Všimli jste si, že spárovací hmota ve vaší koupelně zčervenala, zrůžověla nebo se zbarvila do jemného oranžového odstínu? Zde je návod, jak se zbavit červené plísně ve sprše.
Pravděpodobně dobrá zpráva je, že to není smrtící plíseň. Špatná zpráva je, že to způsobují bakterie.
Pokračujte ve čtení, podívejte se, co se ve vaší sprše vyvíjí a jak se toho zbavit. Zde je několik užitečných tipů, jak odstranit plíseň z nerezové oceli, které byste si také měli prohlédnout.
Co je červená plíseň a jak na vás působí?
Co je to za červenou nebo růžovou plíseň ve sprše, kterou jste viděli? Může to vypadat jako plíseň, ale je to biofilm vytvořený bakterií Serratia marcescens.
Vzhledem k tomu, že tato forma bakterií se přenáší vzduchem a daří se jí ve vlhkém prostředí, jsou vaše sprchové stěny ideálním místem pro rozkvět bakteriální kolonie. Bakterie se tedy živí mýdlovou pěnou, což může stav zhoršit.
I když se běžně označuje jako růžový, tento druh biofilmu má načervenalý odstín. Skutečná barva se pohybuje od světle růžové po tmavě červenou a někdy se může jevit dokonce oranžová.
Tyto jednoduché kroky, jak vyčistit formu od těsnění podložky, budou jistě dobrým pomocníkem v tomto procesu.
Je červená plíseň zdravotní riziko?
Červená plíseň je obvykle bezpečná, zvláště pokud jste v dobrém zdravotním stavu. Nebudete mít problém se o něj ve sprše otřít.
Může však způsobit zdravotní problémy, pokud se do vašeho těla dostane očima nebo ranami, zejména u lidí, kteří již mají slabší imunitní systém. Infekce močových cest, infekce močového měchýře a zápal plic jsou všechny možnosti.
Dalším problémem je kosmetické znehodnocení. Pokud se narůžovělý sliz ve sprše a dalších koupelnových prostorech neodstraní, může trvale odbarvit povrchy. Bez ohledu na to, jak silně utíráte a drhnete, vaše koupelna zůstane špinavá.
Techniky odstraňování červené plísně
Načervenalou plíseň lze obecně snadno odstranit pomocí čisticích prostředků pro domácnost nebo výrobků pro domácnost.
Krok č. 1. Čisticí prostředky na bázi chlorového bělidla mohou pomoci zbavit se rudorůžového žmolku ve sprše. Po nastříkání nechte čistič chvíli působit.
Krok č. 2. K odstranění biofilmu použijte drhnoucí kartáč, ale vyhněte se použití čehokoli příliš abrazivního, protože to může způsobit mikroskopické škrábance, které umožňují růst bakterií na více místech.
Krok č. 3. Pokud odmítáte používat profesionální čisticí prostředky, smíchejte čtyři díly jedlé sody s jedním dílem mycího prostředku na nádobí, abyste vytvořili pastu. Po vydrhnutí pastou důkladně opláchněte.
Krok č. 4. Je volitelné, že použijete roztok stejných dílů octa a vody a vydrhnete s ním poté, co jej necháte vsáknout.
Krok č. 5. Po odstranění všech bakterií důkladně opláchněte.
Krok č. 6. Pokud je váš sprchový závěs pratelný, je také dobré ho vyprat. Nastříkejte čistič na vinylový sprchový závěs a vydrhněte jej dočista, stejně jako stěny sprchy.
Prevence červené plísně
Nyní, když byly stávající červené skvrny ve sprchových koutech odstraněny, je čas zabránit jejich opětovnému výskytu.
Tip č. 1. Abyste zabránili šíření bakterií Serratia marcescens na jiné povrchy, vyzvěte lidi, aby si často myli ruce, zejména po použití koupelny.
Dezinfekce povrchu sprchy pomáhá zbavit se všech bakterií, které nejsou vidět, a zabraňuje jejich opětovnému růstu. Nastříkejte stěny roztokem (směs bělidla a vody) a nechte působit asi 10 minut.
Povrchy vykartáčujte a důkladně opláchněte
Tip #2. Udržujte suché prostředí. Při každém použití dejte trochu času na vyschnutí stěn sprchy, protože Serratia marcescens potřebuje k růstu a šíření vlhkost.
K provedení práce během několika sekund můžete použít stěrku nebo hadřík.
Růžové nebo červené plísni se lze také vyhnout ve sprchových koutech tím, že budete povrchy udržovat co nejsušší, protože bakteriím se ve vlhkém prostředí daří. Po každém použití osušte stěny stěrkou nebo hadříkem.
Tip #3. Zatáhněte a narovnejte sprchové závěsy, abyste urychlili proces sušení. Alespoň jednou za měsíc vyperte záclony a povlečení.
Tip #4. Odstraňte mýdlovou pěnu alespoň jednou týdně. Mýdlová pěna obsahuje tělový olej, který je zdrojem potravy pro plísně a choroboplodné zárodky.
Doporučujeme odstranit z mýdla a šamponu veškerou mýdlovou pěnu nebo zbytky, abyste odstranili zdroj potravy bakterií. Když uvidíte čerstvé zbytky, otřete je vlhkou papírovou utěrkou.
Tip #5. Po každém použití setřete kapky a kapky tekutého mýdla, šamponu a kondicionéru ze stěn a podlahy sprchy nebo vany.
Chcete-li odstranit další mýdlovou pěnu, pravidelně čistěte stěny čisticím prostředkem na sprchu nebo stejným dílem teplé vody, octa a malého množství saponátu.
Tip #6. Používejte odsávací ventilátory, odvlhčovače a opravte vadné potrubí, abyste snížili úroveň vlhkosti ve svém domě. Použití odsávacího ventilátoru, pravděpodobně během sprchování a po něm, může pomoci snížit množství vlhkosti v koupelně.
Závěr
Dezinfekce povrchů sprchy zabíjí bakterie, které nejsou patrné, a zabraňuje jejich opětovnému růstu. Nastříkejte roztok (bělidlo a vodu) na stěny a nechte působit asi 10 minut.
Očistěte povrchy kartáčováním a důkladně opláchněte. To bude vše o tom, jak se zbavit červené plísně ve sprše.
Doufejme, že jsme vám poskytli všechny užitečné tipy pro manipulaci s červenou plísní.