Jak ušít polštářek s křížkovým stehem: Snadný 6stupňový průvodce

Stále více lidí se v dnešní době učí, jak ušít křížový polštář. Tyto polštáře jsou ideálním projektem pro nadšence domácích dekorací.

Od vyšívaných polštářů až po ty s moderním designem se o tento trend pokusilo mnohem více lidí. Existují různé geometrické nebo květinové tisky, dokonce i hotové sady zobrazující krajinu nebo motivy. Polštáře s křížovými stehy vás zakryjí.

Kořeny křížového šití

Věděli jste, že křížkové stehy i vyšívání mají data již v 6. století před naším letopočtem? Podle historických nálezů vyšívání existuje již od doby, kdy byl vynalezen hadřík. Archeologické nálezy staroegyptských hrobek a středověkých kostelů po celém světě mají ve skutečnosti kousky výšivek i vyšívání.

Vyšívání bylo v Číně během dynastie Tchang tak velkým hitem, že se jeho popularita rozšířila na západ mezi lety 618 až 907 n. L. Toto umění bylo zakořeněno v jejich kultuře, že vázali hodnotu ženy na její šití.

Blackwork, o kterém se věřilo, že je kořenem křížového šití v Anglii, představila na kontinent v 16. století Kateřina Aragonská, dcera Španělska Ferdinanda a Isabelly. Pokud jste zvědaví, blackwork zahrnuje použití černé ovčí vlny na kusu bílého lněného plátna. Do dnešního dne je bezpočet lidí stále v blackwork.

Umění křížového šití, jak ho známe dnes, se věřilo, že v šedesátých letech minulého století začaly ženy, které hledaly něco, co by je během volného času zaujalo.

Průvodce krok za krokem, jak ušít polštářek s křížkovým stehem

Vyšívací polštáře mohou znít jako komplikovaný úkol. Očekává se, že toto úsilí bude vyžadovat spoustu času, úsilí a soustředění. Bez ohledu na výzvu se o tuto aktivitu zajímá mnoho lidí.

Nebylo by skvělé, kdybyste vytvořili jednoduché umělecké dílo, které doplní interiér vašeho obývacího pokoje? A nejlepší na tom je, že se na tento domácí dekor nemusíte trápit. Jednoduše postupujte podle níže uvedených kroků, abyste dosáhli dokonalého vzhledu polštáře s křížovým stehem.

Krok 1: Připravte si potřebné materiály

Připravte si všechny materiály před zahájením úkolu. Připravte si hotový design křížových stehů. Upřednostňované látky jsou aida, len, nebo evenweave (bavlna). Ideální volbou je statek s 10 místy díky jeho větší látce, která přináší významnější výsledky.

Navíc potřebujete bavlněnou látku nebo vyzkoušet džínovinu, kepr, manšestr nebo jakýkoli tkaný typ. Nepoužívejte úplet nebo pružný materiál, protože by bylo obtížné jej připevnit k hadru aida.

Krok 2: Vyberte požadovaný typ látky a ořízněte stehovou část

Rozhodněte se, kterou látku chcete mít na polštář. Můžete použít kombinaci výtisků na přední a zadní straně nebo použít pevný typ. Vystřihněte si hadřík aida (ten s křížkovým stehem) na požadovanou velikost.

Jak ořezáváte steh? Jednoduše spočítejte čtverce na všech stranách designu. Typický počet čtverců by byl kolem 6 nebo 7 stehů. Dejte navíc ½ palce jako příspěvek na švy na každé straně.

Pomocí třecího pera nakreslete na hadřík aida čáru, abyste zaručili rovnoměrný rozhled po celém vzoru. Nebojte se, protože linka později v procesu zmizí s teplem. Dále řez podél čar, které jste nakreslili.

Krok 3: Vytvořte kousky vzoru

Dalším krokem by bylo vyrobit vzorky. Můžete je nejprve vyrobit z papíru, vystřihnout později a vystopovat přímo na látku. Nebo můžete nakreslit vzor přímo na látku.

Pro boční okraje vystřihněte dva 4palcové proužky. Totéž proveďte pro horní a dolní ohraničení. Odložte tyto kousky stranou. Chcete-li ušetřit čas při jejich stříhání, dejte dohromady dvě vrstvy látky a obě tyto vrstvy prořízněte současně.

U zadních kusů vyřízněte kus široký 22 palců. Rovnoměrně jej sklopte na dvě části a v oblasti záhybu jej rozřízněte. Tím se vytvoří 2 kusy podkladu pro vaši obálku zpět. Po tomto kroku můžete nyní začít skládat svůj polštář.

Krok 4: Přidejte strany

Nyní musíte přidat strany. Ořízněte boční díly dále, v závislosti na velikosti stehu. Umístěte pravé strany k sobě a látky udržujte na místě. Místo špendlíků používejte zázračné klipy, abyste nezničili hadřík aida.

Na boku našijte půlpalcový šev. Mějte širší okrajovou látku, zvláště pokud používáte šicí stroj. Aida by měla být dole. Stejný postup proveďte pro levý okraj.

Krok 5: Uzamkněte stehy

Napařte švy na obou hraničních látkách a zajistěte tak stehy. Poté prstem přitlačte tuto část na rovný povrch a položte žehličku na okraj. Opakujte kroky 4 a 5 pro horní a dolní ohraničení.

Krok 6: Vrstvu polštáře navršte polštářem dozadu

Po oříznutí přebytečné látky máte nyní vrchní polštář. Vrstvte to s polštářem dozadu. Proveďte ¼ palcový šev kolem okrajů pomocí klikatého stehu. Otočte povlak na polštář pravou stranou ven a poté vložte polštář. Ruční sešití otvoru pro jeho uzavření.

Závěrečné myšlenky

Se všemi módními vzory polštářů na trhu by byl osvěžující nápad, pokud se naučíte, jak si ušít křížový polštář pro sebe. Je to inovativnější způsob, jak využít svou fantazii. Navíc vám umožňuje domácí zdobení praktickým způsobem.