Jak opravit uvolněné nohy židle dvěma jednoduchými metodami

Volné nohy židle nejen způsobují nepohodlí, ale jsou také katastrofami, které čekají, až se stanou. I když víte, jak opravit uvolněné nohy židle, není to snadný úkol, protože to vyžaduje slušné znalosti a použití nástrojů.

Jedním ze způsobů, jak se o problém postarat, je rozebrat židli a slepit všechny vratké kousky dohromady. Další zahrnuje instalaci konzol, které pomáhají stabilizovat uvolněné části.

Přesto lze tento proces provést za den nebo dva a vy si můžete znovu užívat pohodlné a bezpečné sezení. Pokračujte ve čtení, abyste věděli, co způsobuje, že se vaše židle kymácí, a konkrétní kroky k jejich nápravě jako profesionál.

Proč židle kolísají?

Židle se kolísají z mnoha důvodů. Kancelářské židle a další kovová sedadla se houpají, když jsou uvolněné šrouby. Ty lze snadno opravit utažením šroubů a zajištěním toho, aby byla případná kola správně na svém místě.

Naproti tomu dřevěné židle jsou úplně jiný případ. Dřevěné židle se kolébají kvůli nadměrnému používání a případnému opotřebení.

Existuje mnoho kroků ke snížení nebo zamezení problémů s dřevěným nábytkem, ale problémy se nakonec objeví. Tyto problémy však nejsou tak snadno vyřešitelné jako jejich kovové protějšky.

Dřevěné židle se obvykle vyrábějí prostřednictvím spojů, buď zadlabacích a čepových, nebo hmoždinek. Tyto spoje jsou spojeny jakýmkoli druhem lepidla na dřevo a upevnění těchto židlí by vyžadovalo trochu dřeva.

Jak opravit vratké nohy židle

Pokud najdete uvolněný kloub židle brzy, můžete jej opravit lepidlem na dřevo. Vyplňte spoj lepidlem, ujistěte se, že se dostanete do zákoutí a upněte jej. Poté jej nechte nejméně dvacet čtyři hodin, než jej znovu použijete.

Pokud kolébání způsobují poškozené klouby, můžete v závislosti na rozsahu poškození buď rozebrat celou židli, nebo ji podepřít držáky.

Metoda č. 1. Demontáž

Viklavou dřevěnou židli opravíte nejlépe tak, že ji nejprve rozeberete. To má zajistit, že je vše pevně spojeno tím, že se dostanete k jádru problému.

Než rozložíte židli, nezapomeňte každou část označit. Je to proto, abyste při zpětné montáži nábytku věděli, která je která.

Zjistěte, která noha se kývá. Zkuste si na něj sednout, abyste viděli, co se hýbe, nebo jej položte na bok a vyzkoušejte každou nohu.

Během demontáže pokud možno vše neodstraňujte. Pokud se kolísá pouze jedna noha, vytáhněte pouze tuto nohu.

Pokud se spoj nepoškodí, zkuste kus otočit, aby se zlomilo lepidlo. Použijte ruce nebo samosvorné kleště s polstrováním, abyste zabránili poškození součástí.

Někdy může být dokonce nutné použít paličku k oddělení částí. Použijte paličku lehkým poklepáním na kloub nebo hřebík, v případě potřeby sílu zvyšte.

Staré lepidlo opatrně oškrábejte brusným papírem. Dbejte na to, abyste dřevo nepředělali, čímž by bylo ještě volnější.

Pokud je čep prasklý, zakryjte jej lepidlem a obalte hedvábnou nití. Pokud má židle uvolněné nebo zlomené hmoždinky, vyměňte je.

Poté, co kus dobře zapadne na místo, zakryjte jej lepidlem na dřevo a znovu jej vložte. Upněte ji a nechte jeden nebo dva dny, dokud úplně nevyschne.

Metoda č. 2. L-držáky

Tato metoda je pro přidanou podporu. Metoda demontáže je nejlepší k získání přímé příčiny problému.

Také tato metoda se nedoporučuje u starožitných židlí. Umístění jakéhokoli druhu kovu drasticky sníží hodnotu vaší židle, takže zvažte použití první metody, než vyzkoušíte tuto.

Stejně jako v předchozím kroku zkontrolujte, které části jsou uvolněné. Jakmile zjistíte, která noha se kymácí, umístěte L-držák tak, aby podepřel nohu a rám židle. Označte obrys držáku a otvory pro šrouby.

Pokud z nějakého důvodu nemůžete sejmout nohu židle, zvažte pořízení L-držáků, abyste měli dostatek místa k vrtání.

Vyvrtejte otvory, které jste označili, a ujistěte se, že váš vrták neprojde celou židlí. Pro zajištění těsnějšího a bezpečnějšího uložení použijte vrták o něco menší než je šířka šroubů.

Nejprve připevněte držák L k noze židle. Ujistěte se, že vaše vrtačka a šroub jsou rovnoběžné s vaším povrchem. Připravte si nohu židle na opětovnou montáž.

Pro lepší přilnavost naneste na spoje nohou lepidlo na dřevo a setřete přebytečné lepidlo. Znovu připevněte nohu židle k samotné židli a vraťte zpět všechny šrouby, které jste mohli odstranit.

Posledním krokem při upevňování vaší volné židle je přišroubování zbývající části L-držáku k rámu židle. Ujistěte se, že jsou oba šrouby utažené. Před opětovným použitím židle nechte lepidlo úplně zaschnout.

Závěr

Gratulujeme! Nyní si můžete židli užívat pohodlně a bezpečně.

Židle a jejich kusy, bez ohledu na to, z čeho jsou vyrobeny, se časem zhorší. Rez, opotřebení, poškození a všechny ostatní formy rozkladu se nakonec objeví. Nicméně, vybaveni náležitými znalostmi o tom, jak opravit uvolněné nohy židlí, můžete opravit jakýkoli nábytek, který máte, a používat jej po mnoho let.