Základní průvodce ve 3 krocích o tom, jak odstranit plíseň z betonu

Kromě toho, jak odstranit plíseň z betonu a jak se rozhodnout, jaké řešení na to použít, musíte se také naučit, co vede k růstu plísní. To vše najdete v tomto článku a navíc několik tipů na prevenci plísní, takže čtěte až do konce!

Co je plíseň?

Je to druh houby, který je někdy mylně považován za ranou formu plísně. Plíseň má různé barvy a některé z nich začínají jako bílé, proto si lidé pletou první s tou druhou.

Plíseň a plíseň mohou mít podobnosti, jako je vůně, kterou vyzařují, a způsob, jakým mohou vyvolat alergie; mají však více rozdílů. Například zralá plíseň a plíseň mají kontrastní barvy.

Plíseň má světlejší barvy, jako je slabě žlutá a bílá, zatímco plíseň se změní na tmavě zelenou až černou. Kromě těchto vlastností mají také různé textury.

Plíseň je buď práškovitá nebo ochmýřená, zatímco plíseň je rozmazaná nebo slizká. Plíseň je škodlivější v interiéru, zatímco plíseň ničí venkovní předměty, jako jsou rostliny.

Dalším rozdílem je, že plíseň má tendenci ulpívat na organické hmotě, zatímco plíseň nerozlišuje. Navíc posledně jmenovaný proniká a rozrušuje povrch, kde je usazen, a ten první nikoli.

Díky těmto vlastnostem je plíseň označována jako mírnější forma plísní.

Jak beton získává plíseň?

Beton není organická hmota; stále však může být zranitelný vůči plísním. Dva z hlavních důvodů jeho náchylnosti jsou vlhkost a zdroj potravy.

Zdroje potravy pro plísně jsou typicky organické látky, jako jsou šťávy ze stromů pro venkovní beton nebo částice potravin pro vnitřní beton. Na druhou stranu vlhkost vzniká především poškozením vodou.

K poškození vodou může dojít jak uvnitř, tak venku. Pokud máte co do činění s venkovní plísní, zde je článek o tom, jak odstranit plíseň z venkovních polštářů, který vám může poskytnout představu o procesu odstraňování plísní.

Než se na vašem betonu objeví plísně, začnou ve vzduchu jako spóry. Poté čekají na ideální okamžik, kdy jim prostředí poskytne dostatek vlhkosti, zdroje potravy a teploty k přežití.

Odtud plíseň začíná růst na jednom povrchu a poté se množí. Jedním nebezpečím hniloby plísně je, že vyvolává plísně, což vede k dalším opravám.

Jak zjistit plíseň na betonu

Jedním ze způsobů, jak detekovat plíseň na betonu, je prostřednictvím zápachu, který vydává. Často z nich vychází zápach, který je přirovnáván k vlhkým ponožkám.

Je lepší věc okamžitě prozkoumat, když zaznamenáte takovou vůni, byť jen závan. Otevření oken a podpora větrání může dočasně pomoci, ale problém s plísněmi to nevyřeší.

Dalším způsobem, jak zjistit růst plísní na vašem betonu, je změřit jeho vlhkost pomocí vlhkoměru. Pokud výsledek ukazuje vysokou úroveň vlhkosti, pravděpodobně máte co do činění s růstem plísní.

Kroky při odstraňování plísní z betonu

Krok č. 1. Vyčistěte místo

Nejprve musíte řádně odstranit nábytek, abyste mohli pracovat na oblasti kontaminované plísní. Podívejte se, zda se plíseň rozšířila do jiných částí domu, jako je nábytek nebo pokojové rostliny.

Pokud kromě betonu uvidíte předměty kontaminované plísní, oddělte je od těch, které nebyly zasaženy. Pak ať se někdo postará o ty, kteří mají plíseň.

Krok č. 2. Vyberte odstraňovač plísní

Pro tento máte více možností. Můžete použít ocet, bělidlo nebo komerční odstraňovač plísní.

Pokud se rozhodnete použít ocet, smíchejte jeho šálek se třemi šálky vody. Poté jej vložte do čisté nádoby a nastříkejte směs na postižený povrch.

Nechte směs na místě půl hodiny, poté uvolněte plíseň pomocí kartáče.

Pokud chcete použít bělidlo, protože je silnější než ocet, vše, co musíte udělat, je naředit jeho šálek v galonu vody. Dejte několik roztoků do láhve a poté je nastříkejte na kontaminovaný beton.

Ujistěte se, že beton nenasáknete kapalinou, což může vést k poškození vodou.

K likvidaci plísní z betonu můžete také použít CLR odstraňovač plísní a plísní. Zde je článek, který vás může zavést k tomu, kde koupit CLR odstraňovač plísní a plísní.

Krok č. 3. Nechte místo vyschnout

Po použití roztoků na hubení plísní se ujistěte, že je místo suché, aby nedošlo k růstu plísní. Pro urychlení procesu sušení betonu můžete použít ventilátory.

Kromě toho proveďte preventivní opatření, abyste zabránili budoucímu růstu plísní.

Jedním ze způsobů, jak zabránit plísním, je investovat do odvlhčovače, aby se vlhkost nedržela uvnitř a neprosakovala do trhlin vašeho betonu. Dalším způsobem, jak zabránit zachycené vlhkosti, je podpořit proudění vzduchu správným větráním vašeho domova.

Také pravidelně udržujte svou domácnost a chraňte ji před poškozením vodou, protože je hlavní příčinou růstu plísní.

Závěr

Poté, co víte, jak odstranit plíseň z betonu, musíte se seznámit s preventivními opatřeními. Je lepší hledat dlouhodobé řešení tohoto problému nebo alespoň zachovat svůj současný stav, aby se nezhoršil.