3 nejlepší způsoby, jak šířit orchideje

Znalost šíření orchidejí znamená, že jste si vědomi toho, jak používat zadní cibule, odnože a divize. Samotné orchideje se mohou také pohlavně rozmnožovat semeny, ale většina zahradníků se rozhodne rozmnožování provést pomocí zmíněných metod. Koneckonců, vegetativní rozmnožování je snadnější způsob, jak vytvořit více orchidejí pro zahradu.

Krása, když se naučíte množit orchideje, je to, že vám také poskytne představu o tom, jak je později křížit. Kdo by se nechtěl učit množení a rozmnožování orchidejí s dostupnými 25 000 druhy orchidejí? Můžete také použít svůj polytunnel k množení těchto květů, abyste zajistili, že zranitelné mladé rostliny budou silně růst pro přesazení.

Průvodce propagací orchidejí

Divize

První metoda množení orchidejí je dělením. Podle Americké společnosti pro orchideje je tato praxe životaschopná pro dospělé rostliny, které kvetou několik let. Jako zahradník máte možnost buď přesadit vyspělou orchidej, nebo ji rozdělit.

To zvýhodňuje ty, kteří mají stávající orchideje, protože můžete vytvořit více orchidejí ze stávající zralé rostliny. Již víte, co s ním můžete vizuálně očekávat, a pokud ho pěstujete v ideálním prostředí, jako je skleník, můžete si být jisti, že je pro tuto divizi zdravý. Jak tedy člověk rozdělí orchidej?

Divize pseudobulbs vs. zadní žárovky

Nejprve zkontrolujte, zda má rostlina nový růst, a rozdělte ji na pseudobulby. Jedno vedení obvykle produkuje tři až čtyři pseudobulby. Jakmile dokončíte dělení, identifikujte skupinu pseudobulb s olovem a skupinu bez ní.

Pseudobulbs s novým růstem nebo aktivním olovem jsou to, co zahradníci nazývají divizí, zatímco zbývající skupiny bez ní jsou zadní žárovky, o kterých bude tento článek diskutovat později. Jakmile budete mít divizní skupinu, můžete oddenku po odkvětu před přesazením odříznout.

Šíření oddenků

Rozmnožování orchidejí z dělení je také někdy synonymem pro množení oddenků. Proříznete oddenek ve tvaru písmene V a dosáhnete více než jeho poloviny. Ve srovnání se zadními cibulkami nemusíte před výsadbou čekat na rozbití spících očí, protože divize má aktivní růst.

Před přesazením odstraňte všechny staré pseudobulby a mrtvé kořeny nebo listy. Poté můžete rostlinu postříkat a začít zalévat, jak si všimnete růstu kořenů.

Zadní žárovky

Jak již bylo zmíněno dříve, další skupinou pseudobulb bez aktivního vedení budou vaše zadní žárovky. Tyto žárovky mají spící oči, které musíte přinutit k aktivitě, což znamená, že je nemůžete okamžitě zasadit jako divizní skupinu. Chcete-li to provést, musíte zadní žárovky potopit do malého hrnce, kde jsou oči nad zalévacím médiem.

Umístěte je do oblasti polytunnelů, která nepodporuje růst, a stříkejte je a jejich listy často jako údržbu. V závislosti na okolnostech by se oči měly po několika týdnech zlomit, u jiných to může trvat roky. Můžete zkontrolovat, zda jsou list a cibule stále zelené, abyste zjistili, zda stojí za to čekat.

Několik dalších metod nutí spící oči do vývoje; Před umístěním na vlhké místo použijte dřevěný hrnec s mechem sphagnum a živým mechem nebo na teplé a vlhké místo dřevěný podnos s mechem. Poté je můžete odstranit mokrou hnilobou a vypálit žárovky, které se rozběhnou.

Odnože

Poslední metodou množení orchidejí je použití odnoží nebo keikis. Tato metoda je ideální pro Dendrobium nebo monopodiální orchideje, protože je vyvíjejí podél stonku. Budete pěstovat odnože, které vypadají jako jednotlivé rostliny podél kmene, takže tato metoda je ve srovnání s předchozími dvěma relativně snadná.

Opatrně je odstřihněte z mateřské rostliny a zalijte stejným způsobem jako zadní žárovky. Před odstraněním z mateřské rostliny se však ujistěte, že keikis má vyvinuté listy a kořeny. V ideálním případě by listy a kořeny měly být pro výsadbu dlouhé asi tři palce.

Pomohlo by, kdybyste také počkali, až rostlina dožene kvetení, než se rozmnožíte z keikis. Odnože zasaďte do mechu sphagnum a před převedením do kůry zajistěte vlhkost pro usazení. Po několika týdnech můžete očekávat růst odnoží.

Závěr

Mnoho dostupných druhů orchidejí umožňuje vytvořit jedinečně vypadající zahradu. A jaký lepší způsob, jak vyvinout mnoho rostlin, než naučit se množit orchideje? Můžete začít rozdělením, abyste vytvořili divizní skupinu a zadní cibule, ale některé orchideje také rostou odnože připravené k výsadbě.

Divize skupina pseudobulbs již mají aktivní vedení, takže jsou připraveni k výsadbě. Na druhé straně mají zadní žárovky spící oči, které musíte před výsadbou počkat na aktivaci. Oba procesy by byly v tunelu Polytell pohodlnější, protože můžete vytvořit prostředí, které jim pomůže vymanit se z klidu.

U odnoží nebo keikis je tato metoda jednoduchá. Musíte však zajistit, aby byla mateřská rostlina zdravá a kořeny a listy odnoží byly dlouhé nejméně tři palce. Celkově lze usoudit, že množení orchidejí je bezpečnější a pohodlnější v polytunnel kvůli vaší kontrole životního prostředí.