Údržba šatníku 101: Co způsobuje plíseň ve skříních?

Když provádíme generální úklid v našem soukromém prostoru, musíme vědět, co způsobuje plísně ve skříních. Bez ohledu na způsob organizace, musíte se ujistit, že houba není nikde k nalezení.

Skříně jsou jedním z potenciálních líhní plísní. Má tmavé výklenky, vysokou úroveň vlhkosti a vlhkosti a není dobře větraná.

Ať už jej tedy uspořádáte podle barvy, oblečení nebo jiné kategorie, musíte se ujistit, že samotný prostor je čistý.

Příčiny plísní ve skříních

V rámci vašeho procesu předčištění jsou zde informace, které potřebujete vědět, abyste mohli přeskočit stále vyčerpávající fázi sanace plísní.

1. Nadměrná vlhkost

Plíseň žije z vody. Jako majitel domu musíte doma zaznamenat jakékoli známky nadměrné vlhkosti.

Zřejmým zdrojem toho je děravá instalace. Ujistěte se, že zkontrolujete jakékoli rozlití vody za sousedními zdmi, protože se může změnit na zdroj organické potravy pro plíseň.

Dalším možným zdrojem je jakákoli oblast se stojatou vodou. To by mělo být snadné, protože to jistě vydá zatuchlý nebo zemitý zápach.

2. Vlhkost

Plíseň může růst pouze tehdy, je-li v nějaké formě přítomna vlhkost. Nedávná bouře nebo povodeň mohly také způsobit netěsnost stropu.

Přebytek vody je často důsledkem vnitřního úniku vody. V obdobích vysoké vlhkosti mohou skříně vést k růstu plísní.

Přebytečná vodní pára se shromažďuje ve tmě, na odlehlém místě skříní podél vnějších stěn, což představuje největší riziko. Cirkulaci vzduchu můžete zlepšit tím, že necháte dveře skříně otevřené, a vlhkost můžete udržet pod kontrolou použitím dobrého odvlhčovače pro skříně.

3. Půdní forma

Plíseň vzniká ze spór a může se rychle šířit do nových oblastí. Pokud nemůžete vystopovat příčinu plísně ve skříni, mohla pocházet úplně odjinud, například nad stropem.

Plíseň proniká nástěnnými deskami a stropními deskami a usazuje se na neočekávaných místech, jako jsou skříně. Identifikujte konkrétní umístění kolonie ve vašem šatníku.

Podívejte se, jestli můžete jít na druhou stranu a najít zdroj plísně.

4. Plesnivé tkaniny

Dalším zdrojem vlhkosti by mohlo být vaše prádlo, které je oblíbenou živnou půdou pro plísně. Bavlna vyživuje plísně „potravou“ a absorpční povaha oblečení jim umožňuje udržovat vlhkost.

Spóry se mohou snadno šířit, pokud vám ve skříni visí plesnivé oblečení. Proto nezapomeňte zkontrolovat každou část svého oblečení, zda neobsahuje plíseň a plíseň.

Prevence plísní ve skříních

Plíseň potřebuje vlhkost, aby prospívala, ale teplo poskytované žárovkou s nízkým výkonem může pomoci udržet skříň v suchu. Nainstalujte a nechte ve skříni energeticky úsporné světlo.

Plastové sáčky by měly být zlikvidovány. Jejich polyetylenový make-up zachycuje vlhkost kolem vláken a umožňuje tak plísním prosperovat.

Udržujte vše uklizené a suché; plíseň se živí nečistotami zachycenými ve vláknech tkanin, proto špinavé věci nedávejte zpět do skříně. Každých pár měsíců vše vystěhujte, vyčistěte police a vysajte.

Umožněte cirkulaci čerstvého vzduchu. Chcete-li zlepšit pohyb vzduchu, přesuňte předměty z podlahy skříně na police.

Aby se vzduch ve skříni mohl volně pohybovat, nahraďte dřevěné police drátěnými policemi. Dobře větraný prostor zabraňuje plísni.

Pokud se neléčí, mohou se i ty nejmenší vlhké skvrny proměnit v plnohodnotné propuknutí plísní. Je příliš lákavé odsunout tyto problémy stranou nebo se přesvědčit, že se o ně později postaráte.

Vlhká místa musí být odstraněna co nejdříve. Pravidelně dávejte pozor na netěsnosti ve vašich obývacích pokojích.

Hromadění mikroorganismů je dalším aspektem, který přispívá k tvorbě plísní. To neznamená, že byste měli své oděvy skladovat na špinavých místech; většina bakterií je pouhým okem zcela nedetekovatelná.

Plíseň není vždy charakterizována ztrátou hygieny a je možné, že plíseň objevíte, i když často čistíte. Skříně na druhou stranu nejsou nejsnadnějšími místy k úklidu a často se na ně nehledí.

Pravděpodobnost tvorby plísní můžete výrazně snížit tím, že alespoň jednou za měsíc vytřete prostor ve skříni. Zabere to jen pár minut a má výrazný dlouhodobý dopad.

Je to dost hrozné, když vám to roste v kuchyni nebo koupelně, ale když se vám to rozleze ve skříni, je to noční můra. Pro více informací o její prevenci si přečtěte tuto příručku o tom, co způsobuje plíseň ve skříni.

Spóry plísní se mohou rozšířit na vaše krásné oděvy a způsobit škody, pokud nevíte, jak se jich zbavit. Tento průvodce v 5 krocích, jak se zbavit zápachu plísní ve skříni, vám může pomoci zmírnit vaše starosti.

Pokud si všimnete nepříjemného zápachu na oblečení nebo ve skříni, je to jasný signál, že můžete mít problém s plísní. Neignorujte to a nedávejte na něj osvěžovač vzduchu.

Pokuste se najít zdroj nejsilnějšího zápachu; možná zjistíte, že růst plísní již začal. Chcete-li to vyřešit, buď proveďte úplné hloubkové čištění, nebo kontaktujte odborníky na sanaci plísní, aby situaci prozkoumali.

Závěr

Ať už jen víte, co způsobuje plísně ve skříních, nebo se chystáte vyhrnout si rukávy na důkladný úklid, vždy mějte na paměti, že kvůli tomu nesmíte riskovat své zdraví! Udržujte svůj domov čistý, ale také se chraňte před zdravotními riziky.