Vyhlídka na plíseň 101: Jak zjistit, zda byla plíseň přetřena

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda byla plíseň přetřena, je být pozorný. Pokud si všimnete žlutých nádechů na nově natřené stěně, pak je to jeden z náznaků přemalované skvrny od plísně.

V tomto článku se dozvíte o příznacích přebarvené plísně a příčinách plísňových skvrn. Kromě toho jsme také zahrnuli kroky, jak odstranit plísňové skvrny na malovaných stěnách.

Pokryje barva úplně skvrny od plísní?

Krátká odpověď je, že ne. Barva zakryje tmavé skvrny nebo skvrny způsobené plísní.

Pravděpodobně se však znovu objeví nad barvou, pokud jste problém nejprve nevyřešili. I když použijete barvu odolnou proti plísním, nezničí současnou plíseň, kterou máte.

Navíc se později barva začne loupat, bublat a štěpit. Tyto příznaky jsou způsobeny problémem s plísní a vlhkostí pod nimi.

Je kontraproduktivní natírat růst plísní bez řešení problému s plísněmi.

Jak vznikají skvrny od plísní?

Skvrny na konstrukcích vašeho domova nejsou vždy výsledkem plísní. Někdy mohou být způsobeny přírodním zbarvením dřeva nebo železem.

Avšak změna barvy s neostrým (bílým nebo černým) růstem je růst plísní.

Plísňové skvrny vznikají v důsledku růstu plísní, ale neprojeví se okamžitě. Někdy je jediným indikátorem toho, že máte doma plíseň, zatuchlý zápach.

Po určité době však plíseň způsobí změnu barvy povrchu, na kterém spočívá. To pak vede k plísňovým skvrnám.

Poškození vodou nakonec vede k plísním. Poškození vodou činí prostředí perfektním pro růst plísní, což pak vede k odbarvení.

Formy poškození vodou, na které musíte pamatovat, jsou úniky, vysoká vlhkost a záplavy. Zde je článek o známkách poškození dřeva vodou, který vám může pomoci.

Znamení, že plíseň byla přetřena

Barva může zakrýt mnoho problémů v domácnosti, jako jsou dětské čmáranice na zdi nebo usazené nečistoty. Na rozdíl od těchto problémů však nemůžete skvrny od plísní natírat.

O jednom z důvodů se dočtete níže. Prozatím jsou zde známky toho, že plíseň byla právě přetřena.

1. Nerovný povrch stěny

Nerovný povrch stěny je známkou značného poškození vodou. Nově natřená zeď s nepravidelným povrchem je pravděpodobně zakrytý nátěr.

Jak bylo uvedeno výše, poškození vodou má za následek růst plísní. Nevyřešené škody způsobené vodou by měly být důvodem k obavám.

2. Popraskaná, odštípnutá, bublající nebo odlupující se barva

Nově natřené stěny by neměly praskat ani se loupat, pokud za nimi není vlhkost. Tyto znaky ukazují na nedostatečně přilnavou barvu.

Pokud vaše stěny pociťují takové příznaky, pak může být problém s vlhkostí a k jeho zakrytí byla použita barva. Plíseň potřebuje k růstu v takovém prostředí maximálně dva dny, takže je lepší nechat ji okamžitě zkontrolovat.

3. Žluté skvrny

Světlé a neutrální barevné nátěry jsou obvykle barvami, které prodejci hledají nové nájemníky nebo kupce. Tyto barvy usnadňují zjištění, zda obsahují skvrny.

Například skvrny na stropě jsou důkazem poškození vodou. Stropní netěsnosti stékají ke stěnám, což znamená, že problém s vlhkostí se rozšířil za střechu, ale je pouze zakryt.

Také nádech žluté ve více než jedné oblasti domu naznačuje růst plísní, které byly přetřeny.

Proč je důležité vědět, zda jsou skvrny od plísní pouze pokryty barvou?

Jako kupující musíte vědět, zda dům, který kupujete, nepokrývá problém s plísní pomocí barvy. Prodejci obvykle malují problémová místa, zvláště pokud nemají prostředky k jejich opravě.

Jak je však uvedeno výše, lakování je dočasným řešením složitějšího problému. Později se skvrny od plísní znovu objeví a způsobí vám problémy.

Pokud jste si omylem zakoupili dům s poškozením vodou, pak může být užitečný tento článek o koupi domu poškozeného vodou, aniž byste o tom věděli.

Kroky při odstraňování skvrn od plísně

Krok č. 1. Připravte čisticí roztok s použitím bělidla a vody v poměru 1:3. Poté nalijte roztok do rozprašovače.

Než se vypořádáte s plísní, nasaďte si ochranné pomůcky, abyste se vyhnuli dlouhodobému vystavení plísni.

Krok č. 2. Nastříkejte čisticí roztok na místa stěny znečištěná plísní. Při práci místnost větrejte, protože výpary bělidla a také spóry plísní se jinak zachytí v prostoru.

Poté nechte zředěné bělidlo několik minut nasáknout na plesnivých místech.

Krok č. 3. Po nastříkání formy si vezměte kartáč, abyste se zbavili skvrn. Opakujte kroky dva a tři, dokud skvrny neodstraníte.

Závěr

Vědět, jak zjistit, zda byla plíseň přetřena, je pro kupujícího a majitele domu zásadní. Doufáme, že vám tento článek o plísňových skvrnách a barvách byl užitečný.