Jak často byste měli matraci otáčet? Vysvětleno!

Pokud vás zajímá, jak často byste měli matraci otáčet, můžete to udělat jednou za rok nebo každé tři měsíce. Proveďte rotaci a převrácení jako součást údržby vaší matrace, abyste si udrželi její podpůrnou strukturu. V některých materiálech, jako je paměťová pěna, vám tato praxe dokonce pomůže zpevnit postel.

Tento článek pojednává o všem, co potřebujete vědět při otáčení matrace. Tak na co čekáš? Přejděte dolů a začněte s blahodárnými návyky matrace!

Jak často byste měli matraci bezpečně otáčet?

Předtím si musíte uvědomit, že postupy údržby každé postele se budou lišit. Vždy je nejlepší zkontrolovat štítky, zda neobsahují pokyny a doporučení výrobce, aby nedošlo k náhodnému poškození nebo deformaci matrace. Nemluvě o tom, že některé materiály matrace nebudou mít z těchto praktik prospěch.

Pokud to vaše postel dovolí, můžete očekávat, že je možné ji otáčet tak často, jak každé tři měsíce, nebo jen jednou za rok. Četnost se liší podle matrace a způsobu, jakým ji používáte. Pokud je materiál náchylný k včasnému promáčknutí, můžete jej pravidelně otáčet, aby se rozložilo opotřebení.

Tímto způsobem můžete zachovat strukturu a integritu postele, což je zásadní pro pohodlí a správné držení těla při spánku. Matrace, která se prohýbá nebo promáčkne, nebude mít rovný povrch a vaše tělo se může ponořit a vychýlit páteř. Seznamte se však s typem matrací, které můžete otočit nebo převrátit.

Jaké matrace můžete otáčet?

Otáčení matrace tam, kde budete používat nohu jako hlavu, je obvykle méně riskantní než převrácení matrace. Můžete dokonce otáčet některé postele, které nemůžete převrátit, pokud neexistují žádné zákazy výrobce. Jaký typ matrace však můžete převrátit?

Pokud je matrace oboustranná, můžete ji převrátit, což znamená, že můžete spát na obou stranách bez rizika deformace postele. Pokud je matrace jednostranná, má určenou komfortní stranu pro spaní a druhou stranu jako základnu. Proto nemůžete použít druhou stranu, protože to nebude pohodlné, a riskujete poškození měkké strany, když se stane spodní částí.

Některé produkty mají dokonce určené strany pro každou sezónu. Můžete použít jednu stranu během teplých měsíců a jednu stranu pro chladné měsíce. Celkově vždy zkontrolujte štítek a štítky, abyste předešli problémům s matrací.

Pomáhá převrácení matrace?

Překlopení matrace pomůže stejným způsobem jako rotace. Pokud můžete použít obě strany jako základnu nebo na spaní, nabízí tato praxe několik výhod. Zaprvé si můžete udržet podpůrnou strukturu postele a nenechat ji rychle změknout.

Méně pravděpodobně narazíte na promáčknutí a prohýbání, protože lze použít obě strany. Jedna strana se obnoví a obnoví svou formu pro následné použití. Překlápění a otáčení by mělo pomoci prodloužit životnost matrace a zabránit vám v bolesti těla.

Kolikrát byste měli za rok převrátit matraci?

Stejně jako při otáčení můžete matraci převrátit jednou ročně nebo každé tři měsíce, v závislosti na materiálu, použití a doporučení značky. Můžete si naplánovat, kdy matraci převrátíte nebo otočíte, aby bylo opotřebení dobře rozloženo. Pamatujte, že to, jak používáte postel, může také ovlivnit frekvenci těchto postupů údržby.

Co se stane, když matraci neotočíte?

Pokud matraci neotočíte, riskujete, že se vám na posteli vytvoří promáčknutí. Jedna oblast bude podrobena pouze použití, takže budete muset matraci nakonec vyměnit, abyste se ujistili, že při ležení budete mít srovnané tělo. Obecným vodítkem, které si musíte pamatovat, je střídat starší matrace innerspring dvakrát ročně nebo častěji. Naproti tomu pěnové matrace a novější postele s pružinami mají prospěch z rotace alespoň jednou ročně.

Nic se však nestane, pokud některé matrace neotočíte, zejména ty, které mají pásmový design. Tyto postele cílí na konkrétní oblasti, takže musí zůstat pouze v určité orientaci a nikdy se nesmí otáčet o 180 stupňů. Neotáčení těchto postelí by nemělo ovlivnit jejich životnost.

Jak často byste měli měnit matraci?

Mějte na paměti, že otáčení a převrácení by nemělo být vaším řešením problémů vaší postele navždy. Zvykněte si vyměňovat matraci po minimálně šesti letech, aby byla podpůrná, pohodlná a hygienická. Každá délka života v posteli se bude lišit, ale je podobné, že po několika letech bude potřeba změnit.

Chcete-li rozšířit služby své matrace, nezapomeňte používat chrániče a potahy. Dokážou udržet na uzdě úniky a nečistoty a zároveň chrání vaši postel před každodenním opotřebením. Můžete také použít matraci, dokud matraci nevyměníte.

Závěr

Pokud chcete prodloužit životnost postele, měla by být součástí vaší údržby rotace a převrácení. Jak často byste však měli matraci otáčet, abyste předešli problémům? Nejbezpečnější frekvence je každé tři měsíce nebo jednou ročně.

Stále však musíte zkontrolovat produkt, který používáte, protože některé matrace mají specializované zóny. Nemůžete otáčet a měnit orientaci těchto postelí, protože cílí na konkrétní oblasti. Totéž platí o jednostranných překlápěcích matracích, kde může člověk spát pouze jednou stranou.