Kdy je bezpečné přikrýt dítě dekou: 7 základních tipů

Vědět, kdy je bezpečné přikrývat dítě dekou, je pro rodiče velmi důležité. Čekání, až na tak pohodlné věci zestárnou, může zabránit syndromu náhlého úmrtí kojenců.

Polštáře, přikrývky, prostěradla, deky a povlečení jsou některé z mnoha dárků, které rodiče dostávají od dětských sprch. Přestože se jedná o nejroztomilejší dárky, které může vaše dítě dostat, jsou pro vašeho novorozence také docela nebezpečné.

Co je SIDS?

Mnoho rodičů si může myslet, že přikrytí dítěte dekou v noci jim může pomoci cítit se pohodlněji, ale právě díky tomu jsou náchylné k udušení. Uspávání dítěte při ležení na břiše může také vést k syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Tento syndrom je znám jako náhlá smrt zdravého dítěte. Ačkoli příčina tohoto syndromu není známa, mnoho vědců dospělo k závěru, že to může být spojeno s problémy, které postihují dýchací cesty vašeho dítěte.

Udržování dítěte v noci v teple

1. Předehřejte jejich postýlku

Namísto přikrývání dítěte v dece, když je ve vašem domě příliš zima, můžete použít láhev horké vody nebo vyhřívací podložku a položit ji na postýlku dítěte na 30 minut, než ho uložíte spát.

2. Zakryjte si ruce a hlavu

Vaše dítě může rychleji ztrácet teplo rukama a hlavou. Z tohoto důvodu je vhodné mít u postýlky dvojici palčáků a ponožek, aby jim během noci nedocházelo ke ztrátě tepla.

3. Pevná matrace

Matrace vyrobené z měkkých materiálů mohou nejen riskovat, že vaše dítě onemocní kvůli průchodu studeného vzduchu postelí, ale také jim může hrozit nebezpečí, které může prorazit. Použití pevné matrace může vašemu dítěti zabránit v uvedených rizicích.

4. Zdroje větru

Postýlku umístěte mimo dosah větrných zdrojů, jako jsou okna, větrací otvory a ventilátory. Vždy zavírejte dveře a okna, abyste zabránili vstupu studeného vzduchu.

5. Zavinutí

Pokud je počasí pro vaše dítě příliš chladné, můžete je zavinovat pomocí silných přikrývek. Spací pytle mohou také udělat trik, pokud vaše dítě vyrazí z deky. Nechá je pohodlně spát a zabrání přístupu vzduchu do jejich rukou a nohou.

6. Nastavte teplotu správně

Být příliš horký nebo příliš studený nebude pro vaše novorozence dobré, proto se ujistěte, že teplota v jejich pokoji je správná. Pokoj vašeho dítěte by měl být mezi 18 až 20 stupni Celsia, aby byl považován za pohodlný pokoj, kde bude spát váš novorozenec.

7. Správně je oblékněte

V zimě je vhodnější oblékat vaše dítě do snadno oblékatelných a odnímatelných vrstev, než je přetížit těžkým oblečením. Teplé oblečení, které je tenké vrstvené, je může zahřát a zajistit, aby se daly snadno vyměnit během přebalování.

Kdy nechat dítě spát s dekou

Nechat dítě spát s dekou by mělo být kolem jednoho roku jeho věku, kdy se začne přichytávat na konkrétní deky. Také vaše dítě bude schopno odsunout předměty, které mohou ovlivnit jejich dýchání, když dosáhnou věku jednoho roku.

Je vhodné, aby je rodiče jako vy nechali prvních pár měsíců spát ve své postýlce, aniž by kolem nich byly nějaké měkké předměty. Musíte také zkontrolovat, zda je jejich podestýlka pevná nebo uvolněná, protože se při převrácení může ovinout.

Svým dětem můžete dát plyšáky a nadměrné deky, které dostaly jako dárek ve věku jednoho nebo více let. Vaše batolata budou ve fázi, kdy najdou své „prázdné“ a „plyšové“ a budou moci spát, aniž by je nechala dusit.

Tipy pro bezpečné spaní

Chraňte svůj pokoj před dětmi

Buďte připraveni, až vaše dítě začne vylézat z postýlky. Tím, že budete do svého pokoje dávat dětskou pojistku, nemusíte se bát, že by si ublížili, kdyby vylezli ze své postýlky.

Snižte jejich matraci do postýlky

Když se vaše dítě naučí, jak stát při vytahování, sklopte matraci do postýlky. Snížení výšky jejich postele sníží jejich výšku pádu, pokud budou v pokušení vylézt a seskočit ze své postýlky.

Umístěte jejich postýlku do ložnice

Umístěte dětskou postýlku na první celý rok do své ložnice, abyste se nemuseli příliš trápit. Nesdílejte s dítětem postel a nevkládejte do jejich kočárku nebo postýlky polštáře a deky.

Závěr

Jako rodiče vašeho dítěte je udržujte v pohodlí, i když od prvních 12 měsíců jejich života nejsou žádné polštáře a přikrývky. Vědět, kdy je bezpečné přikrýt dítě přikrývkou, vám zabrání.

Přikrývky mohou vypadat pohodlně a přikrývání vašeho novorozence jedním může znít lákavě, ale jsou pro ně velmi nebezpečné. Zjistěte, zda jsou věci, které budete přidávat do postýlky svého dítěte, bezpečné nebo ne, a vždy zvažte pohyblivost svého dítěte.