Průvodce domácí péčí: Jak dlouho zůstávají spory plísní ve vzduchu

Když se v domácnosti vyskytuje plíseň, můžete předpokládat, že spory plísní jsou také ve vzduchu. Na otázku, jak dlouho zůstávají spory plísní ve vzduchu, je snadná odpověď neurčitá. Tento škodlivý kontaminant může vydržet ve vzduchu neomezeně dlouho, pokud se ho rozhodnete nechat být.

Spory plísní představují zdravotní riziko a problém v domácnosti, který je třeba řešit a řešit. Pokud s nimi skončíte jako spolubydlící, nejlepší způsob, jak jít vpřed, je naučit se, jak je odstranit, a také znát jejich vliv na vaše zdraví.

Jak dlouho mohou spory plísní zůstat ve vzduchu?

Jak se plísně uvnitř místnosti nebo domu hromadí, začnou ovlivňovat vzduch. Zatímco plíseň ukrývá a kolonizuje tmavý a vlhký kout, postupem času uvolňuje tisíce spor. Účinky spór plísní ve vzduchu mohou být horší než jiné kontaminanty vzduchu v okolí kvůli povaze, jak se šíří.

Spóry plísní se dostávají do vzduchu, což usnadňuje vdechování a požívání. Přináší spoustu negativních zdravotních problémů a účinků na obyvatele domu.

Výtrusy plísní jsou extrémně malé, vznášejí se ve vzduchu a vítr nebo vánek by je mohl přenést na velkou vzdálenost. Děsivý fakt je, že je nelze nikdy úplně odstranit ze vzduchu, dokud je tam plíseň.

Spóry plísní mohou zůstat ve vzduchu neomezeně dlouho. Pokud zůstane vlhké místo bez dozoru po dobu asi 24–48 hodin, můžete očekávat, že se spóry plísní shromáždí na tomto konkrétním místě a vytvoří plíseň.

Neznamená to, že spory plísní ve vzduchu jsou pryč. Jen jsou nahrazeny novějšími sporami. Okolní teplota je ideálním místem pro vznik a růst plísní.

Jsou spory plísní škodlivé pro naše zdraví?

Moldis druh houby, který se může vyskytovat jak venku, tak uvnitř. Plíseň produkuje spory, které se vznášejí ve vzduchu. Spóry plísní jsou přítomny ve vnitřním prostředí a mohly by přetrvávat v podmínkách, kdy by ani samotná plíseň nemohla růst.

Vyhnout se spórám plísní je extrémně těžké, zvláště pokud se v domě již plíseň vyskytuje. Spóry plísní mohou při vdechování představovat zdravotní problémy a problémy. Je také nebezpečný pro lidi s astmatem, oslabeným imunitním systémem nebo stávajícími dýchacími problémy.

Když se spóry plísní dostanou do vzduchu, produkují dráždivé látky, mykotoxiny a alergeny. Některé mohou být potenciálně toxické a nebezpečné, zejména pro jedince, kteří jsou na ně citliví.

Tyto škodlivé částice mohou dráždit nos, plíce a hrdlo, zejména u osob, které mají astma, dýchací problémy nebo chronické onemocnění plic. Kromě toho mohou spóry plísní ve vzduchu zhoršit alergie.

Není neobvyklé, že alergici trpí úplnými alergickými záchvaty, když jsou vystaveni byť jen stopě spór plísní. Postupem času by tyto alergické záchvaty oslabily a zhoršily plíce.

Způsoby, jak se zbavit spor plísní

Spóry plísní mohou představovat hrozbu pro zdraví všech obyvatel domu. I když vy nebo vaše rodina nemáte alergii nebo problémy s dýcháním, expozice spórům plísní může podráždit váš nos, oči, hrdlo, kůži a plíce. To je důvod, proč je důležité vědět, jak bojovat s plísněmi a jak se s nimi zbavit.

Zde jsou způsoby, jak kontrolovat a odstraňovat spory plísní ve vzduchu:

Krok č. 1. Větrání

Nejjednodušší způsob, jak snížit pravděpodobnost vdechnutí spor plísní, je jejich fyzické nasměrování z vašeho domu. Nechte svá okna a dveře otevřená, abyste podpořili proudění vzduchu a zároveň odradili spóry plísní, aby se na určitém místě příliš dlouho netěšily. Zapněte také jakékoli zařízení, které vyžaduje ventilaci, jako jsou klimatizační jednotky a ventilátory.

S odstraněním plísní by mohly pomoci i spreje na odstraňování plísní. Můžete jej snadno najít v místním obchodě nebo online.

Krok č. 2. Úklid

Důkladné čištění domu vám může pomoci fyzicky odstranit samotnou plíseň. Jako čisticí prostředek můžete použít jedlou sodu, ocet nebo peroxid vodíku.

Nezapomeňte také vyčistit nábytek a koberec, protože tam také rády rostou plísně. Zde je užitečný průvodce, jak odstranit plíseň na koberci.

Krok č. 3. Regulujte úrovně vlhkosti

Plísním se většinou daří díky vlhkosti, proto je důležité udržovat vlhkost na optimální úrovni. Použití zvlhčovače je skvělý způsob, jak regulovat množství vlhkosti ve vašem domě. Udržujte úrovně vlhkosti kolem 30% až 50% po celý den.

Mějte na paměti, že úrovně vlhkosti mají tendenci se během dne měnit. S těmito neustálými změnami vlhkosti a teploty vzduchu budete možná muset kontrolovat úrovně vlhkosti každých pár hodin.

Krok č. 4. Použití čističky vzduchu

Po odstranění hlavní příčiny a zdroje plísní použijte čistič vzduchu, který pomůže odfiltrovat zbývající spory ve vzduchu. Chcete-li se dozvědět více tipů, můžete se podívat na tuto příručku o tom, jak odstranit spory plísní ve vzduchu.

Závěr

Spory plísní mohou být skutečnou noční můrou, s nimiž je třeba se vypořádat, zejména proto, že jsou to neviditelní nepřátelé. Vědět, jak dlouho zůstávají spory plísní ve vzduchu, je dobrá znalost, kterou byste měli mít ve svém arzenálu, pokud se je snažíte odstranit ze svého domova a majetku.