8 jednoduchých DIY kroků, jak barvit čiré závěsy!

Barvení záclon se při prvním spuštění zdá být zastrašující, protože se děje tolik různých věcí najednou: výběr toho, jaké barvy barviva nejlépe vyhovují vašemu materiálu na záclony; výpočet proporcí podle hmotnosti.

Poté se vše promíchalo a důkladně promíchalo, aniž by se cokoli rozlilo. Nebojte se, protože tento zápis vás naučí, jak barvit čiré závěsy.

Vyberte si svůj čirý materiál na oponu, který chcete obarvit

Prvním krokem při barvení čirých záclon je výběr správného čirého materiálu záclony. Zajistěte, aby vaše závěsy byly vyrobeny z materiálu, který lze barvit.

Například před zahájením barvení na přírodní tkanině pro okenní závěsy v mém bytě jsem zkontroloval, jaké materiály byly použity a jejich schopnost barvit.

Měli byste si být vědomi toho, že ne všechna barviva jsou schopna různých typů zbarvení textilního materiálu. Většina však bude mít stejné schopnosti a omezení. Nejlepších výsledků dosáhnete před použitím na typu látky pomocí barviva . Je to proto, že mohou existovat určitá barviva, která to zvládnou lépe než ostatní.

Některé barvy nemohou proniknout na tkaniny složené převážně z polyesteru nebo acetátu, ale některé syntetické materiály, jako je umělý hedváb a nylon, mohou fungovat dobře.

Krok 1: Předmytí

Prvním krokem k barvení čirých záclon je pre – mytí . Před barvením záclon je důležité je předem vyprat. Zajišťuje, že jsou odstraněny veškeré povrchové úpravy nebo špína, a nebude tak zasahovat do toho, jak se barvivo absorbuje do tkaniny.

Předpírka pomáhá zajistit rovnoměrnější a správnou absorpci barvy odstraněním potenciálních zdrojů nerovnoměrného zabarvení u nových i starých textilií. Používejte pouze prací prostředek.

Chcete-li, aby záclony vyschly, měli byste je pověsit na dobře větraném místě a zabránit kontaktu vlhka s látkou. Když jsou úplně suché nebo téměř tak, je čas barvit!

Krok 2: Výběr barvy barviva

Existuje nespočet různých barev, ze kterých si můžete vybrat, když se rozhodnete pro barvení záclon. Nejlepším způsobem je pravděpodobně jen prohlížení fotografií a recenzí každé barvy. Vyberte si však barvu, která odpovídá vašemu dekoru nebo vkusu!

Krok 3: Použijte odstraňovač barev

Vymyjte přebytečnou barvu pomocí odstraňovače barev

Pokyny pro odstranění barvy pomocí této sady jsou následující:

  • Naplňte vanu pračky až do tří čtvrtin a přidejte 3-4 balíčky odstraňovače barviv.
  • Nechte své závěsy, které by měly být namočené ve vodě, namočené uvnitř pračky, dokud neztratí své původní zabarvení; obvykle to udělá asi 10 minut, ale pokud máte odolné skvrny, které se nevymyjí, počkejte 30 minut, než je vypustíte z pračky. Jakmile je vypustíte, znovu je omyjte bez čisticího prostředku (nebo s použitím minimálního množství) na horkých / studených cyklech.

Krok č. 4: Vážení

Chcete-li dosáhnout co nejpřesnějšího měření, zvažte závěsy na váze. Použijte dva velké ovládací prvky na obou stranách váhy a vážíte se v jedné nádobě bez připojeného jiného než opony, zatímco ji držíte vysoko, aby se natáhla zcela; pak opakujte postup pro druhou nádobu, která by měla být prázdná.

Při výpočtu hmotnosti na metr čtvereční nebo metráží je důležité pamatovat, protože tato měření jsou založena na celkové tkanině, včetně veškerých podšívek – například těch, které se nacházejí pod manžetami a lemy – a mohou zahrnovat více než to, co ukazuje z vnějšího pohledu, pokud jsou uvnitř podšívky kapsy všité atd.,

Budete potřebovat dvakrát tolik barviva pro světlé barvy, jako je bílá, ve srovnání s tmavšími barvami, jako je

Krok 5: Znát množství

Možná se divíte, kolik práškových barviv by mělo jít do jednoho hrnce? Závisí to na tom, jaké barvy a úrovně intenzity zbarvení jsou potřeba, ale obecně se na jednu libru (0,45 kg) vejde jedna krabička, kterou je třeba zbarvit – tedy poměr směsi asi 10 dílů pigmentu: 1 díl ředidla (např. 15 ml vody ).

