Svíčky z tekutého vosku a jak je vyrobit

Svíčky z tekutého vosku se vyrábějí nalitím roztaveného vosku do nádob a ponecháním nádoby vychladnout, čímž se vytvoří vnější plášť z pevného vosku, zatímco na dně zůstane kaluž tekutého vosku.

Co jsou svíčky z tekutého vosku?

Mezi jinými voskovými svíčkami se kapalné voskové svíčky vyrábějí tak, že se nádoby naplní voskem a nechají se vychladnout, přičemž nyní zůstává pevná vosková skořápka s kalužem tekutého vosku na dně.

Z čeho je vyroben?

Svíčky z tekutého vosku jsou vyrobeny z parafínu, stearinu nebo včelího vosku. Parafín je levný a má nízký bod tání, takže se snadno roztaví, ale sám špatně hoří. Stearin je tvrdší než parafín, hoří déle, ale stojí více. Včelí vosk je stále tvrdší a dobře hoří, ale je drahý.

Kolik to stojí?

Uvidíme. Závisí to na typu vosku, který používáte, který se liší v ceně podle kvality, kolik vosku potřebujete pro svou nádobu plus náklady na palivo, pokud se rozhodnete je koupit místo toho, abyste si je vyráběli sami z odpadového papíru.

Nebude vosková kaluž příliš horká?

Svíčky z tekutého vosku nejsou určeny k hoření déle než 1-2 hodiny, protože se velmi zahřívají, i když není otevřený plamen. Pokud ho budete pálit déle, stačí pod něj umístit tepelně odolnou podložku nebo něco podobného.

Jak to funguje?

Vosková kaluž na dně tekuté voskové svíčky se zahřeje a roztaví zbytek vosku. Nějaké teplo se ztrácí, když prochází stěnami vaší nádoby, ale přesto bude chvíli trvat, než se úplně ochladí. To lze vyřešit izolací nádob, ale to není potřeba, pokud vám nevadí čekat přes noc, než vychladnou. Jakmile dostatečně vychladnou, aby znovu ztuhly, vložte je do čistých papírových sáčků, dokud si příště nebudete chtít zapálit.

Výhody svíček z tekutého vosku

Svíčky z tekutého vosku se vyrábějí snadněji než tradiční svíčky z pevného vosku a lze je vyrobit z mnoha různých druhů materiálů pro knoty. Vyžadují více úsilí než pouhé použití předem vytvořené svíčky nebo bloku včelího vosku, ale mají několik výhod:

Za prvé, jejich výroba je extrémně levná. Pravděpodobně již máte všechny (nebo alespoň většinu) potřebných zásob kolem vašeho domu. A i když ne, stojí jen haléře za svíčku.

Za druhé, je snadné získat zajímavé efekty pomocí barev a tvarů. Protože vše, co potřebujete, je roztavený vosk, můžete do něj přimíchat potravinářské barvivo, barvivo, jíl, třpytky – cokoli, co vás napadne.

Konečně vytvářejí zajímavé konverzační kousky, protože je většina lidí nedělá doma; Pokud hostům řeknete, že svíčky jsou vyrobeny z vosku a jejich výroba stojí jen pár haléřů, budou uchváceni vaší šetrností a ohromeni vaší kreativitou!

Výroba svíček s tekutým voskem

Potřeby, které budete potřebovat:

  • staré nebo nové nádoby (pro uložení tekutého vosku)
  • knot (můžete k tomu použít jakýkoli materiál; já jsem měl úspěch s přízí a tenkými proužky cedrové kůry)
  • Odsávání svíčky je také přijatelná alternativa (toto je provázek, který se pro tento konkrétní účel prodává v některých řemeslných obchodech)
  • volitelné: barvivo nebo barvivo (tekutá barviva na svíčky nebo jakýkoli jiný typ potravinářského barviva budou fungovat dobře), hlína, třpytky atd. k přimíchání do vosku
  • papírové sáčky (slouží pouze k tomu, aby vaše nové svíčky zůstaly, dokud úplně nevychladnou, aby se na ně neprášil)
  • zdroj tepla (jako je varná deska nebo trouba)

Potřeby, které pravděpodobně doma nemáte, ale můžete si je koupit na místě:

  • parafín/stearin/včelí vosk (používáme včelí vosk, protože je nejlevnější a nejlepší na pálení; vypadá také pěkně! Můžete také staré svíčky, které už nejsou k ničemu)

Jak vyrobit svíčky z tekutého vosku

Výroba svíček s tekutým voskem je docela jednoduchá. Tento projekt vyžaduje plamen, takže je nejlepší to udělat venku nebo v blízkosti trouby, varné desky atd. Můžete také použít plotýnku, pokud ji máte k dispozici. Pokud musíte pracovat uvnitř, otevřete některá okna pro větrání!

Nejprve se ujistěte, že jsou vaše nádoby čisté a povrch kovu/skla je bez prachu, otřete je papírovou utěrkou. Jinak se svíčka po dokončení zanese prachem, což není moc hezké. Připravte si nyní také materiály, které chcete do svíček přimíchat. Do hotového produktu můžete přimíchat cokoli od barviva přes hlínu až po třpytky, ale mějte na paměti, že barvivo obarví vosk, jakmile se roztaví, nejen nádobu.

Poté umístěte nádoby na zdroj tepla a počkejte, až se začnou zahřívat. Pokud chcete, vložte jeden knot do každé nádoby nebo použijte jeden knot ve více nádobách (pro úsporu času). Do toho mého dejte 2-3 kapky barviva, protože to není po dohoření svíčky opravdu znát a ušetří mi to pozdější míchání barviva s voskem.

Jakmile je vše zahřáté a roztavené (hnědý stearin vypadá jako čokoláda!), nalijte jej pomalu do nádob. Pokud je to možné, snažte se nic nevystříknout, ale nedělejte si s tím příliš velké starosti. Bude to stále vypadat dobře, i když tam jsou nějaké cákance! V tuto chvíli můžete také přidat třpytky nebo jíl, abyste získali různé efekty.

Poznáte, že je vosk dostatečně chladný, když se začne trochu zakalovat a navrchu se vytvoří slupka. Vespod by měl být stále tekutý, abyste si mohli přimíchat, cokoli jiného chcete!

Jakmile je vše smíchané, umístěte svíčky někam, kde mohou zcela vychladnout, aniž by vás příliš rušily. Doporučuji je vyrovnat venku nebo na stole, pokud je to možné, protože jsou docela křehké, dokud úplně neztvrdnou.

Konečný produkt bude vypadat poněkud průsvitně s bublinkami v důsledku vzduchu/tepla zachyceného uvnitř po nalití, ale ty zmizí, jakmile svíčka úplně ztvrdne. Jakékoli barvivo nebo barvivo, které se vylouhuje do nádoby, je v podstatě trvalé, takže pokud tam nebyla tuna, ani si toho nevšimnete.

Závěr

Nyní, když víte, jak vyrobit svíčky z tekutého vosku, pokračujte a vyzkoušejte to! Pokud máte čas, experimentujte s různými materiály knotu (nebo bez knotu), nádobami, barvivy, barvivy/třpytkami/hlínou/atd. Pokud se vám tento článek líbí nebo byste chtěli v budoucnu vidět více podobných věcí, dejte mi vědět zanecháním komentáře níže! Nezapomeňte se také podívat na naše další články na našem webu.