4 kroky, jak umýt váženou deku se skleněnými korálky

Vážené deky mohou mít různé velikosti a přestože by je mnoho rád vlastnilo, ne každý ví, jak umýt váženou deku skleněnými korálky nebo jinými váženými materiály.

Vážené přikrývky by se měly prát třikrát až čtyřikrát ročně, takže pokud jste se o to své dosud nepokusili, při mytí vážených přikrývek je třeba vzít v úvahu několik věcí.

Kroky k tomu, jak umýt váženou deku se skleněnými korálky

Krok 1. Předběžná úprava

Deku důkladně zkontrolujte, zda na ní nejsou skvrny. Tyto skvrny budete muset před praním předem ošetřit, aby se zabránilo zapečení do látky během praní a sušení.

Zkontrolujte také slzy a poškození. Pokud nějaké najdete, odtrhněte slzu před vložením deky do pračky, abyste zabránili dalšímu poškození.

Krok 2. Ruční praní

Váženou přikrývku můžete prát v pračce, ale budete muset zvážit její váhu a velikost, abyste zajistili, že nebude pro váš stroj příliš těžká. Místo toho se rozhodněte pro ruční praní vaší vážené deky, abyste minimalizovali opotřebení.

Použijte jemný čisticí prostředek a nepoužívejte agresivní chemikálie, jako je bělidlo, které by abrazivně působily na látku. Nezapomeňte zkontrolovat, z jakého typu látky je vaše vážená deka vyrobena.

Každý materiál se může v pokynech k praní lišit. Nejlepší je dodržovat pokyny výrobce, protože vědí, jak se o své výrobky starat.

Krok č. 3. Sušení na vzduchu

Zkontrolujte materiál ve své vážené dece. Zatímco skleněné kuličky jsou pro sušičky bezpečné, plnidla na pelety mají tendenci se roztavit, proto byste se měli při jejich sušení vyhnout použití vyšších teplot.

Chcete-li být v bezpečí, rozhodněte se místo toho zavěsit svou váženou deku. Zavěste deku rovnoměrně nad šňůru na prádlo, aby si udržela svůj tvar.

Občas to trochu protřepejte, abyste mohli také přerozdělit plniva.

Krok č. 4. Žehlení

Jak již bylo zmíněno výše, mnoho vážených materiálů přikrývky by se mohlo pod intenzivním teplem roztavit, proto se vyhněte žehlení vážené přikrývky. Pokud tak učiníte, přikrývka se zmenší nebo roztaví plast uvnitř.

Chcete-li skrýt nevzhledné vrásky, můžete se místo toho přes kryt přikrýt.

Jaké faktory je třeba vzít v úvahu při praní vaší vážené deky?

Ujistěte se, že jste si koupili omyvatelnou váženou deku s poly peletami, skleněnými korálky nebo broky. I když jsou organické materiály vynikající pro jiné výrobky, nejsou nejlepší volbou pro vážené přikrývky, protože když se namočí, rozloží se, což může také vést k tvorbě plísní.

Vážené přikrývky obvykle přicházejí s pokyny k čištění od výrobců, protože oni znají své výrobky nejlépe. Pokud však nemůžete najít pokyny k dece, je zde několik věcí, které musíte při praní vzít v úvahu.

  • Tkanina – Pro různé typy tkanin existují různé pokyny pro praní. Například bavlna a flanel se dají snadno nebo ručně prát v pračce, ale vlna je náchylná ke smršťování, proto by se měla prát pouze pokud je to možné.
  • Plniva – Budete také muset zvážit plniva uvnitř vážené deky, protože plastové poly pelety by neměly být vystaveny vysokým teplotám. Současně by se písek neměl často umýt, aby se zabránilo shlukování a nerovnoměrnému vysychání, které by mohlo způsobit nerovnoměrné rozložení hmotnosti.

Nejlepší by bylo, kdybyste při čištění rýže, fazolí nebo organických plniv byli opatrní, protože by se při působení vody mohly promočit.

  • Hmotnost – Při praní je třeba vzít v úvahu také hmotnost přikrývky, protože by mohla být příliš těžká pro maximální náplň vaší pračky.

Pokud trváte na praní vaší vážené deky v pračce, možná budete chtít hledat pračky komerční velikosti, které by zvládly prádlo s hmotností nad 20 liber.

  • Potah na přikrývku – Potahy na přikrývku jsou lehčí než vnitřní přikrývka, takže je můžete snadno ručně prát nebo hodit do pračky. Musíte však vzít v úvahu materiál, ze kterého je přikrývka vyrobena, aby nedošlo k poškození látky.

Jak udržujete svou váženou deku čistou?

Vážené přikrývky by se měly prát třikrát až čtyřikrát ročně, ale někdy je budete muset čistit častěji, zvláště pokud jsou na nich skvrny, prach nebo zatuchlý zápach.

Časté praní v pračce může zvýšit opotřebení a ovlivnit měkkost přikrývky, proto byste měli dávat pozor, aby byla místo toho co nejčistší.

  • Nedovolte, aby s vámi zvířata spala v posteli

Mohou se zbavit nebo nechat špinavé otisky tlap na dece. Mohou také způsobit zápach nebo pachy na dece. Místo toho svým mazlíčkům poskytněte oddělené omyvatelné plachty, kde mohou spát.

  • Vyvarujte se jídla v posteli

Jídlo v posteli může způsobit skvrny na dece, pokud nejste opatrní. Vůně jídla také obvykle přetrvává na látce a nechcete, aby vaše deka po většinu času páchla jako jídlo.

  • Použijte odnímatelný kryt

Odnímatelné kryty ochrání vaši přikrývku před většinou skvrn a pachů, takže svou váženou přikrývku nebudete muset často prát. Odnímatelný kryt se navíc snadněji čistí a je mnohem levnější jej vyměnit.

<

Používání vážených přikrývek má spoustu výhod. Musíte však o ně zvlášť pečovat, pokud chcete, aby ve vašem vlastnictví vydržely dlouho.

Pokud nevíte, jak umýt váženou deku se skleněnými kuličkami nebo jinými neorganickými materiály uvnitř, je nejlepší se řídit pokyny výrobce pro praní, protože vědí, co je pro danou položku nejlepší.