Jak sušit matraci. Nejlepší čtyřkrokový průvodce

Máte čtyři kroky, abyste pochopili, jak sušit matraci. Proč si ale musíte přečíst článek o něčem, co vypadá tak světsky? Matrace jsou silné a velké předměty, jejichž sušení může být obtížné.

Možná jste právě dokončili čištění matrace z paměťové pěny a náhodou se promočila. Nebo jste možná něco rozlili na matraci a chcete nejefektivnější způsob, jak ji vysušit. Tyto situace vás ohrožují plísněmi a plísněmi, takže sušení je něco, co nikdy nezapomenete.

Jak sušíte matraci?

Krok # 1. Zkontrolujte

Před samotným sušením musíte zkontrolovat, jak je vaše matrace promočená. Pamatujte, že některé materiály pro matrace by neměly navlhnout a ani vysušení je nevykoupí. Kromě toho, pokud byla vaše matrace po dlouhou dobu mokrá, mohla se u ní vyvinout plíseň a vyhodit ji je lepší volbou, než ji znovu použít.

Pokud jste náhodou na matraci něco rozlili nebo pokud materiál během čištění absorboval vlhkost, musíte jednat co nejdříve. Zabráníte tak jeho zhoršení a matraci můžete zabránit, aby tekutinu absorbovala hlouběji. Zkontrolujte však, jaký typ tekutiny matraci prosákl.

Nejlepší je matraci zlikvidovat, pokud absorbovala agresivní chemikálie nebo kontaminovanou vodu. Obnovení sušením bude nemožné a bezpečné pro opětovné použití. Můžete jej úspěšně usušit, ale je možné, že vnitřek je kontaminovaný a představuje zdravotní rizika.

Krok # 2. Vylučte kapalinu

Druhý krok je použitelný, pokud jste na matraci něco rozlili nebo se promočila. Chcete-li absorbovat přebytečnou tekutinu na povrchu, použijte houbu, než uschnete. To nejen pomůže uspíšit proces, ale také zabrání barvení.

V některých případech můžete použít vakuum pro těžší tekutiny, které prosákly do matrace. Na materiál můžete položit něco těžkého nebo na něj stát, abyste vytlačili kapalinu ve vnitřních vrstvách. V případě potřeby můžete také vlhká místa přikrýt sódou bikarbónou, abyste odsali zbývající vlhkost a pomohli s odstraněním zápachu.

Vtřete jej do matrace, abyste dosáhli do interiéru, a nechte ho sedět 12 hodin. Poté vysajte sódu bikarbónu a pokračujte dalším krokem.

Krok # 3. Sanitovat

Použití jedlé sody v předchozím kroku odstraní pachy. Bylo by však nejlepší, kdybyste matraci ještě před úplným vysušením dezinfikovali. To je zvláště užitečné pro prevenci plísní a další klid, pokud kapalina na vaší matraci potenciálně obsahuje patogeny (např. Moč zvířat).

Můžete použít odstraňovače moči z obchodů se zvířaty, ale užitečný bude také peroxid vodíku. Pokud je materiál vaší matrace příliš tvrdý na peroxid vodíku, můžete k dezinfekci použít také ocet. Nastříkejte na znečištěný povrch a nechte 10 minut stát.

Poté se můžete rozhodnout matraci otřít ručníkem namočeným v roztoku vody a alkoholu. Do směsi můžete přidat i trochu mýdla na mytí nádobí. Toto řešení zabraňuje růstu plísní a mýdlo pomáhá zlepšit vůni.

Krok č. 4. Suchý na vzduchu

Posledním krokem je sušení matrace pomocí cirkulace vzduchu. Je to nejbezpečnější možnost, protože použití vysokého tepla může materiál poškodit. Umístěte matraci venku za slunečného dne, dokud nebude důkladně vysušená.

Občas jej otočte, abyste zajistili, že všechny strany budou po 24 hodinách zaschlé. Pokud jsou vlhké podmínky a mohou způsobit růst plísní, měla by proces sušení pomoci místo s ventilátorem a odvlhčovačem. Pro urychlení procesu můžete také použít fén na nízké nastavení.

Můžete spát na vlhké matraci?

Před použitím je nutné počkat na úplné vyschnutí matrace. Pokud si nejste jisti, že i interiér vyschl, použijte na noc alternativu. Přetěžování matrace je vždy lepší než použití něčeho mírně zvlhčeného.

I když jsou pouze vnitřní vrstvy vlhké, může to stále povzbuzovat plísně. Je to nehygienické a riskantní pro vaše zdraví a může to ještě zhoršit ty, kteří mají stávající problémy. Navíc spánek na něčem vlhkém vám může způsobit riziko zápalu plic.

Je matrace zničená, pokud je vlhká?

Jak již bylo zmíněno dříve, je nejlepší zkontrolovat, jak je vaše matrace mokrá, než ji vůbec usušíte. Poškození může být příliš závažné nebo samotný materiál neumožňuje vlhkost. Sušení některých matrací bude zbytečné, protože po navlhnutí je nebudete moci obnovit.

Vnitřek je náchylný k degradaci nebo dokonce k rozkladu a může také začít vyvíjet patogeny. Pokud ne, matrace již možná zeslábla a ztratila nosnou strukturu. Zkontrolujte proto štítek matrace ohledně péče a změřte, jak nasáklý se dostal, pokud je stále vyměnitelný.

Závěr

Pokud vaše matrace příliš nenasákne nebo pokud její materiál není citlivý na vlhkost, měli byste být schopni ji obnovit. Nejlepší způsob sušení matrace můžete pochopit ve čtyřech krocích. Nejprve změřte, zda je možné jej vysušit nebo je lepší jej vyhodit.

Poté nasajte přebytečnou tekutinu a matraci dezinfikujte, abyste zabránili zápachu, skvrnám a plísním. Nakonec jej před použitím nechejte 24 hodin schnout na vzduchu. Nikdy nepoužívejte vlhkou matraci, protože je to zdraví škodlivé.