Někdy praní textilií k odstranění nečistot nestačí a časem se hromadí. Jak odstranit plíseň z hedvábí se dozvíte v tomto článku.
Možná jste to cítili, než jste to viděli, ale plíseň na hedvábných předmětech je vždy zdrojem zklamání. Plíseň je plíseň, které se daří ve vlhkém, vlhkém prostředí s malým nebo žádným pohybem vzduchu nebo slunečním zářením.
Hedvábí se změněnou barvou může být pro vás přínosem, protože mokré čištění předmětu namísto chemického čištění vám poskytuje nejlepší možnost eliminace plísně pomocí netoxického a mírného peroxidu vodíku.
Hedvábí a plíseň
Pro hedvábí se doporučuje chemické čištění. Při předúpravě a praní oděvů se vždy řiďte pokyny na štítku oděvu. Stálobarevnost byste měli vyzkoušet na vnitřním švu barevného oblečení.
Pokud je skvrna pratelná, vyperte ji pracím prostředkem, 20 Mule Borax a bělením, pokud to výrobce oděvu doporučuje. Pokud zabarvení přetrvává, naneste houbu peroxidem vodíku a znovu vyperte.
Na slunci, v suchu. K čištění hedvábí nepoužívejte chemické prostředky na praní enzymů.
Poznámka: Některé zplesnivělé materiály může nenávratně zničit. Pokud je pouze suché, vezměte jej do čistírny pro odstranění skvrn.
Smývání plísní z hedvábí
Plíseň je problém, který může růst na různých površích, včetně dřeva, dlaždic a látky. Plíseň může poškodit choulostivé zboží, jako je hedvábná tkanina, neopravitelně, pokud se na nich vytvoří.
Na hedvábí nemůžete použít běžné metody odstraňování plísní, protože je křehké. Zde jsou jednoduché doporučené způsoby, jak smýt plíseň z hedvábí.
Metoda č. 1. Odstraňování plísní v 8 krocích
Krok č. 1. Nasaďte si rukavice, abyste si chránili ruce. Vezměte hedvábný předmět ven a použijte měkký kartáč, abyste odstranili co nejvíce plísní.
Před vyhozením plísně zabalte do papírové utěrky a poté do plastového sáčku.
Krok č. 2. Hedvábný předmět vysušte na slunci. Posaďte se, dokud nebude teplý na dotek, než jej položíte na slunné místo v interiéru.
Krok č. 3. Před aplikací kompletního ošetření peroxidem vodíku na vaše hedvábné oblečení otestujte jeho barevnou stálost. Připněte skrytý kus látky, jako je lem nebo ramenní šev.
Krok č. 4. Namočte vzorek látky na jednu hodinu do plného peroxidu vodíku (bez vody). Před rozhodnutím, zda pokračovat, vzorek opláchněte, osušte a porovnejte s barvou oděvu.
Krok č. 5. Na každý galon teplé vody ve vaší pračce přidejte asi 10 uncí peroxidu vodíku. Vezměte na vědomí, že teplota vody by neměla přesáhnout 100 stupňů Fahrenheita.
Krok č. 6. Přidejte 64 uncí peroxidu vodíku do plné náplně – to jsou čtyři 16 uncové lahve, nejběžnější množství, které lze vidět v obchodech. Před vypnutím nechte stroj promíchat vodu a peroxid vodíku.
Krok č. 7. Vložte hedvábné oblečení do pračky až na tři hodiny, aby se namočilo.
Krok č. 8. Vyberte cyklus nejjemnějšího míchání vaší pračky. Dokončete cyklus pračky. Dále by věci měly odkapat na ramínkách v teplém prostředí.
Metoda č. 2. Hloubkové čištění v 5 krocích
Krok č. 1. Umístěte hedvábí na rovný povrch. Pomocí vlhkého ručníku setřete povrchovou plíseň na hedvábí.
Krok č. 2. Naplňte malou nádobu do poloviny bílým octem a do poloviny vodou. Pomocí hadříku nasajte přebytečnou tekutinu a vyždímejte ji.
Hadřík by měl být trochu vlhký, ale neměl by kapat.
Krok č. 3. Pomocí navlhčeného hadříku otřete hedvábí. Ocet je zcela přírodní čistič a deodorant, který ničí plísně a plísně bez použití agresivních chemikálií.
Krok #4. Pomocí studené vody opláchněte hedvábnou látku. Položte mokré hedvábí na rovný ručník. Měli byste srolovat hedvábí a ručník.
Suchý ručník absorbuje vodu z hedvábného hadříku. Pomocí suchých ručníků opakujte tento postup, dokud látka již nekape.
Krok #5. Po položení na suchý hadřík nechte hedvábí uschnout na vzduchu. Chraňte jej před intenzivním slunečním zářením a extrémním teplem.
Udržování hedvábného oblečení v bezpečí
Protože hedvábí je náchylné k mačkání a mačkání, je nezbytné vhodné skladování. Vyhněte se skládání hedvábí nebo jeho dlouhodobému skladování v klubíčku.
Aby hedvábné výrobky zůstaly suché, skladujte je v prodyšném látkovém (ne plastovém) sáčku. Umístěte do studené, suché a tmavé skříně k zavěšení nebo uložení.
Jak často by se hedvábné oblečení mělo čistit?
Pokud nepotřebuje osvěžení a odstranění skvrn, perte hedvábí po několika nošeních. Mějte na paměti, že praní hedvábného oblečení doma může způsobit vyblednutí barev, pokud se provádí příliš často.
Suché praní trvá déle, než se barva hedvábných oděvů zhorší. Podívejte se na tento článek o tom, jak dostat skvrny od plísně z barevného oblečení, který vám pomůže na cestě.
Jak se starat o hedvábné oblečení?
Bělidlo, ať už na bázi kyslíku nebo chlóru, by se nikdy nemělo používat na hedvábí. Chlorové bělidlo rozpouští hedvábná vlákna a dokonce i zředěné roztoky chlorového bělidla způsobují nevratné vyblednutí, ztrátu barvy a oslabení hedvábí.
Při praní hedvábné tkaniny ji nikdy neždímejte ani nekruťte, protože jemná hedvábná vlákna se mohou zlomit. Sušení hedvábných oděvů v bubnové sušičce, a to ani při nízké teplotě, se nedoporučuje.
Pokud nemáte slušné ramínko, sušte hedvábné oblečení naplocho nebo dobře podepřené na sušáku. Podívejte se na tento odkazovaný článek o tom, co zabíjí zápach plísně, a pomůže vám s deodorizací oblečení.
Závěr
Hedvábí má luxusní texturu a krásný lesk. Možná jste se vyhnuli hedvábnému oblečení nebo polštářům, protože se vám zdálo, že látka je příliš nákladná nebo náročná na údržbu.
Nezapomeňte vždy zkontrolovat štítek, abyste zjistili, zda je látka vyrobena z pratelného hedvábí, a nikdy nepoužívejte na hedvábí silný odstraňovač skvrn nebo bělidlo.
Doufejme, že všechny výše uvedené metody byly užitečné při odstraňování plísní z hedvábí.