Jak čistit futonovou matraci? 2 nejlepší metody!

Pokud se chcete naučit, jak správně čistit futonovou matraci, musíte zvládnout dvě metody. Tento článek vás naučí techniky osvěžení a údržby vaší futonové matrace. Zjistíte, jak čistit futonovou matraci suchým a mokrým způsobem!

Stejně jako čištění jiných matrací, jako je paměťová pěna, existuje několik tipů a triků pro bezpečné čištění matrace futon. Nechcete materiál náhodně poškodit, ale také musíte udržovat matraci čistou a hygienickou. Koneckonců, dobře udržovaná postel bude fungovat a vydrží déle a je to bezpečnější pro vaše celkové zdraví.

Jak čistit futonovou matraci doma

Obecná údržba

Předtím musíte zjistit, jaký typ metody čištění vyhovuje vaší matraci futon. Pokud čistíte futonovou matraci v rámci údržby a hygieny, pak je suchý proces ideální. Je to podobné jako při čištění jiných matrací, kde začnete vysáváním futonových matrací.

Tento krok by měl eliminovat prach, srst, chlupy domácích mazlíčků a další alergeny nahromaděné na matraci. Poté postel položte ven a vystavte ji slunečnímu záření. Teplo zabije zbývající patogeny a také vysuší matraci, pokud má uvnitř vlhkost.

Nakonec posypeme futonovou matraci trochou sody a necháme ji hodinu sedět. Vysajte sódu bikarbónu a vaše postel by měla být čerstvější a čistší. Jedlá soda pomůže přirozeně odstranit vlhkost a zápach.

Odstranění skvrn

Druhou technikou, jak udržet vaši futonovou matraci čistou, je mokrá metoda. Můžete to považovat za hloubkové čištění, o kterém bude dále pojednáno. Stále se však můžete zbavit rozlití a skvrn ve své futonové matraci, abyste ji udrželi čistou a zabránili degradaci materiálu.

Chcete-li futonovou matraci očistit za mokra, chcete předem na povrchu vysát přebytečnou vlhkost. Můžete také použít houbu k nasáknutí kapaliny před ošetřením skvrn. A podle toho, co se na vaši matraci rozlilo, použijete odstraňovač skvrn, abyste zabránili tomu, aby kapalina pronikla hlouběji.

Nezapomeňte nikdy matraci silně nedrhnout ani otřít, protože by to mohlo poškodit materiál. Kromě toho použijte vhodnou podložku a potah matrace, abyste chránili matraci před vlhkostí. Pamatujte, že futonové matrace vydrží déle, pokud nikdy neproniknou.

Jak hluboce čistíte futonovou matraci?

Nyní, když jste pochopili dvě techniky čištění futonové matrace, měli byste být připraveni ji důkladně vyčistit. Hloubkové čištění našich postelí je zásadní pro jejich životnost a naši obecnou hygienu. Můžete to udělat podle doporučení výrobce nebo podle toho, jak matraci používáte.

Suchá technika

Začněte prosím suchou metodou, kdy matraci povysáváte a posypete jí jedlou sodou. Tím matraci zbavíte zápachu a osvěžíte, než začnete ošetřovat skvrny a zabarvení. Poté použijte směs jemného pracího prostředku a teplé vody k zasažení postižených oblastí vlhkým žínkem.

Mokrá technika

Pamatujte, aby nedošlo k prohnutí matrace a aby nedošlo k hlubokému namočení materiálu. Můžete také použít jiné odstraňovače skvrn, jako je bílý ocet nebo peroxid vodíku, pokud to štítek matrace umožňuje. Poté použijte další hadřík k setření odstraňovače skvrn a poté nechte futonovou matraci uschnout na vzduchu.

Suchý na vzduchu

Umístěte jej někde na dobře větrané místo s dobrou cirkulací vzduchu na celý den. K urychlení procesu můžete také použít vysoušeč vlasů a nezapomeňte matraci převrátit, aby uschla ze všech stran. Nikdy nepoužívejte vlhkou matraci a vždy ji nechte úplně vyschnout.

Lze Futony umýt?

Před čištěním matrace zkontrolujte pokyny na péči na štítku. Obecně řečeno, futonové matrace nelze prát a ani metoda mokrého čištění by je neměla ani namočit. Právě používáte řešení k odstranění skvrn, ale materiál příliš nenasytíte.

Proto musíte k praní používat prostěradla a chrániče matrací, protože samotnou matraci nelze prát. Riskujete poškození materiálu a některé jako bavlna nebo vlna se mohou při praní zmenšit. Matraci navíc vždy osušte a za slunečného dne ji provzdušňujte venku, aby se zabránilo hromadění přebytečné vlhkosti.

Jak se staráte o futonovou matraci

Kromě toho, že budete svou futonovou matraci provětrávat a pravidelně ji čistit suchou metodou, je třeba pečovat o některé další techniky, které vám pomohou vydržet déle. Použijte prosím chránič matrace, abyste zabránili hromadění tekutin a jiných nečistot na matraci. Také se chcete vyhnout tomu, aby vaše futonová matrace byla poražena.

Někteří lidé mohou porazit svou futonovou matraci, jako by načechrali polštář. To však není dobrá praxe, protože podporujete šíření alergenů a poškozujete materiál. Sušení matrace na slunci by mělo pomoci bezpečně eliminovat patogeny a alergeny.

To, co můžete udělat pro udržení struktury vaší futonové matrace, je její pravidelné otáčení a otáčení. Můžete tak učinit každé čtyři měsíce, aby byla matrace bez hrudek. Použití a tlak na materiál budou vždy rovnoměrně rozloženy, aby se zabránilo předčasnému prohnutí.

Závěr

Správnou údržbou můžete prodloužit životnost své matrace futon. To zahrnuje učení, jak čistit futonovou matraci doma pomocí suché a mokré techniky. První osvěží vaši matraci pomocí slunečního světla, vysavače a sody na pečení.

Na druhou stranu mokrá technika hluboce vyčistí vaši futonovou matraci a eliminuje skvrny a rozlití. Jen buďte opatrní, abyste svou futonovou matraci nepřesycili nebo nenamočili.