Jak poznat věk houpacího křesla? Jednoduchý průvodce

Vědět, jak poznat věk houpacího křesla, je vynikající dovednost pro potenciální kupce a milovníky starožitností. Zjistit, jak staré je houpací křeslo – nebo jakýkoli jiný nábytek – není snadný úkol. Stanovení stáří nábytku zahrnuje prozkoumání použitého dřeva, srovnání stylu židle s různými obdobími a hledání jakýchkoli značek nebo pečetí, které by mimo jiné mohly naznačovat rok výroby.

Navzdory inherentním obtížím bude určení věku houpacího křesla velmi prospěšné, zejména pro ty, kteří chtějí prodávat možné starožitnosti. Svou autentickou starožitnou houpací židli byste mohli prodat za cenu od 100 do 3 000 dolarů.

Chcete na své potenciálně autentické houpací křeslo vložit cenovku, nebo chcete jen vidět, jak staré je vaše houpací křeslo? Pokračujte ve čtení a zjistěte vše, co je třeba vědět o odhadu stáří vašeho houpacího křesla!

Nalezení věku houpacího křesla

Kontrola přesného stáří starožitného nábytku bude vyžadovat pomoc profesionála. Profesionálové a nadšenci do starožitností mají potřebné zkušenosti a nástroje, které jim pomáhají přesně určit věk předmětu. My každodenní občané si však můžeme dělat vlastní odhady na základě našich pozorovacích schopností, deduktivního uvažování a trochy historických znalostí.

Hledejte značky

Výrobci houpacích židlí na židli obvykle uvádějí název své společnosti, rok výroby a další informace. Zkontrolujte spodní stranu židle, opěradlo a vřetena, zda nevykazují známky razítka společnosti.

Praxe uvádění firemních značek na houpací židle se stala běžnou v 18. století. Absence značky však automaticky neznamená, že je vaše židle starší nebo autentická. Inkoust nebo řezba vyrobená výrobcem se mohla jednoduše odlepit kvůli stáří, opotřebení.

Zkontrolujte dřevo

Výrobci nábytku měli různé preference, pokud jde o dřevo pro jejich výrobky. Tyto preference často vyplývají z trendů jejich doby nebo dostupnosti dřeva.

Zatímco určit typ dřeva použitého na židli je obtížné, pokud nejste zvyklí na praxi, mohli byste tím nejvíce vydělat. Identifikace použitého dřeva vám poskytne nejvýznamnější představu o datu vytvoření vašeho nábytku.

Dubové a ořechové dřevo ukazuje, že dotyčné houpací křeslo bylo vyrobeno v 17. století. Na druhou stranu, mahagon může ukázat, že vaše houpací křeslo je od konce 1700 do začátku roku 1800. Růžové dřevo, třešňové dřevo nebo javorové dřevo by mohlo naznačovat, že váš nábytek byl vytvořen od konce 19. století.

Kromě kontroly použitého dřeva můžete také zkontrolovat, zda je vaše židle vyrobena ručně nebo strojově. Ručně vyráběná houpací křesla mají drobné nedokonalosti, například nerovný povrch a zubaté značky. Existence nedostatků směřuje k tomu, že židle byla vyrobena před 60. lety 19. století, kde výrobci a společnosti převážně používali stroje a kotoučové pily.

Podívejte se na styl

Styl houpacího křesla by také mohl poukazovat na éru vzniku křesla. Protože Benjamin Franklin poprvé vyrobil houpací křeslo v Americe, americký styl Hitchcock znamená, že váš nábytek byl vyroben v letech 1700 až 1800.

Houpací židle ve stylu Hitchcock je lehká a ve srovnání s jinými styly má rovné tělo. Americká houpací křesla byla také běžně malovaná.

Angličané vytvořili styl Windsor, který byl poprvé vyroben v roce 1720, ale stal se převládajícím v roce 1800 v Británii. Houpací křeslo Windsor vycházelo z amerického Hitchcocku, ale je elegantnější v designu, zakřivené a lehké až střední hmotnosti. Angličtí výrobci často prodávali houpací křesla Windsor bez povrchové úpravy.

Michael Thonet vytvořil německý design Bentwood v 60. letech 19. století. Jsou to těžká houpací křesla s područkami a boky vyrobenými z jednoho kusu.

Určete konec

Různé kultury a doba měly různé trendy, pokud jde o dokončení kusu nábytku. Tyto typy povrchových úprav v kombinaci s designem by mohly dále osvětlit rok a místo vytvoření židle. Američané před prodejem natřeli houpací křesla, zatímco Angličané je pouze vyhladili a poté nechali nedokončené.

Pokud je vaše houpací křeslo opatřeno lakem nebo lakem, znamená to, že byla vyrobena v polovině 19. století, kdy se použití obou stalo populárním. Prodejci však svá houpací křesla také dokončili šelakem, olejem nebo voskem. Použití těchto produktů samozřejmě automaticky neznamená, že je vaše židle autentickým starožitným kouskem.

Závěr

Existuje mnoho věcí, které by mohly ukazovat na rok vzniku vašeho houpacího křesla. Od materiálů přes design až po použitou povrchovou úpravu. Bez jakýchkoli pevných značek nebo významných razítek od tvůrce je téměř nemožné určit bez profesionální pomoci přesný rok výroby židle.

Nicméně se znalostí a trochou kreativního myšlení se můžeme velmi přiblížit znalosti, jak poznat věk houpacího křesla. Tvorba starožitnosti by mohla dokonce rozplést příběh za něčím tak nadčasovým, ale přímým, jako je jednoduchá židle.