Jak zablokovat velkou háčkovanou deku ve 3 jednoduchých metodách

Vědět, jak zablokovat velkou háčkovanou deku, kterou jste vyrobili, vám ušetří nádhernou práci, které jste věnovali posledních pár dní.

Blokování vaší háčkované deky také není tak těžké, protože zahrnuje pouze použití kolíků, které ji nastaví na místo, blokovací podložku a trochu vody, které ji tlumí.

Blokovaná háčkovaná deka vypadá profesionálněji. Blokování pomáhá při formování a vyrovnání napětí v celém produktu. Při výběru způsobu blokování je však třeba více promyslet.

Pokud byste nebyli opatrní, náhodný způsob blokování by mohl zničit váš kousek. Čtěte dál, abyste zjistili, jakým způsobem by se vám nejlépe hodilo!

Jak správně zablokovat velkou háčkovanou deku

Blokování spreje

Blokování rozprašováním (nebo studeným) je nejjednodušší způsob blokování háčkovaného kusu. Vše, co potřebujete, je ručník nebo blokovací rohož a láhev s rozprašovačem.

 • Krok 1. Položte ručník nebo blokovací podložku naplocho na stůl. U většího kusu možná budete potřebovat více ručníků nebo rohoží.
 • Krok 2. Přikrývku položte na ručník a rozložte ji tak, jak chcete. Poté připněte rohy přikrývky na ručník a na okraje umístěte kolík každé dva až tři palce, aby jej zajistil na místě.
 • Krok č. 3. Přikrývku rovnoměrně nastříkejte vodou, jen tolik, abyste ji navlhčili. Nezbývá než nechat vyschnout na vzduchu, což může trvat až dvě hodiny.
 • Krok č. 4. Chcete-li proces urychlit, můžete na deku namířit ventilátor.

Mokré blokování

Mokré blokování zahrnuje vodu, stejně jako metoda stříkání. Místo postřiku však musíte celou deku ponořit do vody.

 • Krok 1. Naplňte čistou vanu vodou a ponořte do ní háčkovanou deku. Nechte to stát ve vodě po dobu až 10 minut a ujistěte se, že vlákna úplně nasala vodu a uvolnila se.
 • Krok 2. Po 10 minutách vytáhněte deku z vody a položte ji na několik kusů látky nebo ručníků. Vezměte si další ručník a položte ho na deku.

Tento proces je nezbytný k odstranění přebytečné vody, což by také urychlilo proces sušení. Za žádných okolností nemačkejte přikrývku, jinak hrozí poškození příze.

 • Krok č. 3. Poté, co vypustíte veškerou přebytečnou vodu, položte deku na suché ručníky nebo blokovací podložky a rozložte ji naplocho. Přitiskněte rohy přikrývky a na okraj dejte jeden čep každé 2 až 3 palce. Nechte to sedět a vysušte vzduch.

Proces sušení trvá několik hodin. Může to být delší nebo kratší než u první metody v závislosti na tom, kolik přebytečné vody jste dostali ven.

Blokování páry

Na rozdíl od prvních dvou metod používá blokování páry jiný nástroj: napařovač oděvů nebo žehličku v nastavení páry.

 • Krok 1. Nedávejte žehličku nebo napařovač oděvů přímo na přikrývku, protože intenzivní teplo by mohlo zničit váš choulostivý projekt. Místo toho jej nechejte vznášet se nad dekou ve vzdálenosti přibližně jednoho až tří palců.
 • Krok 2. Přikrývku položte na ručník nebo blokovací podložku. Připíchněte přikrývku na ručník nebo podložku a na okraje umístěte špendlík každých 2 až 3 palce.
 • Krok č. 3. Pomocí žehličky nebo napařovače oděvu umístěte kurzor na celou přikrývku, aby se tlumila. Než přejdete k další části přikrývky, najeďte na oblast po dobu dvou až tří sekund.
 • Krok č. 4. Pečlivě natáhněte hrbolky a vrásky a dávejte pozor, abyste příliš netáhli. Pokud na deku příliš zatáhnete, mohlo by to uvolnit vaše stehy.
 • Krok č. 5. Poté zbývá jen vyschnout deku. Protože jste použili páru, mohl by proces sušení trvat asi 30 minut až hodinu.

Jak si vyberete, kterou metodu použít?

Výběr metody, která se má použít, závisí na materiálu použitém pro háčkování. Například použití metody páry na jemné přízi by mohlo přikrývku potenciálně poškodit.

Přírodní vlákna, jako je vlna, alpaka a bavlna, lze blokovat metodou postřiku nebo mokrou metodou. Blokování těchto vláken by je rozkvetlo a zaplnilo mezery stehů.

U akrylové příze nemusí být blokování vodou ideální, protože akrylová příze nenasává vodu. Můžete se rozhodnout použít metodu páry.

Ačkoli blokování akrylové příze není trvalé, doporučujeme vám to přesto udělat, protože výsledek bude vypadat úhledněji.

U hedvábí vyžaduje blokování velkou péči. Je to proto, že materiál je příliš křehký a nevydrží příliš mnoho vody nebo tepla.

Pokud máte pochybnosti o materiálu, který používáte, můžete zkontrolovat pokyny pro praní, které jsou dodávány s přízí.

Pokud vaše příze nebo vlákno nemá pokyny, doporučuje se vytvořit vzorník. Vzorník je jako menší verze vašeho projektu. Je lepší poškodit si vzorník, než poškodit 40hodinovou háčkovanou deku!

<

Háčkování je forma umění, která je časově náročná a zdlouhavá, ale velmi prospěšná. S ním můžete vytvořit velké přikrývky nebo dokonce oblečení pro své blízké.

Háčkování je však delikátní umění. Pokud budete vědět, jak správně zablokovat velkou háčkovanou přikrývku, ušetří vám to veškeré potíže s jejím opakováním. Odstraňte riziko a stres z toho, že se vaše tvrdá práce náhle zmenší před očima, pomocí výše uvedených snadných metod.