Způsoby připojení dřevěných nohou k sedačce

Chybějící nebo odpadávající noha může způsobit, že vaše sedátko bude nevyvážené nebo se otřese. Ne všechny nohy sedací soupravy jsou stejné a nejsou všechny připevněny stejným způsobem. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak připojit dřevěné nohy k sedačce.

Podle Table Legs mají některé nohy závěsné šrouby, které se zašroubují do T-matic vložených uvnitř pohovky. To vytváří velmi robustní spojení a mnoho profesionálů to podporuje. Jiné používají horní desky přišroubované k nábytku.

K dispozici jsou také přišroubované nohy pohovky, které se pomocí dřevěných šroubů připevňují přímo k rámu pohovky. Ke své sedačce můžete znovu připojit nohu bez ohledu na to, jak byla původně upevněna. Připojování dřevěných nožiček k sedátku se liší od demontáže nožiček nástavce, takže si tyto metody pořádně projdeme.

Jak připojit dřevěné nohy k sedačce?

Proč si místo toho, abyste svou pohovku zlikvidovali a koupili si jednu s dřevěnými nohami, nenainstalujete si ji sami? Budeme diskutovat o několika metodách, jak připojit dřevěné nohy k sedačce, zde:

Metoda č. 1: Použití T-matic

T-matice jsou nejjednodušší způsob, jak přidat nábytkové nohy k menšímu kusu nábytku! T-matice jsou také známé jako Tee-Ořechy, nýtovací matice nebo slepé matice. Můžete jej získat v oblasti spojovacího materiálu většiny místních železářství za méně než 50 centů za kus.

Jsou k dispozici v různých velikostech, aby se vešly na velké i malé šrouby, a jakmile jsou vloženy, poskytují krásné bezpečné upevnění.

Potřebné materiály a vybavení:

 • dřevěné nábytkové nohy
 • T-nuts
 • kladivo
 • měřicí páska
 • vrták + vrták

Postup připojení dřevěných nohou k sedačce:

Můžete začít umístěním středního bodu. Zde spojíte nohy. Po označení středu vyvrtejte otvor o stejné hloubce, jako má šroub na noze nábytku.

Po vyvrtání otvoru správné velikosti zatlučte T-matici. Dělejte to tak dlouho, dokud zuby nezapadnou do dřeva a matice nebude zcela zarovnaná s povrchem. Dřevěná nábytková noha se po vložení T-matice bez námahy zašroubuje.

To je pro nohy namontované na dřevěné základny vystavené silnému zatížení. A pokud chcete neviditelně spojit nohy nábytku, je to skvělá volba. Stěhování není problém, protože to je ideální pro nábytek, který se neustále přesouvá nebo klouže po podlaze.

To se však nedoporučuje pro nábytek s kovovými podnožemi. Podobně pro nábytek, který nemá přístup k horní části montážní plochy.

Metoda č. 2: Použití hmoždinkových šroubů

Hmoždinkové šrouby jsou typem spojovacího prvku, který je bez hlavy a má na obou koncích pozdržený závit. Umístěte hmoždinkové šrouby do vyvrtaného vodicího otvoru.

Tvar konce dřevěné nitě je jako kuželový závit až po tupou špičku. Hmoždinkové šrouby jsou spojovací prvky dřevo-dřevo používané ke spojení dvou kusů dřeva.

Potřebné materiály a vybavení:

 • dřevěné nábytkové nohy
 • hmoždinkové šrouby
 • šroubovák

Postup připojení dřevěných nohou k sedačce:

Do nohy se částečně vkládá 14palcový x 2palcový hmoždinkový šroub, který ponechává ⅞ palce obnažených závitů pro zašroubování nohy přímo do spodní strany vašeho nábytku. Rychlé, jednoduché a levné řešení, ale pouze tak pevné jako materiál, ke kterému je noha připevněna.

To je pro jednoduchou, rychlou a levnou instalaci. Je také ideální, když jediné, co chcete vidět, je samotná noha. Stejně tak pro kratší nohy jsou spojeny se silnými nebo robustními dřevěnými základnami.

To však není vhodné pro delší a tenčí nohy nábytku. To nemusí být tak odolné a bezpečné, pokud tomu tak bylo. Také není dobré pro nábytek s velkou hmotností. Stejně tak u nábytku, který se pravidelně přesouvá nebo přetahuje po podlaze.

Můžete jej použít pro nábytek na bázi dřeva. Buďte však opatrní při použití nábytku z měkčího dřeva. To nemusí být ideální. Totéž platí pro kovový nábytek.

Metoda č. 3: Použití závitových vložek

Závitové vložky se často označují jako závitová pouzdra. Jedná se o upevňovací prvek, který se používá k přidání otvoru se závitem na kus oděvu.

Potřebný materiál a vybavení:

 • dřevěné nábytkové nohy
 • vložka se závitem
 • vložný šroub se závitem
 • vrtání

Postup připojení dřevěných nohou k sedačce:

Používání závitových vložek vyžaduje určité znalosti v oblasti zpracování dřeva. Montují se přímo na spodní stranu vašeho nábytku pomocí vrtačky. To vám umožní přidat jakoukoli patku s ⅜-palcový širokým šroubem.

Poté lze nohy jednoduše odšroubovat pro skladování a přepravu. Odolné a nenápadné řešení, které je dostatečně výkonné pro jakoukoli aplikaci.

To je ideální pro nohy s dřevěným podstavcem. Ideální i pro velkou nosnost. Jedná se o nenápadný způsob spojení nohou vašeho nábytku.

Navíc je to výhodné pro nábytek, který se neustále přesouvá nebo posouvá po podlaze. To neplatí pro nábytek s kovovými podnožemi.

Metoda č. 4: Použití rovných a šikmých kovových desek

Kovové desky jsou kovy a slitiny, které přicházejí ve tvaru plochých desek nebo kovových desek. Kovové desky jsou běžně vyráběny z nerezové oceli, Vitallia, Titanu a dalších materiálů. Dodávají se také v rovných a úhlových kovových deskách.

Potřebný materiál a vybavení:

 • dřevěné nábytkové nohy
 • rovné nebo šikmé kovové desky
 • šrouby
 • šroubovák

Postup připojení dřevěných nohou k sedačce:

Pomocí čtyř šroubů připevněte kovové desky ke spodní straně vašeho nábytku. Po částečném umístění šroubu do patky zašroubujte zbývajících 5/16 palce odkrytých závitů do kovové desky. Nohy jsou snadno odšroubovatelné pro skladování a přepravu.

To je pro jednoduchou, rychlou a levnou instalaci. Je také vhodný pro nohy, které jsou delší a tenčí a spojené s masivní nebo robustní dřevěnou základnou.

Navíc je to prakticky nedetekovatelný způsob připevnění nožiček – když jsou nainstalovány, vše je vidět na samotné noze. Má také úhlové nebo rovné nástavce, takže si můžete vybrat, které nejlépe odpovídá vašemu stylu.

Není však vhodný pro výraznou nosnost. To také neplatí pro nábytek, který se často přesouvá nebo posouvá po podlaze. Podobně byste se měli vyhnout nábytku s kovovým nebo měkčím dřevěným dnem.

Závěr

To jsou jen čtyři z mnoha způsobů, jak spojit dřevěné nohy se sedátkem. Mohou nastat případy, kdy vám některé z těchto metod nemusí vyhovovat, a proto poskytujeme více než jednu metodu.