Rádi sedíte na lehátku, máte opřené nohy a užíváte si oblíbenou show. Ale pak to ucítíte: pocit brnění, který začíná ve spodní části vašich nohou a postupuje až k prstům na nohou.
Co se děje? Můžete mít jednu z několika příčin těchto pocitů nebo dokonce jejich kombinaci. Zjistěte, jaké by mohly být níže!
Jak zabránit brnění při sezení na lehátku
Tip: Když ucítíte pocit mravenčení, zkuste změnit polohu nebo se protáhnout. Zvedněte nohy do vzpřímenější polohy vsedě a soustřeďte se na natažení jakýchkoli zalomení nohou, zad, krku, paží, rukou-ať už vám to připadá jakkoli těsné! Jakmile jsou tyto oblasti méně napjaté a budou mít opět čas na odpočinek (obvykle na několik minut), mělo by přestat vaše nohy brnět.
Tip: Zkuste se vyvarovat příliš dlouhému sezení ve stejné pozici, zvláště pokud pociťujete nepohodlí nebo bolest z napětí svalů. Nejdůležitější je, abyste si v případě potřeby udělali přestávku a ujistili se, že používáte správnou mechaniku těla (tj. Nehrbte se!).
Tip: Pokud vás trápí mravenčení v nohou, je důležité udělat si přestávku co nejdříve. Když sedíte na lehátku déle než hodinu a cítíte nepohodlí nebo bolest ze svalového napětí, vstaňte a protáhněte tyto svaly! Pokud si v případě potřeby dáte pauzu, bude méně pravděpodobné, že budete pociťovat brnění nohou.
Tip: Pokud bolest nebo brnění po přestávce nezmizí, je na čase navštívit svého podiatra! Nezapomeňte, že by nohy neměly na lehátku pociťovat žádné nepohodlí nebo bolest, aby přestaly brnět. Pokud se cítí nepříjemně nebo mají bolesti, je čas navštívit podiatra.
Co je to brnění při sezení na lehátku?
Když sedíte na lehátku, nohy vás mohou mravenčit. Příčin tohoto pocitu může být mnoho. Můžete mít problém s cirkulací nebo změnami v průtoku krve do nervů v nohou, což v důsledku způsobuje pocity světla a pocity brnění. Zvláště je běžné, že to mají lidé s diabetem nebo s onemocněním periferních cév.
Můžete také zažívat určitý druh emočního utrpení (stres nebo úzkost), které se někdy projevuje jako brnění nohou při sezení na lehátku.
Další možnou příčinou je, že trpíte artritidou v zádech a tlakem způsobeným dlouhodobým sezením.
Jak vyléčit brnění na lehátku?
Je důležité identifikovat příčinu brnění nohou v lehátku, protože vyléčení může být obtížné, pokud pro to není důvod. Pokud se vaše nohy cítí lehké nebo mravenčí kvůli cukrovce nebo jiným oběhovým problémům, budete potřebovat lékařskou pomoc a ošetření od lékaře.
Pokud vás nohy v lehu pod stresem brní, je důležité zkusit se uvolnit, kdykoli ucítíte pocit mravenčení. Pokud se vaše nohy cítí lehké nebo mravenčí kvůli artritidě v zádech, pak se ujistíte, že sedíte s dobrým držením těla, pomůže uvolnit tlak na vaše záda.
Pokud jedna noha spočívá na druhé, střídejte chodidla. Pokud máte mravenčení v nohou kvůli poškození nervů nebo nedostatečnému prokrvení, zvednutí obou nohou pomůže snížit otoky a zvýšit cirkulaci.
Pokud máte zranění, které způsobuje skřípnutí nervů, když jsou vaše opěrky nohou opřené o podlahu, vaše nohy budou v lehu brnět. Pokud pociťujete brnění kvůli špatnému krevnímu oběhu, je nejlepší se vyvarovat dlouhého sezení a opírání jedné nohy o druhou.
Pokud jsou vaše nohy kvůli cukrovce necitlivé nebo lehké, ujistěte se, že jim není příliš zima, protože to může ovlivnit průtok krve a oběh.
Pokud je necitlivost nohou způsobena oběhovým problémem, sezení se zvednutýma nohama pomůže podpořit lepší oběh.
Pokud pociťujete brnění nebo necitlivost na jedné noze kvůli špatné nervové funkci, zkuste si tuto nohu opřít o polštáře, když sedíte.
Pokud máte pocit brnění v noze kvůli špatnému oběhu, zkuste sedět s oběma nohama opřenými o polštáře nebo použijte kompresní ponožky, když sedíte.
Pokud se vaše nohy cítí necitlivé kvůli periferní neuropatii, může být pro přirozené reflexy vašeho těla obtížné zabránit jeho pádu dolů – zkuste si sednout do křesla se zvednutýma nohama.
Pokud jsou vaše nohy necitlivé kvůli základnímu zdravotnímu stavu, poraďte se s lékařem, aby jim sdělil tento symptom, a nechte si poradit, jak postupovat vpřed.
Existuje nějaký lék na mravenčení?
Pokud trpíte stavem, který způsobuje brnění nohou, jsou k dispozici některé možnosti léčby. Promluvte si se svým lékařem o nejlepší léčbě pro váš konkrétní případ a on vám na základě svých odborných znalostí může doporučit vhodný postup. Váš lékař může navrhnout:
Protizánětlivé léky – léčí otoky v tkáních nebo kloubech.
Inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin – léčí vysoký krevní tlak a městnavé srdeční selhání.
Dipyridamol (Persantine) pro přerušovanou klaudikaci, když je snížen oběh v nohách.