Správné umírání

Je důležité si uvědomit, že veškerá látka a oblečení budou vyžadovat různá množství vroucí vody. Obecně platí, že byste měli použít 3 litry vody na každých 450 g látky.

Potřebné množství se může velmi lišit v závislosti na materiálu; bavlna vyžaduje více tepla než vlna nebo hedvábí, protože absorbuje barvivo rychleji.

Krok 6: Příprava barviva

Rozdíl mezi tekutými a práškovými barvivy je důležitý, proto mohou být nutné různé způsoby přípravy. Tekuté barvivo obvykle vyžaduje silné třepání po dobu jedné minuty nebo déle, než jej použijete; pokyny na vašem barvivu řeknou, co dělat v závislosti na značce, kterou používáte. Prášková barviva se musí před použitím plně rozpustit ve 2 šálcích (500 ml) horké vody.

Krok 7: Smíchejte barvivo

Dalším krokem, jak barvit čisté závěsy, je smíchání barviva. Smíchejte barvivo v umyvadle nebo v pračce, přidejte vodu, a promíchejte dokud si nejste jisti, že se plně promísila v bezbarvé vodě.

Chcete-li efektivně barvit závěsy, ujistěte se, že voda je dostatečně horká, aby aktivovala barviva.

Pokud můžete namočit mokrý závěs do teplé mýdlové vody před jeho vložením do vany nebo umyvadla plného vroucí horké vody z vodovodu, pomůže vám to dosáhnout rovnoměrnějších a čistších výsledků, protože pokud možno malé krvácení z barev.

Umístěte závěsy do vany barvicí lázně a namočte na pět minut. používáte-li pračku, spusťte cyklus odstřeďování a nepřestávejte do úplného dokončení nebo použijte metodu ponoření, tj. úplné ponoření pod vodní hladinu, ale buďte opatrní protože to může trvat od 20 do 30 minut

Přidejte ocet a sůl do vody ve vaší barvicí lázni. Soli jsou nejlepší pro bavlnu, len, ramie a umělé hedvábí, zatímco byste měli používat bílý ocet s hedvábím, vlnou a nylonem, protože má mírně nižší hladinu pH, která pomáhá zesílit barvy.

Přidejte 1 šálek (250 ml) buď tekutého pracího prostředku na 3 litry vody (12 l) vody spolu se solemi / octem, aby se snáze pohybovaly po vláknech tkaniny během prvních 5 minut, kdy ještě nedochází k agitaci!

Pokud chcete vytvořit konkrétní barvu, namočte závěsy do barviva asi na dvě hodiny. Pokud to však nefunguje podle očekávání nebo přání, nechte je tam zůstat, dokud nedosáhnou vašich preferencí stínu a jasu.

Záclony by měly být při jejich barvení nepřetržitě protřepávány. Pokud barvíte látku strojově, nastavte cyklus na „míchání“ a pokračujte v míchání po celou dobu. Pokud ručně umíráte ve vaně nebo dřezu, míchejte každých několik minut s předmětem, jako je velká malířská hůl nebo lepenka.

Krok 8: Dokončení

Posledním krokem k barvení čirých záclon je dokončení. Po barvení záclon nezapomeňte projít teplým pracím cyklem a vložte je do pračky.

Nastavte barvivo, vložte do prádla prací prostředek a proveďte jej jedním teplým až studeným cyklem.

Je důležité sušit závěsy, aby nezformovaly.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je hodit je do sušičky a sušit v sušičce na minimum, dokud úplně nevyschnou, nebo je pověsit ven šňůrou na prádlo. kde to bude trvat asi jeden den na délku nohy v závislosti na povětrnostních podmínkách, ale mělo by se plně vysílat maximálně po dvou dnech, pokud se nepředpokládá žádný déšť.

<

Doufám, že při čtení tohoto článku jste se naučili, jak barvit čisté záclony. Kroky jsou jednoduché a nemusíte být profesionálem. Dokonce i amatéři dokážou perfektně pracovat na tom, jak barvit čisté závěsy podle pokynů k tomuto zápisu.