Rychlý průvodce, jak prát pletenou deku

Existují dva účinné a správné způsoby, jak prát pletenou přikrývku – buď ruční praní, nebo praní v pračce. Ať už použijete jakoukoli metodu, je důležité vědět, jak se o tyto ručně vyráběné poklady správně starat a udržovat je, pokud chcete, aby vydržely roky.

Existují další nepříjemné otázky týkající se pletených přikrývek, na které byste možná chtěli odpovědět, například to, jak často je máte prát a správně skladovat. Čtěte dál a my vám poskytneme odpovědi, které potřebujete, abyste je nepoškodili!

Jak prát pletenou deku

Než skočíte na postup, jak prát pletenou deku, možná budete chtít uvažovat o tom, kterou metodu použít. Existují dvě možnosti, které je třeba zvážit: buď na to jít rukama, nebo použít pračku. Vezměte v úvahu druh příze, který vám pomůže při rozhodování.

U přikrývek vyrobených z jemného materiálu, jako je vlna, kašmír nebo alpaka, můžete provést ruční praní, abyste zabránili poškození. Mezitím použijte pračku k manipulaci s těmi, které mají robustnější materiál (polyester, bavlna nebo akryl).

Ruční mytí

Krok 1. Použijte prací prostředek vhodný k ručnímu praní

Potřebujete ten, který bude jemný nejen k dece, ale také k vašim rukám. To vám pomůže prát deku bez poškození její textury, barvy a tvaru.

Pokud perete vlnu, vyberte prací prostředek s lanolinem – tento olej pomáhá při zachování vlněných vláken.

Krok 2. Zkontrolujte štítek na dece a zjistěte jeho typ materiálu

Jemná vlákna je třeba ručně prát. Kontrola štítků je nutná, protože většina má v sobě pokyny k praní – jako štítky pro péči o textilie.

Krok č. 3. Namočte to

Naplňte umyvadlo nebo misku studenou vodou a zamíchejte do ní prací prostředek. Namočte deku do vody.

Jemně po něm švihněte, aby deka absorbovala vodu. Přikrývku příliš netlačte ani nemíchejte, protože by ji mohla natáhnout.

Krok č. 4. Opláchněte pletenou přikrývku

Opláchněte jej studenou vodou, dokud nebude bez mýdla. Nehazujte to příliš, protože by to mohlo vést k plstění nebo roztažení.

Krok č. 5. Nechte to uschnout na vzduchu

Musíte jemně sušit bavlněné příze a zvířecí chlupy. Stiskněte přikrývku, abyste odstranili přebytečnou vodu, a stočte ji do ručníku.

Praní v pračce

Krok 1: Vyberte správný prací prostředek

Podobně jako při ručním mytí je třeba zvolit jemný prací prostředek. Na bavlnu nebo syntetická vlákna použijte jemný prací prostředek.

Krok 2: Použijte bezpečnostní nástroj

Pokud je vaše deka akrylová, bavlněná nebo polyesterová, vložte ji do tašky na spodní prádlo a poté ji položte dovnitř stroje. Poté jej oddělte od oblečení nebo předmětů pomocí knoflíků nebo zipů.

Krok 3: Přidejte prací prostředek

Přidejte trochu pracího prostředku a zapněte stroj. Vyberte trvalý nebo jemný lisovací cyklus.

Krok č. 4: Nechte uschnout

Rozložte sprchový závěs (nebo plachtu) na velkou plochu a přidržte jej. Ideální by byla postel nebo podlaha. Na to položte bílou plachtu nebo suché ručníky.

Změňte tvar pletené deky a položte ji naplocho na prostěradlo. Proces sušení trvá asi 24 hodin. Pravidelně jej otáčejte pro rovnoměrné sušení.

Je použití sušičky vhodné?

Pokud je materiálem buď syntetické prádlo, vlákna nebo bavlněné příze, můžete pokračovat a použít sušičku. Pamatujte, že prádlo v bubnové sušičce byste měli sušit pouze při nízkých teplotách.

Dávejte pozor, abyste jej příliš nevysušili! Tímto způsobem můžete látku spálit, takže se spokojte pouze s mírným až středním ohněm.

Pokud si nejste jisti typem příze nebo materiálu, může být bezpečnější přikrýt dečku vzduchem.

Jak často byste měli prát pletenou deku?

Pletené deky nevyžadují časté praní. Můžete je umýt jednou za sezónu. To platí, pokud nemáte špinavé spolubydlící nebo domácí mazlíčky.

Pokud jde o špinavé spolubydlící, můžete je umýt, pokud jste je považovali za dostatečně špinavé nebo páchnoucí. Mějte na paměti správný způsob čištění a skladování těchto přikrývek, abyste je nepoškodili.

Jaký je správný způsob uložení pletené deky?

Pokud jej nepoužíváte, můžete pletenou přikrývku složit a uložit do uzavřeného plastového sáčku, plastového koše nebo bavlněného sáčku, aby byla bez prachu a nečistot. Můžete jej umístit do chladného rohu uvnitř skříně.

Neskladujte je v podkroví nebo suterénu. Vlhkost nebude pro látku vhodná. Rovněž je nedávejte do blízkosti knoflíků nebo zipů, protože by mohly způsobit poškození.

Chcete-li zabránit tomu, aby se škůdci nakrmili a udělali si na dece domov, můžete je držet stranou od cedrových koulí nebo sušených bylin. Chcete-li zabránit molům, můžete použít éterické oleje, jako je hřebíček, cedrové dřevo, levandule a rozmarýn.

<

Pletené deky jsou milované a vzácné poklady, které vám přinesou nekonečné pohodlí a teplo. Jelikož to jsou poklady, musíte je udržovat v dobrém stavu. Chcete-li to udělat, musíte vědět, jak umýt pletenou deku a správně je uložit.