Proč můj pes olizuje pohovku? Příčiny a řešení

Odpověď na otázku, proč můj pes olizuje pohovku, může znamenat čtyři věci. Tento článek bude diskutovat o tom, jak může nuda, úzkost, dieta a nutkavé chování způsobit, že náš pooch líže nábytek. Také se ponoříme do řešení, aby váš pes nelízal gauč.

Bojujete s bráněním vašemu mazlíčkovi v přístupu na pohovku? Přečtěte si prosím náš samostatný článek o držení psa mimo gauč. Klíčem je porozumět tomu, proč náš chlupatý kamarád dělá tyto věci a jak je můžeme napravit pro jejich blaho.

Proč psi olizují pohovku?

Nuda <

Jednou z nejčastějších příčin lízání nábytku u psů je nuda. Tento zvyk je zvláště patrný u domácích mazlíčků, kteří jsou delší dobu drženi uvnitř. Nedostatek stimulace povede k lízání pohovky, které pomůže strávit čas a zaměstnat se.

Úzkost

Psi, kteří jsou ve stresu a úzkosti, mohou nakonec obsedantně lízat pohovky. Opakované provádění takové činnosti může vašemu psovi zmírnit nepohodlí způsobené různými důvody. Váš pes se například uklidňuje, když ho necháte na pokoji, nebo se snaží přizpůsobit změnám, jako je pobyt v novém prostředí.

Dieta

Pokud nemůžete najít důvody, proč by se váš pes mohl stresovat nebo nudit, další věcí, kterou byste měli zkontrolovat, je jeho strava. Nejprve by gauč mohl mít nějaké zbytky jídla, které by mohl očichat. Výsledkem je, že olizuje zbytky ze sedačky v naději, že najde samotné jídlo.

Dalším příkladem, proč dieta hraje roli při lízání nábytku, je to, že je to známka nedostatku u psů. Nedostatek minerálů nebo vitamínů ve stravě může ovlivnit instinkt vašeho psa a pokusí se ho najít pomocí všeho, co je k dispozici. Možná také olizuje pohovku, aby se pokusil vyléčit zažívací potíže, jako je podrážděný žaludek.

Kompulzivní poruchy

Psa neustále sledujte, když si všimnete změn v jeho návycích a chování. Poté se můžete poradit se svým veterinářem, zvláště pokud vašeho mazlíčka nelze rozptylovat od olizování. Jakákoli agresivita nebo intenzita takové činnosti může být známkou kompulzivní poruchy u psů.

Jak mohu zabránit tomu, aby můj pes olízl gauč?

Navštivte svého veterináře

Navštivte veterináře svého psa, abyste věděli více o možné příčině jeho lízání na nábytku. Může to být známkou jiných zdravotních stavů, které by bylo lepší řešit co nejdříve. Váš veterinář vytvoří léčebný plán, který zmírní nepříjemné pocity vašeho psa z možných trávicích problémů, nebo zavede lékovou terapii ke zvládnutí kompulzivní poruchy.

Udržujte pohovku čistou

Dalším způsobem, jak zabránit tomu, aby váš pes olízl pohovku, je vyčistit pohovku. Zbytky, rozlití nebo cokoli, co může zanechat na gauči vůni nebo chuť, může být důvodem, proč to váš pes olizuje. Udržujte proto pohovku vždy čistou a naučte se, jak pohovku správně dezodorovat.

Použijte odstrašující sprej

Pokud váš pes stále dodržuje praxi, možná je načase použít na nábytek odstrašující spreje, aby měl hořkou chuť. Repelent si můžete dokonce vyrobit sami pomocí běžné přísady, kterou psi pohrdají, což je ocet. Smíchejte vodu, ocet a citronový esenciální olej a nastříkejte roztok na pohovku.

Spravujte a eliminujte stresové situace

Psi se ve stresu často uklidňují olizováním gauče a dalšími aktivitami. Bylo by nejlepší neustále hodnotit prostředí a hledat jakoukoli situaci nebo zkušenost, která ve vašem psovi vyvolala stres nebo dokonce úzkost. Pokud nemůžete stresovou situaci okamžitě odstranit, můžete přesměrovat pozornost svého psa na hračky nebo činnosti, které ho baví.

Nechte svého psa stimulovat

Nuda může způsobit, že se psi pobaví náhodnými aktivitami, včetně lízání nábytku. Nezapomeňte však, že psi musí být vždy dobře stimulovaní fyzicky i psychicky. Může to být tak jednoduché, jako procházky, doba hraní nebo triky s učením.

Proč se mému psovi líbí gauč?

Váš pes má gauč rád, protože je to obvykle jedno z nejpohodlnějších míst doma. Dalším důvodem, proč se často motá kolem nábytku, je to, že je to pravděpodobně spojeno s dobrými zážitky. Mohl vás často vídat na gauči, takže když zůstane sám a chybí vám, pohovka vás symbolizuje.

Věděli jste, že psi nejsou jedinými domácími mazlíčky, kteří mají rádi gauč? I kočky mají tendenci se po pohovce hodně motat. Pokud máte kočičího společníka, který potřebuje management, přečtěte si tuto příručku o tom, jak udržet kočky mimo gauč.

Proč si psi lízají polštáře a přikrývky?

Dalším domácím zbožím, které psi obvykle olizují, je polštář. Někdy naši mazlíčci také ochutnají naše přikrývky a jiné předměty do ložnice. Toto chování způsobuje slanost těchto položek, které obvykle absorbují pot.

Závěr

Nebojte se, pokud si u svého psa všimnete zvláštního zvyku. Je přirozené být zvědavý a přemýšlet, proč můj pes olizuje pohovku, protože toto chování je zvláštní. Jak jste se však dozvěděli v tomto článku, lízání nábytku může být způsobeno nudou, úzkostí, dietou a kompulzivními poruchami u psů.

Nejlepší je poradit se s veterinářem a zároveň zajistit, aby se váš pes cítil pohodlně a dobře stimulován každý den.