Správná péče o obuv: Jak skladovat koženou obuv, abyste zabránili plísním

Mnoho z nás sbíralo věci a bez ohledu na to, proč, musíte vědět, jak je udržet v původním stavu. Vědět, jak skladovat kožené boty, aby se zabránilo plísním, je jen jednou z věcí, které se musíte naučit.

Důvodem, proč vaše sbírka může být ze zvědavosti, jako systém odměn, odbourávání stresu nebo jen jako koníček. Určitě existuje dobrý důvod, proč potřebujete maximalizovat nejen jejich počet, ale také udržet jejich kvalitu.

Existují desítky typů a provedení bot a každá má své vhodné prostředí pro použití. Pokud jste se rozhodli sbírat boty, možná jste si všimli, že se nejen liší jejich služby, ale některé z nich také potřebují speciální údržbu a skladování.

Jednou z takových speciálních bot jsou kožené boty. I když jsou kožené boty pohodlné, odolné a naprosto doplňující outfit, potřebují víc než jen stojan, aby si udržely svůj tvar.

Kroky pro uložení vašich kožených bot bez plísní

Kožené boty jsou v podstatě vyrobeny ze vzácnějšího materiálu než vaše milované tenisky, a proto lákají ke složitějším věcem. Pokud se chystáte uložit své kožené boty, zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste zabránili plísním.

Krok č. 1. Vyčistěte boty

Ať už pár skladujete na krátkou nebo dlouhou dobu, skladování by mělo začít odstraněním nečistot a všeho dalšího, co může ulpívat na povrchu obuvi. Rozsah a hloubka čištění, které musíte provést, bude samozřejmě záviset na tom, jak často tento pár používáte a jak dlouho ho hodláte odložit.

Pokud je ukládáte pouze na krátkou dobu, například na méně než týden, pak by měl stačit kartáč na horní povrch a vydrhnout mýdlem a vodou na spodní povrch. Pokud však tyto konkrétní boty nosíte pouze při zvláštních příležitostech a skladujete je měsíce, budete je muset důkladně vyčistit, včetně vnitřků.

Proces čištění bude také záviset na tom, z jaké kůže jsou vaše boty vyrobeny, takže se ujistěte, že na to nejprve přijdete. Všimněte si také, že špína zanechaná na vašich botách je jednou z věcí, které by mohly inspirovat růst plísní, zvláště když jsou na nich přimíchané spory, takže je opravdu musíte sundat.

Krok č. 2. Kožený pár důkladně osušte

Po vyčištění koženou obuv je třeba řádně vysušit. Mokré boty milují plísně, proto je potřeba tomuto kroku věnovat zvýšenou pozornost.

Pokud to druh kůže, ze které jsou vaše boty vyrobeny, umožňuje, můžete do bot před sušením nanést trochu kondicionéru. Můžete také nastříkat nějaký komerční prostředek proti plísním, opět pokud to vaše bota umožňuje.

Obuv můžete sušit postupným kontaktem se suchými a čistými papírovými ručníky v kombinaci se sušením na vzduchu

Krok č. 3. Umístěte vodoodpudivé obaly a vytvarujte nosnou konstrukci do

Nyní, když jsou boty čisté a zcela suché, můžete je začít balit dovnitř. Některé obaly se silikagelem můžete použít jako kontrolu vlhkosti ke zmírnění plísní, zejména uvnitř bot.

S oxidem křemičitým přidáte do bot sadu podporující tvar, jako je zmačkaný papír nebo kuličky do bot, aby si boty udržely tvar při skladování i po něm. Poté pár před vložením do krabice zabalte do prostěradel bez obsahu kyselin.

Krok č. 4. Boty skladujte v klimatizované skříni

Předchozí kroky byly podrobně popsány pro jednotlivé páry kožených bot, a pokud jich máte více, možná budete chtít zvážit pořízení nějakých odolných skříní na obuv. Pokud jsou vaše boty vyrobeny převážně z konkrétních typů látek, je to další důvod pro kvalitní skladování.

Do skříně byste měli vybrat něco, co se dá dobře utěsnit, má dostatek místa pro každý pár a je vodoodpudivé. Než boty uložíte, ujistěte se, že jste do skříně umístili nějaký repelent proti molům a hmyzu a zkontrolujte, zda se v ní nehromadí vlhkost, vlhkost a teplota.

Proč kožené boty plesniví?

Kůže se vyrábí hlavně ze zvířecích kůží a zpracovaných rostlin, což jsou organické látky, které plísně potřebují k růstu. Plísně mohou na těchto materiálech rychle růst, pokud suroviny nejsou vysušeny a dobře upraveny, aby zabily zbytky plísní a bakterií.

Zatímco vysoce kvalitní kůže v takových podmínkách netrpí. Pokud vaše boty jednou zmokly nebo je jejich skladování nedostatečné, pravděpodobně také zachytí nějaké spóry plísní.

Kromě bot můžete plíseň z plátěných tašek odstranit následovně.

Jak udržet vlhkost v kožených botách

Kožené boty, zejména ty starší, mohou časem ztratit svou ochrannou vrstvu proti vodě. Když se to stane, nejen že proti tomu nejsou odolné, ale většina kůží dokáže opravdu dobře udržet vlhkost, což je prakticky pozvánka pro plísně.

Abyste tomu zabránili, chraňte boty před vodou a pravidelně kontrolujte zvětrávání jeho povlaků. Jak již bylo zmíněno výše, musíte je také dobře skladovat.

Kromě skříní, zde je to, co způsobuje plíseň v bytech, takže můžete zdvojnásobit svou ochranu proti plísním.

Závěr

Nyní jste důkladně prosákli, jak ukládat kožené boty, aby se zabránilo plísním, se všemi nezbytnými kroky, které musíte udělat. Doufáme, že nyní můžete dobře nosit a udržovat všechny páry své kolekce bot!