Jak často byste měli matraci převracet? Ostuda!

Odpověď na to, jak často byste měli matraci převracet, závisí na typu, který používáte. Může to být až každých šest měsíců nebo méně než ročně. Překlopení matrace by nicméně mělo být součástí vaší rutiny údržby, aby se zabránilo ochabnutí.

Stejně jako polštáře, které používáme, důsledné opotřebení naší matrace změkčí její materiál. Překlopením zajistíte rovnoměrné rozložení tlaku. Další informace o této praxi naleznete níže!

Jak často byste měli matraci převracet nebo otáčet?

Matrace používají různé druhy materiálů, a proto se budou lišit podle toho, jak často je musíte otáčet. Například matrace Innerspring, latexové matrace a matrace z paměťové pěny budou mít prospěch z toho, že se budou obracet jednou nebo dvakrát ročně. Starší modely matrací Innerspring mezitím vyžadují častější otáčení až pětkrát ročně.

Hlavní myšlenkou je být v souladu s plánem převrácení a otáčení, abyste udrželi svou matraci. Tím zajistíte, že tlak a opotřebení vašich zkušeností s matracemi bude rovnoměrně rozloženo po celém povrchu a nebude existovat žádná konkrétní oblast, která by se mohla prohýbat nebo promáčknout. Je však třeba zdůraznit, že některé matrace byste neměli otáčet ani točit.

Matrace jako Tempurpedic jsou jednostranné, což znamená, že je zbytečné je převracet, protože jedna strana bude vždy považována za základ. Některé produkty mají dokonce specifický zónový komfortní systém a jejich rotací ztratíte podporu, kterou získáte. Proto musíte vždy zkontrolovat specifikace matrace ohledně ideálních postupů údržby.

Jak převrátit nebo otočit matraci

Když někdo drží druhý konec, je jednodušší matraci převrátit nebo otočit. Přepnete horní a dolní stranu, abyste matraci převrátili, zatímco noha matrace se stane hlavou, když ji otočíte. Můžete dokonce provádět převrácení a otáčení současně.

Je dobré převrátit matraci?

Poslední odstavce vás mohou zmást, protože jsme se více než o převrácení zaměřili na diskusi o rotaci. Důvodem je, že většina matrací se může otáčet, ale některé matrace nebudou mít výhodu převrácení. Pokud to ale uděláte správně, je flipování vhodné pro kompatibilní matraci.

Prodlouží jeho životnost, pohodlí a podporu, protože používáte obě strany. Musíte si však pamatovat, že některé produkty nesmíte převracet. Vrstvy, které mají, budou fungovat, pouze pokud ležíte na správném povrchu, a převrácení matrace to ovlivní. Zaměřte praktiku převrácení na pružiny a staré matrace, abyste předešli problémům.

Pokud vaše matrace používá více vrstev, nemusíte ji překlápět, protože používá kombinaci materiálů. Horní část musí být vždy tam, kde ležíte, a základna by měla stále podepírat matraci. Pokyny můžete zkontrolovat také na štítku výrobce.

Matrace proti vyklápění vs. sklopné

Matrace, které mají podpůrné jádro a komfortní systém, nelze otočit. Dno používá hustou pěnu nebo pružiny, což znamená, že by to měla být vždy podpůrná vrstva pod ním. Na druhé straně horní část používá měkčí materiály a převrácení matrace je umístí na dno, což je může poškodit.

Ztratíte také pohodlí a podporu, protože polštářová část se stane spodní vrstvou. Svršek bude příliš pevný a protože měkčí materiály jsou pod ním, riskujete, že se na matraci vytvoří promáčknutí. Pokud je však vaše matrace oboustranná, kde jsou obě tváře stejné, můžete ji prodloužit otočením a prodloužit tak její životnost.

Je dobré otáčet matraci?

Dokud matrace nemá zónovou komfortní matraci, je výhodné ji rovnoměrně otáčet, aby se vyrovnalo opotřebení, které zažívá, bez ohledu na vaši polohu ve spánku. Pamatujte, že oblasti, kde ležíte v bocích a ramenou, jsou náchylné ke klesání z konstantního tlaku, takže otáčení matrace pomáhá předcházet předčasnému prohýbání. Většina typů, jako je latex, paměťová pěna, pružiny a dokonce i hybridní matrace, je otočná, pokud to výrobce dovolí.

Jak často byste měli matraci přepínat?

Převrácení nebo otočení matrace prodlužuje její životnost, protože brání předčasnému prohýbání a promáčknutí. Rovněž si udržíte ideální podporu ze srovnaného povrchu, protože distribuujete opotřebení v matraci. To však neznamená, že samotné převrácení a otáčení vám umožní nikdy nevyměnit matraci.

V závislosti na typu matrace, kterou máte, a na tom, jak ji používáte, musíte matraci každých šest let vypnout. Může to být později nebo dříve, zvláště když si všimnete poklesu kvality spánku. V průběhu času se na matraci mohly objevit skvrny, pachy, zabarvení a poškození.

Jak matrace stárne, můžete dokonce cítit shluky nebo si všimnout hluku. A protože se v něm nahromadily alergeny, můžete častěji kýchat nebo vás svědí. Překlopení nebo otočení neobnoví starou a opotřebovanou matraci.

Závěr

Chcete pomoci prodloužit životnost matrace? Pokud ano, musíte vědět, jak často byste měli matraci převracet! Odpověď závisí na materiálu a na tom, zda samotná matrace umožňuje dokonce převrácení nebo otáčení.

Než matraci otočíte nebo otočíte, zkontrolujte její štítek nebo zda některé vyhrazené strany a oblasti musí zůstat na svém místě. V opačném případě se můžete jednou za rok otočit nebo převrátit, abyste rozložili opotřebení matrace.