Průvodce domácími svíčkami pro začátečníky

Domácí svíčky jsou jednou z prvních věcí, které začátečníci vyrábějí – a důležitou součástí repertoáru mnoha zkušených výrobců. Existuje však několik širokých kategorií výroby svíček, z nichž každá má své vlastní techniky pro různé výsledky.

Abychom tomuto procesu porozuměli, je užitečné si uvědomit, že domácí svíčky lze rozdělit do tří širokých skupin: lisované svíčky, máčené svíčky a svíčky v roli. Většina lidí, kteří experimentovali s výrobou svíček, vyrobila jeden nebo více typů lisovaných svíček, ale namáčení nebo válení vyžaduje trochu jiné procesy.

Druhy svíček pro začátečníky

Lisované svíčky

Nejjednodušší způsob výroby svíčky je použití formy určené k tomuto účelu. Používání podomácku vyrobených forem může být problematické, protože vosk se chladnutím smršťuje, takže i když vosk nalijete do nádob, které jsou dokonale dimenzované na svíčky, může se vosk při ochlazování smrštit a zanechat kolem svíčky mezery. Ačkoli formy na svíčky lze zakoupit poměrně levně v řemeslných obchodech nebo online, obecně je nelze znovu použít, takže budete pravděpodobně muset zakoupit několik forem, abyste mohli vyrobit velké množství svíček.

Máčené kužely

Máčení domácích svíček je technika, která vyrábí dlouhé, válcové svíčky. Ty jsou oblíbené pro použití do svícnů nebo na ozdobu vánočního stromku. Vyžadují také více dovedností než jiné formy výroby svíček, protože vosk musí být zahřátý opatrně, aby neroztavil předchozí vrstvu vosku, ale mohl stále snadno téct, aby hladce pokryl knot.

Rolené svíčky

Na rozdíl od máčených kuželů se svíčky válcované podomácku skládají z plátků vosku omotaných kolem pevného jádra. Ačkoli tyto mohou vytvářet složité vzory válcováním různých barev dohromady, nelze je použít ve většině standardních svícnů bez jejich poškození a vyžadují mnohem více práce, jakmile dokonale roztavíte vosk.

Pro začátečníky preferujeme tvarované nebo máčené svíčky. Rozdíl mezi nimi pro začátečníka je rozdíl v požadované výbavě. Když vyrábíte tvarovanou svíčku, vše, co musíte udělat, je roztavit vosk a nalít jej do formy.

Použití forem však vyžaduje zakoupení několika forem, které nemusí být znovu použitelné po každé dávce svíček. Ponořovací svíčky představují větší výzvu, protože musíte být schopni pečlivě kontrolovat teplotu vosku, ale vše, co potřebujete, je nádoba – jakákoli nádoba – s měřicími jednotkami, abyste věděli, kolik vosku zahřát.

Druhy domácích forem

Naštěstí existuje snadný způsob, jak tento problém obejít: pokud najdete nádobu, která má přibližně správnou velikost a tvar pro vaši zamýšlenou svíčku – jako je plechovka s odstraněnými oběma konci nebo džbán na šťávu – pak můžete vosk do té nádobky a nechte ztuhnout.

Tato metoda vyžaduje, abyste si nádobu předehřáli (naplněním vroucí vodou), asi po minutě ji sundali ze zdroje tepla a rychle do ní nalili vosk. Je dobré použít komerční džbán na nalévání svíček. Je to proto, že mají výlevky, které umožňují čisté nalévání bez rozlití, ale také se snáze poškodí. Takže pro vašich prvních pár domácích svíček může být lepší jít rovnou z plechovky, pokud je nádoba předehřátá.

Předehřívání forem nebo nádob

Nejnebezpečnější částí výroby domácích svíček je pravděpodobně zahřívání vosku. Pokud nádoby zahřejete příliš intenzivně, mohou prasknout. Pokud je dostatečně nezahřejete, pravděpodobně budou kolem vašich knotů mezery a vaše domácí svíčky nebudou správně hořet a za určitých okolností by mohly dokonce explodovat.

Není třeba se tím zbytečně znepokojovat. Vosk je netoxický a poměrně snadno se čistí. Je však dobré si formičky nebo nádoby předehřát tak, že je naplníte vroucí vodou alespoň na minutu, než přidáte vosk.

Při namáčení svíček

K výrobě máčených svíček potřebujete pouze vhodnou formu, nějaký typ sponky na přidržení knotu na místě, zatímco svíčky tuhnou, a zdroj tepla, abyste mohli vosk roztavit.

Nejoblíbenějším druhem namáčecí nádoby je jednoduchý dvojitý kotel vyrobený z malého hrnce naplněného vodou a velké kovové mísy umístěné na něm. Knot by měl být zajištěn kolíčkem na prádlo nebo drátěnou smyčkou připevněnou pevně ke dnu vaší nádoby.

První ponor

Poté, co vytvoříte formu, naplníte ji voskem a zajistíte knot, přisuňte nádobu blízko zdroje tepla nebo ji umístěte nad zdroj tepla, dokud se vosk nerozpustí. Potom rychle otočte svou svíčku asi jeden palec nad povrchem tekutého vosku kruhovým pohybem.

Trik je v tom, abyste se neustále pohybovali, abyste nevytvářeli hromadění kolem knotu. Zabráníte tak jeho správnému spálení. Také nenechá tento povlak před dalším ponořením příliš vychladnout, protože budete muset přidat několik vrstev, abyste vytvořili svíčku dostatečně silnou, aby hořela déle než půl hodiny nebo tak.

Druhý ponor

Pokud je to možné, ponořte své domácí svíčky znovu každých 4-6 sekund, aniž byste způsobili shlukování. K vytvoření svíčky, která je dostatečně pevná, aby hořela asi hodinu, budete potřebovat alespoň tři vrstvy vosku. Čtyři nebo pět vrstev by mělo stačit na svíčku, která vydrží dvě hodiny, než dohoří.

Závěr

Nemusí se to zdát jako velká legrace, ale během chvilky to pochopíte a pravděpodobně si užijete namáčení domácích svíček více, protože jsou méně náročné na práci, jakmile vytvoříte formu. Chcete-li se dozvědět více o výrobě svíček a domácích svíčkách, přečtěte si naše další články na našem webu.