Základy výroby svíček

Výroba svíček je jedním z nejstarších umění, ale pro moderní společnost je stále důležitá. Svíčka byla od svého vynálezu cenným nástrojem pro lidi; osvětlení místností, poskytování tepla a osvětlení tmavých míst.

Pokud máte zájem naučit se základy výroby svíček, čtěte dál!

Poznejte vosk

První věc, kterou potřebujete vědět, je vosk. Existuje mnoho druhů vosku používaných při výrobě svíček; parafín, sója, včelí vosk, dřišťál atd., ale všechny dodržují některé základní principy. Vosky jsou složeny z kombinace dvou molekul: Uhlovodíků (molekuly s vodíkem a uhlíkem) a esterů (organické molekuly obsahující kyslík).

Aby byla z vosku dobrá svíčka, musí mít nízký bod tání, měla by být hořlavá, neměla by chemicky reagovat na věci, které do ní dáváte (jako éterické oleje), a být čistá.

Druhy vosku

Parafin

Nejběžnější vosk k použití; typicky má nízký bod tání (~120 °F) a nehoří, pokud není držen přímo u plamene. Hoří také čistě, neobsahuje žádné chemické zbytky a taje rovnoměrně v celém kapalném stavu. Běžně se používá v votivech a lisovaných svíčkách, protože má nízkou cenu a snadné použití.

Sója

Ekologicky šetrnější varianta než parafín; sójový vosk používaný k výrobě svíček pochází ze sójových bobů. Obecně se s ním pracuje hůře než s parafínem, protože taje při tak vysoké teplotě (150-170°F). Dobrou zprávou je, že sójový vosk hoří o 40-50 % déle než parafín, takže za své peníze získáte více!

Včelí vosk

Má také nízký bod tání, ale podstatně hůře se s ním pracuje, protože se snadno neroztaví do kapaliny. Tento vosk má také výraznou vůni, kterou můžete a nemusíte ve svém hotovém produktu chtít. Výroba svíček ze včelího vosku vyžaduje více času a úsilí, ale hoří déle a čistěji.

Dřišťál

Nový vosk na trhu; dřišťálový vosk hoří asi při 110 °F, takže je vynikající volbou pro svíčky v nádobách! Nejčastěji se míchá s parafínem kvůli jeho vysoké ceně ve srovnání s jinými typy vosků.

Proces výroby svíček

Při výrobě svíček dáte vosk do nádoby, přidáte knot a zapálíte. To je asi tak všechno! Samozřejmě, pokud chcete, aby vaše svíčka byla dokonalá, je potřeba udělat pár kroků navíc. Zde jsou základy výroby svíčky:

 • Nalijte trochu roztaveného vosku do formy. U většiny svíček budete chtít, aby vosk ztvrdl do tuhého stavu. Nedělejte to však příliš rychle, jinak v něm budou bubliny. Můžete to udělat tak, že jej dáte na hodinu nebo více do lednice.
 • Potom byste ostrým nožem nebo nůžkami odstřihli veškerý přebytečný vosk z okrajů svíčky. Můžete také nalít vosk přímo na hliníkovou fólii a pomocí vykrajovátek na sušenky vytvořit tvary, jako jsou tyto svíčky ve tvaru srdce. Pokud to chcete udělat ještě zajímavější, zkuste použít razítko k vtlačení vzorů do povrchu vaší svíčky!
 • Sojový vosk tento krok navíc nevyžaduje, protože mastné kyseliny v sóji pomáhají zpomalit její ochlazování tím, že v ní zadržují vodní kapsy. To mu umožňuje vyhnout se tvorbě bublin a křehké konzistenci, kterou mohou mít jiné typy vosků.
 • Propíchněte knot šídlem nebo tužkou otvor, aby do formy mohl vniknout vzduch a rozdmýchávat plamen zevnitř i zvenčí. Můžete to udělat před nebo po vložení svíčky do nádoby.
 • Včelí vosk má opět výraznou vůni, která se vám může nebo nemusí líbit; pokud je to váš případ, zkuste na dno svíčky dát trochu písku, aby nevydával nežádoucí pachy.
 • Umístěte knot do nádoby a držte jej pod úhlem. Pokud se chcete ujistit, že vaše svíčka hoří rovnoměrně, ujistěte se, že váš knot zůstal rovný a nenakláněl se příliš jedním směrem (více o tomto tématu si můžete přečíst zde). Poté odkrytý konec knotu nalijte rozpuštěným voskem, dokud nebude ponořen.
 • Když používáte parafínový vosk na svíčky v nádobách, roztavte je na nízké teplotě nad systémem dvojitého kotle, abyste spálili přirozený zápach vosku a zabránili tomu, aby na nádobě zůstaly černé zbytky.< /li>

  Umístěte hotovou svíčku na bezpečné místo a zapalte ji!

  Mám si vyrobit vlastní svíčky nebo je koupit v obchodě?

  To je nakonec na vás a na vzhledu/pocitu z vašeho hotového produktu. Ale pokud to chcete rychle a nevadí vám utrácet trochu navíc, kupte si je v obchodě. Na druhou stranu, pokud chcete být opravdu kreativní nebo nevěříte, že vaše svíčka bude hořet rovnoměrně (u nádobových svíček), tak to zkuste!

  Je ještě něco, co bych měl vědět o výrobě svíček?

  Při práci s voskem buďte vždy opatrní, zvláště při tavení velkého množství. Vosk může velmi snadno explodovat nebo se vznítit! Není to jako vaření, kdy budete vosk pouze zahřívat na sporáku, dokud se nerozpustí.

  Pamatujte také, že mnoho výrobců svíček používá kolem svého pracovního prostoru hořlavé látky.

  Závěr

  Jak byly tyto kroky nastíněny, můžete snadno vidět, jak jednoduché by bylo vyrobit základní svíčky jako dárky nebo jako dekorace pro sebe. Jsou mnohem snazší, než si mnoho lidí uvědomuje, takže dělají skvělý projekt i s dětmi! Jen se ujistěte, že rozumí všem bezpečnostním opatřením, než je necháte pracovat s voskem, knoty a dalšími. Podívejte se na naše články o svíčkách na webu, kde se dozvíte více o svíčkách.