4 fakta o tom, jak orchideje rostou ve volné přírodě

Možná jste vždy chtěli zjistit, jak rostou orchideje ve volné přírodě. Nespočet zelených nadšenců tam považuje orchidej za jednu z nejsofistikovanějších rostlin, jaké kdy existovaly. Koneckonců, je snadné se zamilovat do zářivých barev těchto jemných květů orchidejí.

Orchideje po celém světě

Pokud nevíte, existuje po celém světě asi 25 000 až 30 000 druhů orchidejí a najdete je prakticky kdekoli kromě Antarktidy. Těmto rostlinám se dobře daří v tropických oblastech, jako jsou lesy Nové Guineje, jihovýchodní Asie a rovníková Jižní Amerika.

Ačkoli orchideje pocházejí z tropického prostředí, kde je většinou vlhké počasí, dokázaly se také přizpůsobit chladnějším teplotám. Z tohoto důvodu se nedivte, že je uvidíte růst v severních částech Aljašky.

Největší druh orchideje se nazývá tygří orchidej (Grammatophyllum speciosum). To by mohlo dorůst až 25 stop a obvykle se vyskytuje v divočině zemí jihovýchodní Asie, mezi které patří Malajsie, Filipíny a Myanmar. V ekvádorských lesích se zatím nacházejí nejmenší druhy orchidejí zvané Platystele jungermannioides, které měří jen 2,1 mm.

Ačkoli se tyto rostliny dokáží v průběhu času přizpůsobit svému prostředí, drastické změny nezvládají dobře. Například účinky změny klimatu vedly ke ztrátě jejich stanovišť. Výsledkem je, že orchideje ve volné přírodě čelí vyhynutí ve Spojených státech i v zahraničí.

Fakta o tom, jak orchideje rostou ve volné přírodě

Až se příště vydáte na dobrodružství v divočině v jiné tropické zemi, nebuďte překvapeni, když uvidíte divoké druhy orchidejí. Než půjdete, získejte spoustu těchto faktů o orchidejích, které byste měli vědět:

Fakt # 1. Ne všechny orchideje rostou v půdě

Pokud o orchidejích potřebujete vědět něco, je to skutečnost, že ne všechny rostou v půdě. Ty, které se tomu říkají, se nazývají suchozemské orchideje a několik jejich příkladů zahrnuje paphiopedilum a další cymbidia. Tyto suchozemské odrůdy dobře rostou v půdě bohaté na humus.

Většina tropických orchidejí je epifytická, protože místo toho, aby rostly v půdě, přilnou ke kůře stromů a rostou ve vzduchu. Navíc vyvíjejí kořeny, které jsou pokryty bílou látkou zvanou velamen, která absorbuje a uchovává vodu. Velamen orchideje také chrání kořeny před ztrátou tepla a vlhkosti.

Pokus o růst epifytů v zemi způsobí, že rostlinu zabijete. Některé orchideje jsou navíc vodní, zatímco jiné litofytické, což znamená, že rostou pouze na skalách.

Fakt č. 2. Když jsou umístěny pod stromem, nepotřebují pěstební média

Věděli jste, že většina druhů orchidejí má sklon připoutat se ke stromu? To vysvětluje, proč nepotřebují speciální druh pěstebního média, aby se jim dobře dařilo ve volné přírodě. Jakmile jsou připevněni ke stromu, získávají potřebné živiny ze vzduchu, slunečního světla a také z přírodní dešťové vody.

Pokud si nepřejete nic jiného, ​​než zasadit cenovou orchidej, můžete ji umístit pod strom nebo ji zasadit do speciálních směsí kůry, které jsou speciálně vyrobeny pro tyto druhy rostlin.

Fakt # 3. Některé orchideje se spoléhají na opylovače hmyzem

Orchideje, které rostou ve volné přírodě, se množí stejným způsobem jako ostatní běžné zahradní odrůdy – spoléhají se na opylovače hmyzu, které zahrnují ptáky, můry, mouchy, včely a motýly. Když se tito opylovači pohybují z jedné orchideje na druhou, přicházejí do styku s poliny orchideje nebo s těmi voskovými pylovými vaky. Poliny, které byly připojeny k tělu opylovače, se poté přenesou do ženských reprodukčních orgánů jiných orchidejí, kde se produkují semena.

Fakt č. 4. Orchideje mohou růst dvěma způsoby

Věděli jste, že orchideje mohou růst jako monopodiální nebo sympodiální? Monopodiální orchidej roste vzhůru, zatímco sympodiální orchidej roste vodorovně. Je důležité si uvědomit, že různé druhy orchidejí mají své vlastní sady jedinečných potřeb, pokud jde o sluneční světlo, teplotu a vodu.

Většina druhů orchidejí dává přednost růstu v hustších a vlhčích oblastech, kde světlo není příliš intenzivní. Kromě toho ti, kteří pocházejí z tropických oblastí, obvykle dobře rostou, když je teplota mezi 73 ° F a 85 ° C a vlhkost vzduchu je 80% nebo 90%.

Výhody pěstování rostlin ve sklenících

Nenechte se ničím zastavit v pěstování orchidejí nebo jiných rostlin v hobby skleníku. Kromě toho, že svým rostlinám poskytnete ochranu, kterou potřebují před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako jsou silné deště, vánice, sníh, plískanice, krupobití nebo silný vítr, vlastní hobbypolytunnel také udrží tyto otravné brouky a škůdce na uzdě.

Nejlepší součástí zřízení hobbypolytunnel je však svoboda pečovat o vaše jemné rostliny bez ohledu na počasí a roční období. Zahradnictví polytunnel vám umožní prodloužit vegetační období vaší rostliny a pěstovat rostliny, které ve vašem regionu ani nepocházejí!

Vzhledem k tomu, že zahradnictví pomocí polymerů umožňuje manipulovat s podmínkami růstu, kterým jsou vaše rostliny vystaveny, můžete mít větší kontrolu nad teplotou, vlhkostí a světlem, kterým je vystavujete. Jinými slovy můžete vytvořit ideální prostředí pro pěstování vašich rostlinných dětí!

Take Away on Growing Orchids

Nyní, když jste konečně zjistili, jak orchideje rostou ve volné přírodě, pravděpodobně přemýšlíte o jejich pěstování ve svém vlastním hobby skleníku. Vydejte se dnes na svou zahradu zahradnictví!