Umírá plíseň, když schne: Informativní domácí průvodce

Pokud si kladete otázku „Umírá plíseň, když vysychá“, nejste sami. Všichni víme, že plísním se daří vlhkostí, ale co se stane, pokud na povrchu není žádná kondenzace?

Plíseň může růst kdekoli. Přestože existuje specifická úroveň vlhkosti, kde se obvykle začíná šířit spory, může během nevhodných podmínek zůstat v klidu a později se znovu aktivovat. Plíseň také představuje pro člověka několik nebezpečí, proto není vhodné nechat je růst na stěnách na jiných površích.

Co způsobuje růst plísní?

Voda a zdroje potravy jsou dvě z hlavních příčin růstu plísní. Milují vlhké povrchy a organické látky, jako je dřevo, aby se rozmnožily a vybudovaly kolonii. Mohou také růst na betonu a jiných materiálech, které v případě vlhkosti nemusí nutně fungovat jako zdroj potravy.

Plíseň je v domácnostech a jiných strukturách známým problémem, ale ne vždy je škodlivá. Pro lidi, kteří jsou citliví na plísně, aniž by to věděli, to však může být značná nepříjemnost. Některé odrůdy plísní uvolňují toxiny a jedovaté látky, které mohou způsobit dýchací potíže.

Co se stane, když plíseň vyschne?

Vlhkost je základním faktorem růstu plísní, ale nedostatek vody v životním prostředí plísně přesně nezabije. Stejně jako ostatní zvířata budou hibernovat, když je vzduch nebo povrch, ve kterém se usazují, suchý. Jakmile bude vlhkost znovu k dispozici, budou znovu aktivovány a budou pokračovat v reprodukci jako obvykle.

V závislosti na druhu plísně mohou dokonce zůstat nečinné několik let, než začnou být znovu aktivní, když splní správné podmínky. Někteří mohou také hibernovat nebo spát sto let, dokud nebude k dispozici správné prostředí.

Pokud se plíseň přestane ve vašem domě šířit, nestačí se jí ulevit. Je stále důležité ji odstranit, protože se nakonec vrátí a použijí více.

Spóry lze také zachytit ve vzduchu a cestovat v oblastech s vlhkostí, čímž se vytvoří nová kolonie k reprodukci. Můžete se podívat na tento článek o tom, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu, abyste tomu zabránili.

Můžete se rozhodnout vyčistit suchou formu sami, protože existují dostupné produkty a domácí prostředky, které můžete pro odstranění problému udělat. Nezapomeňte použít ochranné pomůcky, aby výtrusy nekontaminovaly vaše oblečení a nedostaly se vám do očí. Pokud je však případ vážný, bylo by nejlepší kontaktovat profesionála, aby práci dokončil.

Na jakou vlhkost zemře plíseň?

Dalším způsobem, jak kontrolovat růst plísní ve vašem domě, je udržování správné úrovně vlhkosti. Většina domů má systémy HVAC, které mohou pomoci vyrovnat vlhkost a suchost vzduchu v interiéru.

Teplý vzduch absorbuje více vlhkosti než studený, takže ideální vlhkost uvnitř by se měla pohybovat od 30% do 50%, aby se zabránilo tvorbě plísní. Použití odsávacích ventilátorů ve vlhkých oblastech, jako jsou koupelny, kuchyně a prádelny, bude velkou pomocí. Podporují řádné větrání, aby pára a pára ve vzduchu nezůstaly na svém místě.

Investice do odvlhčovačů také pomůže udržet nízkou vlhkost uvnitř vašeho domu. Můžete také otevřít okna více pro přirozenou výměnu vzduchu, ale nezapomeňte je nechat při dešti zavřená, abyste zabránili vniknutí vody.

Aktivní plísně však mohou i přes tyto podmínky stále prosperovat, proto zdroj určitě ukončete, aby znovu nerostly. Můžete použít přípravky odpuzující plísně, které můžete zakoupit v obchodech a dezinfekcích, a aktivní čisticí prostředky. Můžete také použít bělidlo, protože je to osvědčený účinný produkt k odstranění plísní a spór.

Cílením problému od kořenů to všechno skončí. Můžete se ujistit, že se znovu neaktivují ani neublíží žádnému z vašich rodinných příslušníků, přestože jsou spící.

Je suchá plíseň stále nebezpečná?

Dokud jej nejíte ani se ho nedotýkáte holýma rukama, je plíseň hlavně neškodná, zvláště pokud spí. To však neznamená, že je v pořádku nechat je jen tak. Spory plísní jsou mikroskopické, což znamená, že mohou snadno proniknout do nosu a způsobit několik zdravotních problémů, pokud se zachytí v plicích.

Expozice plísním je nebezpečná a některá z jejích zdravotních rizik jsou následující:

  • Alergické reakce
  • Podráždění (oči, nos, kůže)
  • Respirační problémy (astma, kýchání, sípání)
  • Duševní zmatek
  • Bolesti hlavy
  • Únava
  • Neurologické problémy

Díky své lehké charakteristice mohou také volně cestovat vzduchem a dostat se k ostatním, kteří mají bydliště ve stejné oblasti. Mohou také sedět na nábytku a dalších předmětech a začít se tam šířit. Měli byste znát nejlepší způsoby, jak odstranit plísně z nábytkových tkanin a zastavit kontaminaci.

Výsledky se mohou pohybovat od mírných až po závažné v závislosti na imunitním systému postiženého jedince. Jedna osoba, která si nemusí být vědoma své citlivosti na plísně, může být životně důležitá a může způsobit dlouhodobé problémy, pokud nebude okamžitě řešena. Bylo by nejlepší jít k lékaři, pokud máte podezření, že vy nebo někdo v domě trpíte infekcí plísní a reakcemi.

Závěr

Na otázku „umírá plíseň, když schne“ existuje pouze jedna odpověď, a to „ne“. Nejlepší způsob, jak zabránit jejich šíření, je úplné odstranění kolonie pomocí čisticích prostředků, dezinfekčních prostředků a domácích ošetření, jako je bělidlo a ocet.

Forma je skupina tvrdohlavých mikroorganismů, které vždy najdou způsob reprodukce. Naštěstí máte řešení, jak tento proces ukončit.