Snadný čtyřstupňový průvodce, jak zesvětlit dřevo poškozené vodou

Vodou poškozené dřevo má často skvrny, které ničí vzhled dřeva, a vědět, jak zesvětlit vodou poškozené dřevo, je věc, která vám hodně pomůže. U dřeva poškozeného vodou nejsou skvrny na dřevě vzácné. Ať už je hotový nebo ne, voda prosakuje dovnitř a způsobí tmavé barvy, takže bude vypadat nepříjemně.

Vodní skvrny často přicházejí jako světlé nebo tmavé oblasti na povrchu dřeva. Bílé prsteny jsou většinou vidět na dřevě s povrchovou úpravou, protože voda začíná pronikat do povrchu. Tmavší část však znamená, že voda pronikla dovnitř dřeva.

Tmavších skvrn je relativně mnohem složitější se zbavit než světlejších, protože tmavší barvy znamenají hlubší pronikání vody. Znalost čtyř kroků, které musíte provést, usnadní odstranění skvrn.

Kroky ke zesvětlení dřeva poškozeného vodou

Tmavé skvrny způsobené poškozením vodou jsou nepříjemně vidět, ale nebojte se, dostali jsme vás zády. Zde se dozvíte, co potřebujete vědět, abyste efektivně odstranili tmavé skvrny a zesvětlili váš dřevěný povrch zpět do stavu, jaký je. Zde je to, co musíte udělat.

Krok č. 1. Připravte se

Než celý proces zahájíte, je vždy lepší se připravit. Shromážděte potřebné materiály a připravte si bezpečnostní vybavení. Budete zde pracovat s chemikáliemi, které vám mohou ublížit, proto je lepší přijmout bezpečnostní opatření.

Vyčistěte znečištěnou oblast. Odstraňte veškerou přebytečnou vodu, prach nebo překážky, které vám mohou při práci překážet.

Krok č. 2. Broušení

Nyní, když jste připraveni a oblast je vyčištěna, je čas zahájit celý proces. Pořiďte si brusný papír nebo mechanickou brusku a vybroušené místo vybrouste. Když provádíte proces broušení, je nejlepší sledovat směr zrna dřeva, aby vaše práce vypadala úhledně.

Odstraňte veškeré drsnosti způsobené poškozením vodou spolu s povrchovou úpravou dřeva. Dávejte pozor, abyste dřevěný povrch příliš neholili. Poté vysajte a setřete prach a další zbývající částice.

Krok č. 3. Zesvětlit

Po vybroušení obarvené oblasti můžete nyní přistoupit k odlehčení dřeva. V barvené oblasti otřete bělicí prostředek. Postupujte podle pokynů k aplikaci bělícího činidla.

Na velká místa můžete použít houbičku a na menší štětec nebo vatový tampon. Pokud jste použili bělicí prostředek a barva vypadá tmavší, opakujte broušení a aplikaci bělidla znovu.

Nezapomeňte příliš neholit dřevo a během opakování nenechávejte bělicí prostředek zaschnout. Pokud tmavé skvrny zcela zmizí, otřete bělidlo čistým vlhkým hadříkem. Po bělení nechte povrch dřeva alespoň dva dny zaschnout.

Krok č. 4. Upravit

Nyní, když byl povrch vašeho dřeva odlehčen, můžete nyní použít stejnou původní povrchovou úpravu, jakou mělo vaše dřevo dříve. Postupujte podle pokynů, jak používat povrchovou úpravu dřeva. Přizpůsobte okolní povrch a nechte chvíli zaschnout.

Nyní jste dokončili, co je třeba udělat pro odlehčení dřeva poškozeného vodou. S trochou praxe a potřebnými informacemi o věcech, které budete používat, můžete být lepší při odstraňování skvrn poškozených vodou na jakémkoli dřevěném povrchu.

Lze ze dřeva odstranit vodní skvrny?

V závislosti na rozsahu a délce trvání skvrn od vody je lze snadno odstranit nebo pomocí dalších kroků. Skvrny způsobené poškozením vodou mohou zničit povrchovou úpravu dřeva, povrch nebo dokonce jeho vnitřek. S každou úrovní poškození se odstranění bude lišit.

Vodní skvrny nejsou vždy trvalé, vyžaduje pouze znalosti a specifické nástroje, se kterými je třeba se vypořádat. Je také důležité jednat rychle, pokud jde o poškození vodou, aby se zabránilo vzniku dalších problémů. Koneckonců, čím dříve budete jednat, tím dříve to bude vyřešeno.

Je bezpečné bělit dřevo poškozené vodou?

Bělicí prostředky relativně nezpůsobí další poškození dřeva poškozeného vodou. Bělicí prostředky mohou pouze pomoci zesvětlit povrch dřeva. Kromě toho mají různá bělící řešení další účinky.

Musíte také zvážit typ dřeva, na které budete bělící prostředek nanášet. Roztoky bělidel reagují v každém druhu dřeva odlišně. Některá dřeva neberou bělicí roztoky opravdu dobře.

Před aplikací musíte nejprve experimentovat s účinkem bělícího roztoku. Provádění těchto experimentů vám umožní kalibrovat a testovat, abyste vybrali nejlepší bělicí prostředek, který použijete. Mít potřebné informace pro tyto věci vám udělá dobře.

Závěr

Doufáme, že jste se po dokončení tutoriálu naučili, jak odlehčit vodě poškozené dřevo a využít ho při provádění restaurátorských prací. Tmavé a bílé skvrny způsobené poškozením vodou nejsou vzácné.

Ať už je to z rozlité vody, vlhkosti ze studeného nápoje nebo dokonce mokrých bot, voda může zničit váš vnitřní vzhled. Vědět, co je třeba v těchto situacích udělat, je opravdu prospěšné a pomohlo by vám to mnohem snáze obnovit.