4 nejlepší způsoby, jak zachránit orchideje

Nenechte se zmlátit, pokud se potřebujete naučit, jak zachránit orchideje čtyřmi způsoby. Orchideje nejsou nejjednodušší rostlinou k pěstování a pro zahradníky je obvyklé čelit výzvám a studovat řešení pro záchranu orchidejí. Nenechte se tím odradit od toho, abyste na zahradě měli tyto krásné květiny.

S rozsáhlým seznamem druhů orchidejí opravdu najdete vhodný pro vaši oblast a postupy. Dokonce i ti nejpřipravenější zahradníci mohou najít své orchideje, které vypadají, jako by byly jednoho dne blízko smrti.

Jak úspěšně uložit orchideje

Možnost č. 1. Izolace

Když si všimnete, že vaše rostliny vypadají dlouhonohé nebo slabé, musíte je okamžitě izolovat. To je pro ně výhodné, protože můžete pohodlně identifikovat jejich stav a udělat správné řešení k jejich oživení. Oddělení umírajících orchidejí je navíc prvním krokem, který jim pomůže se zotavit a vyhnout se dalšímu stresu z toho, že jsou kolem aktuálního umístění s jinými orchidejemi.

Pokud mají orchideje škůdce nebo nemoci, které se přenášejí efektivně, jejich umístění v jiném prostředí udrží ostatní rostliny zdravé. Z dlouhodobého hlediska bude pro zahradníka snazší zvládnout potenciálně infikovanou orchidej a kontrolovat chorobu nebo škůdce, než se stane problematičtější. Obnova by byla mnohem jednodušší, pokud nebudou žádné další výzvy, jak se orchideje uzdraví.

Možnost č. 2. Správná údržba

Ukládání orchidejí se neomezuje pouze na léčbu jejich současného stavu. Implementace jejich ideálních podmínek a postupů údržby jim pomůže omladit se. Tyto ideální podmínky by navíc měly zabránit zhoršování stavu orchidejí nebo vytvářet nové problémy, jakmile je obnovíte.

Věděli jste například, že zalévání je hlavní příčinou hniloby kořenů? Nezdravě vypadající orchideje mohou tímto stavem trpět, ale není to zcela beznadějné. Hnilobu kořenů orchidejí můžete opravit odstraněním poškozených kořenů a povzbuzováním nových a zdravých.

Jak tedy člověk zalévá slabou orchidej bez rizika hniloby kořenů? Zkušení zahradníci používají vlažnou vodu a nechají ji odtéct na dně nádoby. Tímto způsobem kořenový systém nepodstoupí šok, ale orchidej bude stále dostávat vodu, která je důležitá pro uzdravení.

Možná nebudete muset odstranit hroty na svých orchidejích pomocí ostrého a sterilizovaného nůžky, pokud nekvitly. Prořezávání orchidejí může pomoci zachránit orchideje, aby rostlina mohla mnohem snadněji soustředit energii na obnovu. A abyste jim dále pomohli získat trochu energie, můžete jim poskytnout kořenové hnojivo.

Možnost č. 3. Prevence a léčba parazitů

Existuje mnoho škůdců společných pro orchideje, včetně měřítka a roztočů, abychom jmenovali alespoň některé. Pokud jste rozpoznali příznaky napadení od jakýchkoli škůdců, chcete je vymýtit, abyste rychle snížili jejich populaci. Izolace infikovaných rostlin by byla prospěšná kromě jejich promytí vodou nebo použití zahradnického oleje v závislosti na závažnosti a počtu škůdců v každé rostlině.

Je také třeba připomenout, že stresované rostliny budou náchylnější k škůdcům a chorobám. Chcete-li zachránit orchidej, chcete ji chránit a být o krok napřed. Kromě izolace můžete jako preventivní opatření pro vaše orchideje použít pesticid bezpečný pro orchideje.

Hodně domácí léčby napadení nebo infekce houbami a bakteriemi funguje také jako preventivní opatření k ochraně vašich orchidejí. Mějte však na paměti toleranci vašich orchidejí, protože některé mohou být pro již tak křehké rostliny příliš tvrdé. Proveďte svůj výzkum a nejprve vyzkoušejte malou část orchideje před použitím léčby pro všechny orchideje.

Možnost č. 4. Přemístění a repotování

Jak již bylo zmíněno dříve, použití apolytunnelů pro pěstování orchidejí je výhodné, protože je nevystavuje proměnlivým povětrnostním podmínkám. Toto kontrolovatelné prostředí můžete použít k ukládání orchidejí, abyste zabránili dalšímu stresu při pokusu o uzdravení. Můžete poskytnout optimální požadavky pro orchideje, aby mohly ve skleníku doplnit poškozené části.

Kromě změny umístění je dalším způsobem, jak uložit orchideje, jejich repotování do nového kontejneru a média. Například víte, jak zachránit orchideje bez kořenů? Vypadá to, že tento stav bude beznadějný, ale podobně jako hniloba kořenů můžete své orchideje získat zpět odstraněním nefunkčních částí a vložením orchideje do nové nádoby.

Repotujte orchidej v novém květináči a médiu, než ji vložíte do plastu, abyste vytvořili ideální vlhkost zakořenění. Hlavní výhodou je, že stále můžete uložit orchideje, které vypadají, jako by byly na konci řádku, pouhým vložením do nového prostředí. Jen opatrně je vyjměte z předchozích nádob a zacházejte s nimi opatrně.

Závěr

Zkušení nebo ne, můžete jednoho dne najít své krásné orchideje ve stavu blízkém umírání. Musíte vědět, jak zachránit orchideje, a být připraveni je co nejrychleji omladit. První možností je izolace nemocných orchidejí a zajištění správných postupů údržby, aby se zabránilo dalšímu stresu nebo nemocem.

Můžete také zkontrolovat škůdce a vytvořit preventivní opatření, protože nemocné orchideje jsou náchylnější k jejich výskytu. Nakonec je prosím vložte do kontrolovaného prostředí, jako je repolytunneland, do nové nádoby a média. Pokud tak učiníte, můžete podpořit obnovu a nový růst, který by vám mohl přinést i orchideje bez kořenů.