Jak dlouho vydrží pěnová matrace? Co čekat

Znát odpověď na to, jak dlouho vydrží pěnová matrace, znamená rozlišovat pěnové materiály. Pamatujte, že pěnové postele se neomezují pouze na paměťovou pěnu, protože existují také latexové a hybridní pěny. Samotná pěna má však ve srovnání s jinými typy matrací, jako jsou postele s pružinami, impozantní délku života.

Promluvíme si o tom, co můžete očekávat od každého typu pěnové matrace. Tímto způsobem se o to můžete lépe starat a vědět, kdy vyměnit to, co používáte. Pamatujte, že podpůrnou polohu při spánku můžeme udržet, pouze pokud je naše matrace v ideální formě.

Jak dlouho a proč pěnová matrace vydrží

Paměťová pěna vs. latexová pěna

Očekávaná životnost pěnové matrace závisí na typu materiálu. Například jedna z nejpůsobivějších pěnových postelí používá paměťovou pěnu a mohou vydržet deset i více let. Ale pokud chcete něco přirozenějšího, latexová pěna má tendenci poskytovat službu až 20 let, v závislosti na kvalitě produktu.

Hybridní pěna

A co hybridní matrace? Některá lůžka kombinují pěnu se systémem cívky, aby dosáhly specifického pocitu. Mohou vydržet šest let, ale může to být delší, pokud jsou vrchní a základní pěnové vrstvy a podpěrný systém cívky dobře vyrobené.

Co si pamatovat

Pěnové matrace překonávají jiné typy matrací, pokud jde o délku života. Uvedená čísla a rozsah stále nejsou definitivní a roky se mohou prodloužit nebo zkrátit v závislosti na kvalitě produktu, způsobu jeho použití a péči o něj. Pokračujte ve čtení, abyste věděli, co ovlivňuje životnost pěnové matrace a jak jí pomoci vydržet déle.

Jak zjistím, zda je moje matrace z paměťové pěny opotřebovaná?

Plesající

Snad nejviditelnějším znamením, že je vaše matrace z paměťové pěny opotřebovaná, je to, že se prohýbá, zejména ve středu, kde denně leží těžké oblasti těla. Většina lidí dokonce považuje poklesnutí za signál pro nákup nového lůžka z paměťové pěny. Pokud to ale ještě není tak hluboké, můžete zvážit převrácení nebo otočení matrace nebo dokonce použití matrace, dokud nezískáte výměnu postele.

Zatímco paměťová pěna neobsahuje žádné pružiny, které by se mohly při nepřetržitém používání zlomit, samotný materiál se může po několika letech stlačit. Kráter můžete ignorovat, ale cokoli hlubší než dva palce, ublíží vašemu spánku. Není pochyb o tom, že vaše matrace je v důchodu, pokud začne klesat.

Prohlubně a boule

Znatelné prohnutí není jediným způsobem, jak vám matrace může říci, že je opotřebovaná. Obecná deformace jejího povrchu, tvaru nebo struktury znamená, že se buněčná struktura pěny rozpadla. To vede k promáčknutí, protože paměťová pěna ztrácí své „paměťové“ vlastnosti.

Pěna se už nevrací zpět do své správné formy a na povrchu si všimnete více otisků. Můžete to použít jako rychlý test, abyste věděli, kdy si pořídit novou postel. Zkuste zatlačit na postel tlakem na postel a zkontrolujte, zda se matrace vrátí do svého tvaru.

Neuspokojivá tvarovatelnost a citlivost

Poslední známkou toho, že byla vaše matrace z paměťové pěny nadměrně používána, je nedostatečná výkonnost. Jedinečnou vlastností paměťové pěny je to, jak se může jedinečně přizpůsobit uživateli. Můžete si všimnout, že není tak tvarovatelný, nebo se postel cítí příliš měkká nebo příliš tvrdá.

Máte tendenci se častěji probouzet s bolestmi těla nebo se dokonce cítíte celkově nepohodlně po celou noc. A i když lze očekávat, že paměťová pěna je horká než jiné materiály, díky opotřebované matraci budete ještě více zpocení a namrzeni. Pamatujte, že paměťová pěna je citlivá na teplotu, ale stará ztratí výhody této vlastnosti.

Jak často byste měli vyměňovat pěnové matrace?

Pěnovou matraci můžete vyměnit každých šest let, později nebo dříve, v závislosti na dříve diskutovaných známkách. Postele z paměťové pěny mohou vydržet i deset let, a proto se některé značky mohou pochlubit 10letou zárukou. Pokud jde o matrace z latexové pěny, některé syntetické výrobky mohou vydržet déle než matrace z paměťové pěny dvakrát.

Proč vyměnit pěnovou matraci?

Nejviditelnějším důvodem, který byste nikdy neměli přehlédnout, je ztráta struktury. Pěna nebude podpůrná a pohodlná, což vede ke špatné kvalitě spánku. Mohly by se dokonce objevit bolesti v různých částech těla kvůli promáčknutí a špatné tvarovatelnosti.

Stará matrace bude spíše sbírat alergeny, pachy, skvrny, plísně a dokonce i roztoče. Mohou vyvolat vaše alergie a další nepříjemné reakce bez ohledu na to, jak dobře si uklízíte postel. Celkově nezáleží na tom, zda je vaše matrace pěnová, ale přijměte prosím, že matrace by neměly trvat věčně.

Závěr

Ať už jde o paměťovou pěnu nebo latex, musíte vědět, kdy ji vyměnit. Jak dlouho vydrží pěnová matrace? Bude to záviset na materiálu, kvalitě konstrukce, použití a údržbě.

Pěnová postel může vydržet 10 až 20 let, ale pokud se projeví známky stárnutí a opotřebení, budete ji možná muset vyměňovat každých šest let. Zvažte pokles, promáčknutí a špatnou tvarovatelnost jako svůj signál k získání nové matrace. Pokud si často všimnete alergií a bolesti těla, vaše tělo vám také možná říká, že je čas se rozloučit s pěnovým lůžkem.