Úžasný průvodce ve čtyřech krocích, jak opravit vodou poškozené klávesy klavíru

Hraní na zkrácení času je relaxační zvyk; ale není to znepokojivé, když nevíte, jak opravit vodou poškozené klávesy piana poté, co se do vašeho nástroje rozlila tekutina? Pravděpodobně byste to jen otírali, pokud je tam jen trochu rozlité, ale co se stane, když se to uvnitř nasákne?

Učení se na konkrétní nástroj od útlého věku bylo základní oceňovanou doplňkovou činností, kterou si rodiče přejí dopřát svým dětem. Dokonce i mladí dospělí, kteří právě dokončili své diplomy, si jeden získají a naučí se hrát sami.

Znalost hudebních nástrojů se stala základní dovedností, že klavíry jsou široce dostupné a běžně se vyskytují v rodinných domech. V důsledku toho jsou nehody kolem nich také běžným jevem a jejich řešení by mělo být snadné a pohodlné.

Postup pro opravu vodou poškozených kláves klavíru

Voda způsobuje různé druhy poškození ve srovnání s nadměrnými silami. Když rozbijete něco křehkého s dostatečnou silou, uvidíte změnu, nebo v tomto případě deformaci, téměř okamžitě.

Na druhé straně voda a další kapaliny pracují s mikroorganismy a časem. Tato změna se u organických věcí, jako je dřevo, neprojeví, dokud poškození nedosáhne nevratného bodu.

Zde je návod, jak opravit klávesy klavíru, které byly poškozeny vodou.

Krok č. 1. Otevřete přihrádku na klíče

V závislosti na modelu a typu klavíru, který máte, možná budete muset nejprve odpojit jej od zdroje elektrické energie. Pokud jste na něj polili vodu, okamžitě jej vypněte.

Za předpokladu, že vaše piano (zejména elektrické) přežilo působení vody, budete jej muset rozebrat, abyste odstranili klávesy, včetně všech vodou poškozených.

Demontáž je velmi složitá práce, protože byste nechtěli způsobit další poškození jednotky. Pokud to nepovažujete za mimořádně nutné, požádejte o druhý názor, zejména od odborníka.

Všimněte si pořadí, ve kterém jste odebírali klavírní party; každý šroub, závěs, drát nebo provázek musí být identifikován a řádně označen. Složení nástroje zpět dohromady nebude možné, pokud toho na začátku tolik neuděláte.

Krok č. 2. Vyjměte všechny klíče, které potřebují opravu

Po otevření přihrádky můžete vyjmout všechny klíče, které chcete opravit. Vzhledem k tomu, že poškození vodou na klávesách klavíru se obvykle děje ze spodní strany, můžete využít této příležitosti a posoudit, zda je každá klávesa stále opravitelná.

Voda může pozvat organismy, které způsobují hnilobu; plastové klíče by se takový jev netýkal, ale dřevo a podobně biologicky rozložitelné materiály mu podléhají. Dřevo bez povrchové úpravy časem změkne a nakonec povolí nadměrný obsah vlhkosti.

Pokud klíče stále fungují, osušte je buď přirozenou cirkulací vzduchu, nebo je někam zamkněte vysoušedlem, které vlhkost pohltí. Odstranění přebytečné vody by mělo pomoci klávesám znovu zpevnit, takže je osušte, jak to materiál kláves umožňuje.

Klíče můžete vysušit na slunci a u klíčů ze slonoviny se to může zdvojnásobit při bělení klíčů.

Mezitím byste měli sebrat nějaké nástroje a vyčistit ostatní klávesy, které na nástroji zůstaly. Ujistěte se, že nepoužíváte žádnou tekutinu nebo látku, která může způsobit poškození nebo kterou nelze později setřít.

Krok č. 3. Vyčistěte klíče a vraťte je

Pokus o čištění vlhkých kláves může způsobit jen další problémy, takže budete muset počkat, dokud nebudou úplně suché. K dobrému čištění kláves použijte čistý hadřík, který nepouští vlákna.

Nepoužívejte již žádné tekutiny, které mohou vrátit přebytečnou vlhkost, kterou jste vysušili na spodní straně kláves. Na horní straně je však dobré použít malé množství tekutiny k vyčištění všech nečistot, oleje a otisků prstů, protože jsou dostatečně pokryty ochrannými látkami.

Klávesy vybělte vhodným roztokem v závislosti na jejich nalíčení a poté je nechte důkladně zaschnout.

Krok č. 4. Natřete klíče a znovu je složte

Po dokončení sušení by se všechny deformované klávesy měly vrátit trochu do původního stavu a měly by být dostatečně silné pro opětovné hraní. Pokud by nedošlo k narušení mechanismu, kterým produkují zvuk, můžete je potáhnout voděodolnou látkou.

Vraťte všechny klavírní party podle vašich předchozích poznámek a poté vyzkoušejte, zda to stále funguje. Pokud ano, vyzkoušejte, zda vydává stejné autentické zvuky, a pokud ne, obraťte se na profesionála.

Dalším článkem, který byste si měli přečíst, je, jak vyčistit vodou poškozenou akustickou kytaru.

Co se stane, když klavír zmokne?

Pokud máte elektrické piano, měli byste vodu považovat za extrémního nepřítele. Zatímco takové jednotky obvykle nepoužívají dřevěné nebo jiné organické části, jejich zvuk a funkčnost závisí na elektřině.

Zřídkakdy tato elektrická piana přežijí promočení, když se jejich hardware smaží nebo zkratuje vodou, zvláště pokud je ucpaný, když zvlhne. Abyste zabránili zničení nástroje, neměli byste při práci s sebou nosit kapalinu.

Akustika má však vyšší schopnost přežití z vody. Voda k nim ale stále může přinášet plísně a další degradující bakterie.

Kliknutím na tento článek zjistíte, jak zkontrolovat známky plísně po poškození vodou, a to i ve vašem klavíru.

Závěr

Nyní, když jste zjistili, že jen naučit se opravovat vodou poškozené klávesy klavíru je náročné, možná budete chtít přehodnotit nošení tekutin. Můžete také zvážit nákup klavírů, které jsou již zcela potaženy proti nadměrné vlhkosti.