Údržba domu 101: Co způsobuje zápach plísně ve zdech?

Existují různé důvody pro to, co způsobuje zápach plísní ve zdech, ale většinou se vlhkost ponechá bez ošetření. Zatuchlý, zatuchlý zápach může být nesmírně znepokojující a jeho odstranění je náročné.

Zatuchlý zápach ve zdech může naznačovat raná stádia problému s plísněmi, zejména na toaletách nebo v ložnicích. Ale pokud jste ve svých místnostech důkladně prozkoumali zjevné důkazy o úniku plísní a nenašli jste žádné, mohou být jiné příčiny zatuchlého zápachu ve vašem domě.

Proč moje stěny najednou voní jako plíseň?

Plíseň může napadnout stěny. Vlhkost a stojatý vzduch jsou nezbytné pro růst plísní.

Téměř jistě svůj problém vyřešíte, jakmile zjistíte a vyřešíte jakékoli zdroje nadměrné vlhkosti. Možná budete muset brzy vyměnit některé stěny.

Vlhká půda v prolézacím prostoru může znamenat nedostatečné větrání a problém s odvodněním. Řešením tohoto problému je umístění drenážního systému.

V jiných případech, pokud si všimnete, že je prostor suchý, znamená to, že zápach plísně pravděpodobně způsobilo netěsnost střechy nebo mezery kolem rámů dveří a oken.

Jak zjistit, zda mám ve zdech plíseň?

Vůně může pocházet z dutin ve stěnách, případně z izolace vražené do stěn. Část teplého vzduchu s vysokou vlhkostí procházející těmito otvory může kondenzovat na studeném povrchu a zvýšit obsah vlhkosti jen natolik, aby tam mohl růst plísně.

První věc, kterou byste měli udělat, je zkontrolovat, zda není ve stěnách vlhkost. Existují dva způsoby, jak toho dosáhnout.

Můžete najmout odborníka, aby pomocí senzoru prozkoumal stěny, aby zachytil případnou vlhkost.

Chcete-li zkontrolovat plíseň na zadní straně, můžete odstranit část sádrokartonu stěny. Plíseň a vlhkost naznačují, že možná budete muset vyměnit sádrokarton a možná i několik dřevěných rámů.

Voda z netěsnosti bude viditelná ve spodní části stěny, protože tlak stahuje vlhkost dolů.

Pokud je patrné poškození plísní nebo vodou, znamená to poškození exteriéru budovy. Než budete moci vyměnit stěnu, musíte problém zastavit.

Podívejte se na celou konstrukci, počínaje střechou. Mezi nejčastější zdroje netěsností na střechách patří poškozené horní šindele, armatury obklopující krb a místa kolem okapu a okapů a sloupů.

Voda může prosakovat do prasklin kolem oken a dveří, i když je střecha v dobrém stavu. Měli byste zkontrolovat kvalitu těsnění v těchto místech.

Za zápach vycházející ze stěn může pravděpodobně vlhkost. Zvažte umístění všech oblastí vašich zdí, zda nedošlo ke skrytému poškození vodou.

Jak zabránit zápachu plísní?

1. Dávejte pozor na vlhkost

Sledování vlhkosti ve svém domě může majitelům domů a nájemníkům pomoci zachytit pachy plísní dříve, než se stanou významným problémem. Pomůže, když při sprchování zapnete odsávací ventilátory a místa by měla zůstat suchá.

2. Otevřete všechny otvory

Zapněte všechny ventilátory a otevřete všechny otvory pomocí sít, abyste umožnili cirkulaci čerstvého vzduchu v domě. Dávejte však pozor na jakýkoli hmyz, který by se mohl dostat dovnitř.

3. Vyměňte vzduchový filtr zvlhčovače

Čistý vzduchový filtr dokáže zachytit částice ve vzduchu, které způsobují vůni starého domu. Odvlhčovač je skvělá investice, protože vám pomůže udržet vaši procentuální vlhkost pod kontrolou.

Vyměňte vzduchový filtr v jakémkoli zařízení HVAC, které nyní používáte (pec, samostatný HEPA filtr), a plánujte to pravidelně. Odvlhčovače jsou docela užitečné, protože odstraňují vlhkost, která vede k plísním a jejich hroznému zápachu.

4. Opravte případné netěsnosti

Plísně a plísně mohou růst ve vlhkých oblastech vašeho domova. Oprava nemovitosti, jako je oprava střechy, zakrytí oken a dveří a oprava prasklého potrubí, může mít obrovský dopad na hodnotu vašeho domova.

Zde je další průvodce, jak zabránit plísním po úniku.

5. Využijte slunečnější dny

Využijte také teplejší klima. Nechte okna otevřená, zbavte se prachu z koberců a pokud možno v horkých dnech vyčistěte podlahu.

Jak plíseň ovlivňuje zdraví?

Alergeny plísní a plísní produkují toxické a dráždivé sloučeniny. Dýcháním nebo dotykem na spóry plísní je možné vyvinout alergii.

Zahrnuje ucpaný nos nebo červené oči a svědění kůže. Jsou také možné astmatické epizody vyvolané plísní.

Vnitřní vlhkost a plísně jsou zodpovědné za významnou část astmatických epizod po celém světě. Kromě zvýšeného rizika respiračních problémů a astmatu, ti, kteří žijí v plesnivěném nebo vlhkém prostředí, častěji trpí úzkostí.

Závěr

Nyní, když víte, co způsobuje zápach plísní ve zdech, je lepší postupovat podle preventivních kroků. Vyhněte se jim co nejdříve a ujistěte se, že požádáte o pomoc.

Pro další pomoc se stěnami, zde je návod, jak najít plíseň ve stěnách.