Jak dlouho žijí vši na matraci: Co je třeba vědět?

Odpověď na otázku, jak dlouho žijí vši na matraci, není tak dlouhá. Většinou vši zemřou, ale některé mohou přežít až dva dny poté, co spadnou z hostitele. Jakkoli se to zdá hrubé, znamená to, že musíte matraci vyčistit, abyste se úplně zbavili vší.

Tento článek vás naučí nejlepší způsoby, jak tyto svrbivé distanční podložky vymýtit, než si poškrábáte hlavu. Naučíte se také některé techniky domácí dezinfekce, které vám pomohou kontrolovat a zabránit šíření vší. Připravte si matraci a čtěte dále!

Jak dlouho žijí vši na matraci?

Vši nejsou schopny žít velmi dlouho, jakmile spadnou ze svého hostitele. V matraci mohou přežít pouze dva dny nebo kratší dobu. Můžete předpokládat, že vši mohou přežít kdekoli po dobu jednoho až dvou dnů, zejména proto, že již nemají zdroj potravy.

Ve srovnání s jinými běžnými postelemi, jako jsou štěnice, se vši během dne neskrývají, takže je možné vidět, jak se plazí po povrchu matrace a hledají hostitele. Jakkoli to zní sklesle, je možné získat vši ze zamořené matrace, pokud na ní ležíte. I když to není běžný způsob kontrakce vší, měli byste vždy matraci a ložní prádlo před použitím dezinfikovat, abyste byli v bezpečí.

Mohou vši žít na polštářích a prostěradlech?

Jak můžete předpokládat, vši mohou žít i na jiných postelích, jako jsou prostěradla a polštáře. Mohou však přežít pouze dva dny nebo kratší dobu, protože neexistuje žádný zdroj potravy. Vždy dodržujte správnou hygienu a pravidelně čistěte postele, včetně polštářů, polštářů a prostěradel, abyste zabránili napadení vší.

Jak uklízíte dům od vší?

Matrace

Nyní, když víme, že je možné uzavřít vši z podestýlky, nikdy je nesmíte zanedbávat, když vši ošetřujete v domě. I když je běžné, že pravidelně pereme ložní prádlo, pokrývky a povlaky na polštáře, můžete mít výhled na svou matraci. Procvičujte začlenění matrace do svého čisticího režimu, zejména pokud ji infikovaná osoba použila.

Nejlepším způsobem, jak tyto nádobí umýt, je horká voda a poté je pomocí dalšího sušiče ohřát. Teplo z procesu čištění a sušení by mělo zabránit přežití všech vší a jejich vajíček. Pokud se některá položka, na kterou zamořená osoba lhala, nemůže umýt, můžete ji několik hodin ošetřit v mrazáku.

Poté, co jste matraci umyli a vysušili, musíte ji také vysát. Někteří dokonce doporučují stříkat materiál éterickým olejem, který vši nesnáší, jako je levandule a máta peprná, aby se zabránilo opětovnému výskytu. Ale pro intenzivnější zamoření zkuste použít křemelinu vhodné pro potraviny a poté ji před použitím vysát z matrace.

Osobní příslušenství

K další dezinfekci domu od vší nestačí vyčistit oblast, kde člověk leží. Pamatujte na vše, co používají, zejména na vlasové doplňky, které přímo přicházejí do styku s vší. Shromážděte všechny kartáče na vlasy a vlasové doplňky a poté je zmrazte uvnitř vaku Ziplock.

Pokud tyto předměty navlhčíte, můžete odstranit zbylé prameny vlasů a poté je po určitou dobu namočit v horké vodě. Můžete je také vysát nebo je umístit do sušičky, abyste mohli předměty dále dezinfikovat. Opět jsou to jen předměty každodenní potřeby, které musíte dezinfikovat, abyste se zbavili vší, ale nikdy nepřehlédněte ostatní oblasti a příslušenství, které zamořená osoba používala.

Podobně je můžete dezinfikovat namočením do horké vody nebo jiným způsobem, který je vystaví vysokému teplu. Pokud je nemůžete namočit, můžete je také umístit do mrazničky. A pokud je to možné, naneste na předměty také prostředek na odstrašení vší.

Kde žijí vši, když nejsou na lidech

Přirozeně se člověk bude zajímat, kde by vši žily, kdyby byly mimo lidské hostitele. Na rozdíl od jiného hmyzu nepocházejí ze země. A protože bez svého hostitele dlouho nepřežijí, nemohou příliš dlouho žít v jiném prostředí.

Vši mohou žít na předmětech, které přicházejí do styku s infikovanou osobou. Jejich životní cyklus se však stane člověku, takže je nemožné, aby přežili, když nejsou na hostiteli. Obvykle by zemřeli do 24 hodin bez zdroje potravy.

Závěr

Kdy jste naposledy čistili matraci? Možná, že když se dozvíte více o tom, jak dlouho žijí vši na matraci, budete se cítit skřehotavě a začnete dezinfikovat svá ložní prádlo. To je obzvláště důležité, pokud někdo s vší použil vaši postel nebo jakékoli předměty, kde ležíte.

Vši mohou žít na matraci jeden až dva dny, i když mohou zemřít po 24 hodinách, aniž by se hostitel živil. Přesto je tento časový rámec dostatečný pro možnou kontaminaci mezi lidmi, kteří používají stejnou matraci. Vystavte jej teplu omytím horkou vodou a vložením matrace do sušičky, abyste před použitím usmrtili vši a jejich vejce.