Proč můj prostorový ohřívač vydává hluk? 5 překvapivých důvodů!

Říkáte si, proč moje topidlo vydává hluk? Váš ohřívač může vytvářet hluk z různých důvodů. Krycí látky v ohřívači se roztahují v důsledku zahřívání, vibrací cívek, pohybu ventilátorů a teploty, což je nejskvělejší převládající vysvětlení.

Pokud vaše topidlo vydává cvakání, obvykle se nemusíte ničeho obávat. V mrazivé zimě vás může zahřát vaše topení, pokud bydlíte v domě s průvanem.

Mnoho lidí zapíná topení a schoulí se pod přikrývku v naději, že si odpočinou. Někteří zákazníci však hlásili, že slyší zvláštní hluk vycházející z jejich topení. Přesto existuje několik dalších možností pro hluk vycházející z vašich ohřívačů prostoru. Pokud vás tedy zajímá, proč můj ohřívač vydává hluk, pokračujte ve čtení tohoto článku na konci. Pojďme je vykopat jednu po druhé.

Důvody hluku z prostorového topení

Váš ohřívač může vytvářet hluk z různých důvodů. Všechny malé stroje dokážou vytvářet zvuky, díky nimž se lidé čas od času ptají, co se děje. Níže jsou uvedeny některé z možných příčin, proč moje topidlo vydává hluk.

#1. Uvolnění napětí

Jednou z hlavních příčin, proč ohřívač vytváří zvuk, je roztahování krycího prvku, jak bylo uvedeno dříve. K tomu dochází, když se topné těleso zahřeje a vysoká teplota ovlivní textury. Při roztahování a zahřívání komponent bude s největší pravděpodobností slyšet praskání. Při roztahování materiálu vzniká napětí. To způsobuje cvakání, které vás nutí ptát se, co je s topným tělesem v nepořádku. Pokud zaznamenáte praskání, nemusíte se toho obávat.

#2. Vibrace elektrických cívek

Cívky přeměňují elektrickou energii na teplo v elektrických ohřívačích. Je to přímočarý, ale geniální nápad, který udržuje naše domy toasty po celá léta. Zahřívání malých cívek na obrovské teploty má však významné nezamýšlené důsledky. Vzpomeňte si, jak se při zahřátí tepelná energie stává kinetickou energií? A tím prochází cívka vašeho elektrického ohřívače. Teplo je tak intenzivní, že cívka do té chvíle začne vibrovat.

Aby se tomu zabránilo, výrobci potahují své cívky lakem. Prodlužuje životnost cívky a zvyšuje její odolnost vůči vnějšímu namáhání. Lak však nakonec vybledne. Cívka vašeho elektrického ohřívače bude vibrovat, pokud je stará. Oscilace produkují nepříjemné hučení, zvláště patrné v noci.

#3. Povolte šrouby

S věkem se šrouby uvolňují. Pokud má kryt elektrického ohřívače viditelné šrouby, seřiďte je. Šrouby, které drží adaptéry pohromadě, jsou tím lepším problémem. Tedy pokud máte na zdi topidlo. Uvolněné šrouby mohou způsobit vibrace elektrického ohřívače. Pokud má elektrický ohřívač dmychadla, bude hluk mnohem hlasitější. Ujistěte se tedy, že všechny matice a šrouby, které drží váš elektrický ohřívač na místě, jsou dobře utažené. Neutahujte je však příliš, protože by vám zbylo jen málo místa k roztažení.

#4. Změny teploty

Kdykoli zapnete ohřívač prostoru, s největší pravděpodobností zvolíte rozsah teploty a necháte jej být. Prostorový ohřívač pak bude muset udržovat teplotu uvnitř tohoto limitu. Prostorový ohřívač se může zapínat a vypínat, aby podporoval vhodnou teplotu. Dosahuje toho pomocí systému řízení se dvěma nastavenými hodnotami. Kdykoli je toto ovládání zapnuto a vypnuto, může být poměrně hlasité a není neobvyklé, že si lidé všimnou praskání. Tento zvuk může vzbudit váš zájem, ale je docela typický.

#5. 2bodový řídicí systém

Většina prostorových ohřívačů využívá dvoubodový monitorovací systém pro úpravu teploty a zabránění přehřátí. Když teplota klesne pod nebo stoupne nad stanovenou úroveň, aktivuje se relé elektrických spínačů, které způsobí kolizi dvou kovových tyčí při každém zapnutí a vypnutí spínače. To generuje bzučení, které si poté všimnete. Vzhledem k tomu, že jim chybí složitost termostatů, méně nákladná ohřívače mají větší pravděpodobnost, že budou mít tento problém. Cvakání je opět naprosto normální a nepředstavuje žádnou hrozbu.

Jak zastavit hluk z prostorových ohřívačů

Praskání v ohřívači je typické, jak bylo uvedeno výše. Stručně řečeno, zvuky jsou součástí balíčku. Pokud nesnesete hluk a preferujete tišší topné zařízení, můžete hledat menší topidlo. Menší ohřívače v průměru vytvářejí malý zvuk než větší ohřívače. Můžete také utratit více peněz za dražší ohřívač prostoru. Často jsou vybaveny kvalitnějším termostatem, který reguluje teplotu v místnosti bez častých zvuků.

Protože nemají ventilátor, ohřívače paliva a laserové ohřívače jsou považovány za nejtišší formy ohřívačů. Pomáhá také, pokud mají dřevěný povrch, protože dřevo je mnohem elastičtější a při používání je méně hlučné. Zjistěte, jak opravit hlučné ohřívače nohou.

It’s A Wrap!

Doufáme, že čtení tohoto článku je pro vás jen zábavou a po jeho přečtení budete všichni vědět, proč moje topidlo vydává hluk. Mějte na paměti, že 2-bodový řídicí systém, uvolněné šrouby, vibrační cívky, změny teploty a ubývání napětí jsou nejčastějšími důvody praskání a cvakání z vašich elektrických ohřívačů prostoru. Děkujeme, přátelé, že jste na konci byli s námi!

Možná si budete chtít přečíst související články; vědět, jak vyčistit nástěnné topidlo a kam umístit topidlo.