3 nejlepší způsoby, jak měřit růst rostlin

Existují tři způsoby, jak měřit růst rostlin kontrolou fyzických znaků, rychlosti růstu a vědeckých přístupů. Musíte vědět, jak měřit růst rostlin, abyste zjistili, zda máte základní problém s tunelem. Pokud vaše rostliny nerostou přiměřenou rychlostí, pak budete vědět, že v prostředí musí být nedostatek.

Jak lze definovat růst rostlin? Můžete říci, že vaše rostliny rostou, když se nenávratně zvětšují. Zahrnuje také vývoj listů, květů nebo plodů v rostlině.

Jako apolytunnelgardener je tedy nezbytné znát spolehlivé způsoby stanovení růstu vašich rostlin, abyste se ujistili, že splňujete všechny jejich potřeby.

Způsoby měření růstu rostlin: Průvodce snadným bláznem

Fyzické znaky

Nejjednodušší a nejpřímější způsob měření růstu rostlin v polytunnelis hledáním fyzických znaků. Při zakládání semen ve skleníku profesionální zahradníci často doporučují kontrolovat kvalitu semen, aby byla zajištěna klíčivost. Studie však ukázaly, že později může existovat korelace ve velikosti semen s velikostí rostliny.

Proto můžete od velkých semen očekávat velké rostliny, protože se na začátku lépe samy podporují. Přesto mohou malá semena produkovat stejnou velikost rostlin kvůli jejich vyšší míře přežití. Využijte tyto znalosti při očekávání fyzických změn v růstu vašich rostlin.

Můžete také měřit samotnou rostlinu pomocí pravítka nebo měřicí pásky od její základny k nejvyššímu bodu a opakovat každé tři dny, abyste si všimli rozdílu. Někteří zahradníci dokonce změří listy, aby zkontrolovali, kolik je vyvinutých a jejich průměrnou délku a šířku. Mřížkový papír je snadný způsob, jak měřit povrch každého listu.

Tempo růstu

Další populární metodou pro měření růstu rostlin je použití vzorce rychlosti růstu. Můžete vytvořit svůj vzorec a zobrazit průměrnou denní míru růstu, ve které odečtete druhé měření od prvního a vydělíte odpověď na počet dní mezi nimi. Toto je obecný vzorec a můžete jej také použít ke kontrole růstu listů.

Můžete také vypočítat rychlost růstu čerstvých a suchých rostlin. Začněte vážením rostliny a opakujte po měsíci. Pak můžete použít výše uvedený vzorec.

Na druhou stranu je další platnou metodou vložení rostliny do sušárny před vážením. Po dvou týdnech vážení opakujte a zaznamenejte čísla. Stejný vzorec použijte ke kontrole rychlosti růstu.

Vědecké přístupy

Pokud chcete vědeckější přístup, můžete zkusit měřit růst rostlin na základě jeho kořenů. Tuto metodu však považujte za poslední možnost, protože rostlinu v procesu odstraňujete. Chcete-li měřit růst rostlin pomocí jejích kořenů, můžete použít techniku ​​protnutí mřížky a poměr kořenových výhonků.

S prvním z nich pokládáte kořeny na mřížkový papír a počítáte, kolikrát protínají mřížku. Také změříte délku kořene, spočítejte počet kořenů a změříte jeho průměr. Měření průměru kořenů je však obzvláště užitečné u plodin, jako je mrkev a řepa, které jsou prominentními kořeny.

Pokud se rozhodnete měřit pomocí poměru kořenových výhonků, musíte umístit rostlinu do sušárny a odříznout ji shora. Zvažte každou část získávání suché hmotnosti pro kořeny a střílejte. Poměr kořenových výhonků je také dobrým indikátorem pro hodnocení zdraví vašich rostlin, pokud jej porovnáte s kontrolní skupinou.

Co přispívá k růstu rostlin

Pokud nejste spokojeni s nálezy, které jste shromáždili, můžete se dozvědět více o tom, co pomáhá rostlinám růst. Ve skleníku máte výhodu řízení faktorů, jako je teplota a světelné podmínky. Tyto oblasti zajišťují, že vnitřní podmínky jsou optimální pro konkrétní podporu vašich rostlin.

Musíte také pochopit, jak fotosyntéza probíhá ve skleníku. Koneckonců, toto je proces výroby potravin, aby rostliny nadále rostly a prosperovaly. Pochopte omezující faktory, jako je oxid uhličitý, voda a intenzita světla, a zkontrolujte, zda je polytunnel poskytuje bez omezení.

Poté se seznamte se správnou údržbou skleníku, abyste zajistili, že potenciální problémy, jako je plevel, houby a škůdci, budou vždy na uzdě. Pěstování rostlin v polytunnelaru není vždy snadné, ale pečlivé plánování a důslednost od výsadby po sklizeň z ní činí hodné úsilí i pro začátečníky.

Závěr

Pěstovat rostliny ve skleníku je neuvěřitelně výhodné, zvláště když je vidíte, jak se jim daří ze sazenic. Proto je nutné znát nejlepší způsoby měření růstu rostlin. Chcete-li to provést, můžete zkontrolovat fyzické znaky, jako jsou listy a výška, vypočítat rychlost růstu, techniku ​​protnutí mřížky a poměr kořenových výhonků.

Zpočátku to může znít strašlivě, ale je velmi snadné je sledovat. Uvědomte si však správnou metodu pro vaši rostlinu. Například měření růstu rostlin pomocí jeho kořenů nebo výpočet rychlosti růstu pomocí suchých rostlin musí být vaší poslední volbou, protože rostete z jeho růstového média.

Celkově by měření růstu rostlin nemělo být komplikované. Udělejte si zvyk určit, zda vaše rostliny rostou přiměřenou rychlostí. Pokud vás výsledky nepotěší, zkontrolujte jejich konkrétní požadavky a podle toho se ve skleníku upravte.