Jak vyčistit matraci z paměťové pěny ve 2 snadných krocích

Pokud chcete vědět, jak čistit matraci z paměťové pěny, musíte zvládnout dva kroky. Pravděpodobně jste obeznámeni se správnou údržbou matracových topperů, ale ty vyrobené z paměťové pěny mají konkrétní tipy, které si musíte pamatovat. Poslední věc, kterou chcete, je náhodná deformace materiálu v důsledku náhodného čištění.

Níže si také přečtete, jak odstranit skvrny a pachy na matraci. Podobně jako matrace, které používáme, se takové problémy mohou hromadit na matracích. Správné hygieny spánku je možné dosáhnout, pokud znáte dos a nedělá údržbu topperu.

Jak čistit topper matrace z paměťové pěny doma

Krok # 1. Vakuum

Pokud vaše matrace nemá rozlití ani skvrny, můžete ji udržovat čistou pouhým vysáváním jejího povrchu. Umístěte holý topper na rovný povrch a prostor, abyste se snadno dostali do všech rohů a štěrbin. Použijte ruční vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem krouživými pohyby, abyste se zbavili prachu, puchýřů a dalších částic, které se nahromadily na vašem natě.

Můžete pracovat na jednotlivých částech, abyste se ujistili, že čistíte a dostáváte se k celé matraci. Chcete jej také otočit, abyste získali druhou stranu. Ale co když používáte vodní vysavač?

Tento typ vybavení by měl také pomáhat zavírači matrací, pokud jej poté důkladně vysušíte. Může to znamenat čekání na celý den, v závislosti na tloušťce vašeho produktu. K běžné údržbě natě můžete přidat vysávání každý týden a při výměně prostěradel pro hygienu postele.

Krok # 2. Odstraňte skvrny

Tento krok můžete přeskočit, pokud potřebujete pouze osvěžit svrchní matraci. Úniky a skvrny však vyžadují jiný přístup. V případě rozlití nasajte přebytečnou tekutinu houbou nebo hadříkem a zabraňte absorpci materiálu.

Poté skvrny ošetřete podle jejich typu. Chcete-li co nejdříve ošetřit jakékoli zabarvení, protože pokud budou ponechány dlouho, bude těžší je odstranit. Co tedy můžete použít k bodovému vyčištění matrace z paměťové pěny?

Můžete použít čistý, vlhký hadřík s příslušným odstraňovačem skvrn a zasažená místa otřete, dokud skvrnu neodstraníte. Nechte místa sedět, poté povrch důkladně otřete jiným hadříkem a poté důkladně osušte vzduch. Je nutné klást důraz na to, aby se matrace nikdy nenamočila, protože byste mohli poškodit paměťovou pěnu nebo podpořit růst plísní, pokud by nevyschla.

Jak hluboce čistíte matraci z paměťové pěny

Hluboké čištění matrace z paměťové pěny by nemělo přesycovat pěnu vodou. Proto můžete postupovat podle výše uvedeného dvoustupňového průvodce a vyčistit postižené oblasti, které vyžadují hlubší čištění, na místě. Nemusíte topper ponořovat do vody ani ho umýt, jako byste to udělali s jinými ložními doplňky.

Krok # 1. Bodové ošetření

Existuje mnoho čisticích řešení, která můžete vyrobit z domácích potřeb. U většiny skvrn by měla stačit směs teplé vody a jemného čisticího prostředku. Stejná kombinace je také užitečná k odstranění pachů před vysáváním paměťové pěny.

Pro odolnější skvrny použijte místo čisticího prostředku destilovaný bílý ocet. Pokud jsou i nadále neúčinné, vyzkoušejte na skvrnách kyselinu boritou, ale nikdy ji nedrhněte. Poté můžete zápach zneutralizovat sodou, nechat sedět a poté jej vysát.

Jedlá soda je také užitečná při odstraňování některých skvrn po smíchání se studenou vodou. Celkově by se vaše matrace z paměťové pěny měla bezpečně vyčistit pomocí nejvíce domácích řešení. Zkontrolujte však štítek, pokud existují nějaké konkrétní indikace pro některé produkty.

Krok # 2. Sušení

Po odstranění skvrn musíte počkat, než vrchní matrace před použitím důkladně zaschne. Pamatujte, že vlhkost a vlhkost podporují růst plísní, a toto riziko nechcete mít na něčem, na čem spíte. Paměťová pěna také kvůli svému celkovému složení nějakou dobu trvá, takže při sušení topperu cvičte trpělivě.

Nejlepším způsobem je sušit ji venku za slunečného dne. Umístěte to na něco s lamelami pod ním a po chvíli překlopte topper, abyste zajistili, že obě strany vyschnou. Pokud venku není ideální počasí, můžete topper také někde vysušit pomocí dostatečného větrání a ventilátorů, které cirkulují vzduch, aby se proces urychlil.

Můžete v pračce umýt matraci z paměťové pěny?

Čištění topperu je blíže k čištění matrace než u prostěradel a potahů. To znamená, že jej nemůžete umýt ani vložit do pračky, protože hrozí riziko roztržení nebo poškození materiálů. Místo toho můžete svrchní matraci udržovat vysáváním a odstraňováním skvrn, pokud existují.

Závěr

Je přirozené být při údržbě paměťové pěny obzvláště opatrní. Proto musíte vědět, jak čistit matraci z paměťové pěny správným způsobem, aby nedošlo k poškození tohoto materiálu. Dobrou zprávou je, že jde o poměrně přímočarý postup, aniž byste si museli nechat ruce namočit, a to doslova.

Prvním krokem je vysávání topperu, aby se odstranily veškeré usazeniny nečistot a jiných částic. Pokud máte skvrny, můžete je ošetřit správným domácím odstraňovačem. Takto také hluboce vyčistíte matraci, protože na ni nemůžete použít pračku.