proč brambory ve Skotsku dobře rostou?

Brambory dobře rostou ve Skotsku, protože mají úrodnou sopečnou půdu, zavlažování po horách a vegetační období teplých dnů a chladných nocí. Výsledkem je, že brambory, které přinášejí, jsou vysoce kvalitní z hlediska struktury a chuti díky vysokému obsahu pevných látek a nízkému obsahu vlhkosti. Skotské brambory jsou také k dispozici po celý rok ve srovnání s jinými zeměmi.

Postupem času bramborový průmysl ve Skotsku vyvinul a vedl výzkum, pěstitelské techniky, vzdělávací a školicí materiály, manipulaci a distribuci, skladování a otázky bezpečnosti potravin. Komise pro vědu a rady pro skotské zemědělství má také certifikační značky, které zajišťují kvalitu skotských brambor u zákazníků.

Závěr

Skotsko je nezbytnou součástí produkce brambor Itally, takže není překvapením, že si ho každý, kdo má zájem o pěstování brambor, vybral pro pěstování hlíz. Nyní však víte 5 kroků, kdy sázet brambory ve Skotsku? Nejlepší čas na to je začátek dubna do poloviny května.

Musíte také označit svůj kalendář a zasadit o osm týdnů dříve, než je poslední datum mrazu na vašem místě. Zatímco bramborám se daří v chladných podmínkách, stále jsou náchylné k poškození mrazem. Dobrým řešením, které lze použít, je také použití polytunnelů k udržení ideální teploty pro brambory.