Snadný průvodce ve 4 krocích, jak se zbavit plísní na odpadkových koších

Vůně odpadkových košů mají tendenci putovat z místnosti do místnosti, a proto je důležité naučit se, jak se zbavit plísní na odpadkových koších. Možná budete muset ten smrad chvíli sledovat, abyste našli jeho příčinu, ale obecně jsou to odpadky, kvůli kterým je celý dům nepříjemný.

Nepříjemně páchnoucí odpadkové koše přitahují krysy, komáry, šváby, mouchy a další hmyz a představují nepříjemnost. Jak si můžete udělat hezký den u vás doma, když vaše odpadkové koše zapáchají plísní?

Tento článek se zaměří na čištění vašich venkovních a vnitřních odpadkových košů.

Píseň vs. Černá plíseň

Plíseň a černá plíseň jsou dva druhy hub, které se vyskytují v domácnosti. Daří se jim ve vlhkém prostředí, rychle se šíří a přežívají na různých površích, takže je extrémně těžké je vymýtit.

Pokud však není zaškrtnuto, nebezpečné bakterie mohou rychle proniknout do rozsáhlých částí vašeho majetku a způsobit zdravotní problémy a poškození konstrukce. Zatímco tyto dvě formy plísní mají mnoho podobností, představují různá nebezpečí a reagují na léčbu odlišně.

Podívejte se na tento článek o tom, jak identifikovat černá plíseň vs padlí, kde se dozvíte více.

Co je příčinou růstu plísní v odpadkových koších?

Odpadkový koš poskytuje všechny komponenty potřebné pro rozvoj plísní, což zahrnuje následující:

 • Vlhkost – Odpad má hodně vlhkosti kvůli zbytkům jídla umístěným uvnitř. Vlhkost je zásadní pro reprodukci plísní.
 • Zásoba kyslíku – Kyslík je přítomen v odpadkových koších. Plíseň se může vyvinout a vytvořit více spor plísní, což přispívá k jejímu šíření.
 • Tma – Vzhledem k tomu, že většina odpadkových košů je uzavřena, vytvořilo by to prostředí pro rozkvět plísní.
 • Abyste zabránili vzniku plísní ve vašich odpadkových koších, zajistěte, aby se těmto věcem zabránilo. Můžete zajistit, že váš problém bude vyřešen co nejdříve.

  Jak dlouho trvá růst plísně?

  Pokud chcete jednat dostatečně rychle, abyste zabránili šíření plísní po poškození vodou, musíte nejprve pochopit, jak plíseň roste a jak rychle se může šířit.

  Plíseň může vyklíčit a prospívat již za 24–48 hodin, pokud jsou splněny náležité podmínky ideální teploty a vlhkosti. Pokud vaše potrubí praskne v pondělí, růst začne v úterý.

  Je však normální, že spory kolonizují během 3-12 dnů. Majitelé domů nebo budov si tento problém neuvědomí, dokud jim není 18 až 21 let.

  Jak dostanete plíseň z odpadkových košů?

  Plíseň je jednou z nejnepříjemnějších věcí, se kterou se může člověk v domácnosti setkat. Pro vyřešení růstu plísně postupujte podle následujících kroků.

  Krok č. 1. Příprava

  Ujistěte se, že jste nádobu vyprázdnili, abyste se zbavili všech nashromážděných plísní. Zkontrolujte, zda byl odstraněn veškerý odpad a zda do nádoby nespadl žádný odpad.

  Pro proces čištění připravte alespoň jednu z následujících čisticích směsí. Toto jsou některá z nejúčinnějších čisticích řešení:

  • Ocet – Bílý ocet je mírně kyselý čisticí, deodorační a dezinfekční prostředek. Na porézních a neporézních površích může také zničit 82 % druhů plísní, včetně černé plísně.
  • Jedlá soda – Jedlá soda má v domácnosti celou řadu účelů, od pohlcování vůní v lednici po léčbu pálení žáhy – dokonce i proti plísním. Jedlá soda je bezpečná pro vaši rodinu a domácí mazlíčky, protože nejen zabíjí plísně, ale také absorbuje vlhkost, kterou plísně chtějí.
  • Peroxid vodíku – Peroxid vodíku je běžný antifungální, antivirový a antibakteriální roztok, který je také vynikajícím prostředkem k léčbě plísní.
  • Esenciální oleje – Aromaterapie se stala oblíbeným pojmem díky esenciálním olejům, ale tyto přírodní chemikálie dokážou více. Tea tree oil je repelent proti hmyzu, antibakteriální a deodorant – a je to jeden z nejpřirozenějších způsobů, jak se zbavit plísní.
  • Citrony – Citrony jsou odstraňovač skvrn, antiseptikum, přírodní deodorant, antiseptikum, bělidlo a čisticí prostředek, který lze také použít k odstranění plísní. Obsah silných kyselin citronů ničí plísně, usnadňuje jejich odstranění a zanechává za sebou čistý povrch.

  Krok č. 2. Používejte osobní ochranné pomůcky

  Při čištění malého místa napadeného plísní používejte co nejmenší množství OOP. Jako minimální OOP jsou vyžadovány brýle nebo ochrana očí, obličejová maska ​​N-95 a rukavice.

  Doporučuje se také jednorázové oblečení. Zabraňuje přenosu plísní na oděvy a eliminuje kontakt pokožky s plísní.

  Krok č. 3. Odstraňte plíseň

  Chcete-li plíseň odstranit, použijte tuhý čisticí kartáč s pevnými štětinami a vyčistěte všechny povrchy a rohy koše. Vydrhněte také vnější povrch plechovky, abyste odstranili všechny nezjištěné spory plísní.

  Krok č. 4. Vypláchněte a vysušte odpadkový koš

  Abyste zajistili, že všechny plísně budou odstraněny, opláchněte je teplou vodou. Dávejte pozor, abyste plechovku úplně vysušili, abyste si ověřili, že byla odstraněna veškerá voda.

  Jak se vyhnout růstu plísní v odpadkových koších

  Nejúčinnějším přístupem k řešení těchto problémů je v první řadě zabránit jejich výskytu. Zde je několik návrhů, jak zabránit růstu plísní, plísní a patogenů ve vašich popelnicích.

  Tip č. 1. Vyprázdněte a vyčistěte odpadkový koš

  Plíseň se může vytvořit během několika hodin, proto vždy vyprázdněte nádobu, než bude příliš pozdě, aby se plíseň přestala šířit a množit. Když ji otevřete, vždy nádobu vyčistěte a vyměňte pytle na odpadky za čerstvé.

  Tip č. 2. Zkontrolujte, zda je odpadkový koš suchý

  Ujistěte se, že je odpadkový koš suchý. Zabrání tak vlhku a vlhkosti, což umožní vznik plísní.

  Tip č. 3. Vydezinfikujte odpadkový koš

  Pokaždé, když vhodíte odpadky do odpadkového koše, zkontrolujte známky vývoje plísní. Pokud je na povrchu nádoby plíseň, postupujte podle pokynů k odstranění plísně.

  Pokud je váš odpadkový koš umístěn pod dřezem, přečtěte si tento článek o tom, jak se zbavit zápachu plísní pod dřezem, abyste jej mohli zahrnout při čištění odpadkového koše!

  Závěr

  Plíseň lze nalézt na různých površích. Při jejich vývoji může způsobit značné škody, což má za následek různé zdravotní problémy, které mohou ohrozit jednotlivce v rodině.

  Je důležité mít znalosti o příčinách a příznacích plísní. To pomůže zabránit růstu plísní ve vašich popelnicích.

  Nyní, když jste si přečetli tento článek o tom, jak se zbavit plísní na odpadkových koších, můžete začít s čištěním odpadkových košů doma!